У світі зараз більше літніх людей, ніж маленьких дітей. Це сталося вперше за історію людства.

Про це повідомляє ВВС.

За даними ООН, в кінці 2018 року кількість тих, хто подолав віковий рубіж в 65 років, перевищила кількість тих, кому менше 5 років.

На Землі зараз живе близько 705 млн людей, кому за 65. А тих, хто молодше п'яти, близько 680 млн. Нинішні тенденції вказують на те, що до 2050 року ця різниця стане ще значнішою - на кожну дитину до п'яти років буде припадати більше ніж дві людини, яким за 65. Цей тренд демографи виявили і відстежують вже давно: у більшості країн люди живуть довше і мають менше дітей.

Крістофер Мюррей, директор Інституту оцінки стану здоров'я при Вашингтонському університеті, говорить:

"Буде дуже мало дітей і дуже багато літніх людей, яким за 65, що зробить дуже важким підтримку світового співтовариства в нормальному стані".

Частка тих, кому більше 65 років, в деяких країнах і регіонах за даними ООН/Світового банку: Японія 27% Італія 23% Євросоюз 19,7% США 15,4% Китай 10,6% Бразилія 8,5% Туреччина 8,15% Індія 5,9% Іран 5,4% Близький Схід/Північна Африка 4,9% Африка на південь від Сахари 3%

Маррей - автор доповіді 2018 року, в якій він зазначає, що майже половині всіх країн світу загрожує "банкрутство народжуваності" - дітей народжується недостатньо для того, щоб підтримувати кількість населення тієї чи іншої держави.

"Подумайте тільки про всі глибокі соціальні і економічні наслідки, що загрожують суспільству, в якому дідусів і бабусь більше, ніж внуків і внучок", - додає він.

Згідно з даними Світового банку, в 1960 році коефіцієнт народжуваності в світі становив близько п'яти дітей на кожну жінку. Через майже 60 років він скоротився вдвічі - до 2,4. В той же час суспільно-економічний розвиток пішов на користь тим, хто народився в наш час.

У 1960 році люди в середньому жили трохи довше 52 років. Нинішня ж очікувана тривалість життя досягла 72 років. Це означає, що нам потрібно все більше і більше ресурсів по мірі того, як ми старіємо. Тиск на пенсійну систему і систему охорони здоров'я зростає.

Проблема старіння населення гостріша в розвинених країнах. Там, як правило, нижча народжуваність, і причина цього, в основному, - економіка: рівень дитячої смертності нижчий, засоби контролю над народжуваністю загальнодоступні, а ростити і виховувати дітей - досить дорого.

В таких країнах жінки часто народжують пізніше і тому мають менше дітей. Більш високі стандарти життя означають, що люди живуть довше. Найкращий приклад - Японія, де очікувана тривалість життя - близько 84 років (найвища у світі) і 27% населення старше 65 (теж найвищий показник у світі).

А яка в Японії частка тих, кому ще не виповнилося п'яти років? За даними ООН, близько 3,85%. І та, і інша цифри вже давно турбують японську владу, і в минулому році уряд країни оголосив про намір змінити обов'язковий вік виходу на пенсію з 65 до 70 років.

Якщо (і коли) це буде втілено в життя, працівники в Японії будуть виходити на пенсію в більш старшому віці, ніж де-небудь у світі. Але дисбаланс, про який ми говоримо, загрожує країнам, що розвиваються.

У Китаї частка літніх людей менша, ніж в Японії (10,6% від усього населення), але через суворі заходи з обмеження народжуваності, введених в 1970-ті, в другій за величиною економіці світу відносно низький коефіцієнт народжуваності - у середньому 1,6 дитини на жінку. І тих, кому ще не виповнилося п'ять років, на материковому Китаї зараз менше 6% від усього населення.

Серед держав, де висока народжуваність, домінують країни Африки. Наприклад, Нігер - "найбільш фертильна країна світу": там у 2017 році в середньому на одну жінку припадало 7,2 народження дитини. Однак у тих же самих країн - високий рівень дитячої смертності. У Нігері - 85 дітей на кожну тисячу, один з найвищих у світі.

ІА "Вголос": НОВИНИ