Президент США Джо Байден підписав указ про визнання федеральним святом Дня скасування рабства, його відзначають 19 червня. Про це йдеться в повідомленні на сайті Білого дому.

«Сьогодні ми проголошуємо 19 червня тим, чим воно повинне бути – федеральним святом... Мені особливо приємно, що ми виступили разом як демократи і республіканці, щоб вшанувати цей день за переважної двопартійної підтримки в Конгресі. Я сподіваюся, що це початок змін у наших стосунках одне з одним», – сказав Байден.

Під час дебатів у Палаті представників демократка Шейла Джексон Лі з Техасу заявила, що вона внесла законопроєкт про визнання 19 червня федеральним святом «у пам’ять про закінчення рабства, первородного гріха Америки».

Техас офіційно оголосив 19 червня святом в 1980 році, а згодом його офіційно визнали в більшості штатів. Його називають Днем свободи або Днем скасування рабства. Відповідно до законопроєкту, нове федеральне свято отримає назву «День національної незалежності 19 червня».

19 червня стане 12-им святом, яке відзначається на федеральному рівні в США.

Як у США скасовували рабство

18 грудня 1865 року після ратифікації необхідними трьома чвертями штатів 13-а поправка до Конституції США, котра забороняла рабство в усіх його формах, була офіційно проголошена частиною основного закону країни.

Перед Громадянською війною Абрахам Лінкольн та інші керівники антирабовласницької Республіканської партії США прагнули не самої заборони рабства як явища, а лише обмеження його поширення на нові території і штати на Заході країни.

З початком Громадянської війни Лінкольн закликав до повної ліквідації рабства, і республіканський уряд зразу ж виявив переваги такої позиції — звільнення рабів позбавить конфедератів основної робочої сили і, з іншого боку, приверне на Північ велику кількість людей і потенційних солдатів. В 1862 році Конгрес анулював всі закони, що були юридичною основою рабства, заборонив рабство на всій території США і надав повноваження Лінкольну рекрутувати колишніх рабів до армії.

1 січня 1863 року президент Лінкольн формально оголосив Прокламацію Звільнення; її дія розповсюджувалась на чотири рабовласницькі штати, що залишились у складі США і три південних, що контролювались армією Півночі. З цих пір Громадянська війна перетворилась з війни проти сепаратистів на війну за свободу.

Однак, з наближенням остаточної поразки конфедератів, Лінкольн зрозумів, що Прокламація Звільнення, як ефективна юридична дія воєнного часу, після війни виявиться непідкріпленою конституційно. Тому Республіканська партія внесла на розгляд Конгресу 13-у поправку до Конституції, і в квітні 1864 року її підтримав Сенат. Однак, у Палаті представників поправка не пройшла.

Проте 2 грудня 1865 року Алабама стала 27 штатом, в котрому 13-а поправка була ратифікована, що склало 3/4 штатів, необхідних для проголошення її чинною по всій території США. І лише 18 грудня 1865 року, через 246 років, після появи перших негрів-рабів у штаті Вірджинія, 13-а поправка стала частиною Конституції і рабство у США було заборонене законодавчо.

Читайте також на сайті ІА Вголос:

ІА "Вголос": НОВИНИ