У розмові з виданням «Super Express» політик розкритикував новий польський закон про Інститут національної пам'яті. На думку екс-прем'єра, проблема польсько-єврейських відносин є надто важливою, аби пов'язувати її з польсько-українськими відносинами.

«Пов'язування цих двох тем – це щонайменше дивно (…), щось між одержимістю та диверсією», – цитує політика Польське Радіо.

Ольшевський вважає, що у Польщі Степана Бандеру несправедливо демонізують:

«Злочин Степана Бандери проти польського народу був насправді тільки один. І ті, хто нині у Польщі так голосно говорять про бандеризм, найчастіше забувають про нього. Цим злочином був організований у 1934 році замах на польського міністра внутрішніх справ полковника Броніслава Пєрацького. І що важливо – під час процесу над обвинуваченими, зокрема Бандеру, було засуджено до смерті».

Разом з тим, каже Ольшевський, пов'язувати Бандеру з Волинським злочином є помилкою.

«Безсумнівно, для поляків він був не дуже приємною особою, його висловлювання на тему Польщі були дуже недружніми. Але хочу дуже наголосити та подумати про це – ця людина не мала з Волинським злочином нічого спільного. Адже цілу волинську акцію проведено тоді, коли Бандера був ув'язнений німцями», – зазначив він.

Натомість, наголошує політик, зі злочином потрібно пов'язувати українського націоналіста Романа Шухевича, однак для цього потрібно провести широкі дослідження. Ольшевський не вперше говорить про те, що Бандера не був відповідальним за Волинський злочин. Він згадував про це, зокрема, у 2016 році у розмові з тижневиком «Do Rzeczy».

Також екс-прем'єр вважає, що нинішня східна політика польського уряду – це відмова від концепції, яку підтримував президент Польщі Лєх Качинський.

«Маю надію, що ця відмова не є постійною. А помилки, такі як внесення питання України до закону про ІНП, є наслідком того, що польським політикам результати опитувань затьмарили раціональне мислення та реальну міцну політику», – переконує він.

До всього, на думку Яна Ольшевського, для польських національних інтересів можливий занепад України був би катастрофою:

«Занепад України зробить нас прифронтовою країною. Звісно, членство у Північноатлантичному альянсі, співробітництво зі США дуже важливі. Але вони не вічні. А тому, у разі втрати Україною незалежності, польська незалежність опиниться під загрозою. Це наше бути чи не бути».

Як писав «Вголос»,  26 січня Сейм Польщі ухвалив закон про зміни до закону про Інститут національної пам'яті. Законопроект складається з двох частин.

Відповідно до першої, до відповідальності притягуватимуть усіх, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення «злочинів» українських націоналістів та українських організацій, які «співпрацювали з Третім рейхом».

У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про «польські табори смерті». 

МЗС України, реагуючи на цей закон, заявило, що «глибоко стурбоване» фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону і попросило не зображати українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху».

Натомість незгідний із цим законом Ізраїль спершу відправив посла до прем'єра Польщі із вимогою змінити закон про «історичну правду». Пізніше з'явилася інформація про відкликання ізраїльського дипломата з РП.

Також стало відомо, що ізраїльські парламентарі пропонують законопроект, за яким польський закон про Інститут національної пам’яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. За останнє Ізраїль уже карає позбавленням волі на 5 років.

Відреагували на цей закон і у США, закликавши президента Польщі Анджея Дуду скасувати поправки до закону про Інститут національної пам'яті.

Натомість Сенат Польщі 1 лютого близько третьої ночі (за київським часом) прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті.  У Кремлі заявили, що візьмуть до уваги польський «антибандерівський» закон

У вівторок, 6 лютого, Верховна Рада України проголосувала за постанову №7553 про звернення до Польщі через зміни до закону про Інститут національної пам'яті. 

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що підпише закон про Інститут національної пам'яті та скерує його для подальшої перевірки до Конституційного суду.

Сполучені Штати розчаровані тим, що польський президент Анджей Дуда підписав закон, який передбачає покарання за приписування нацистських злочинів польській державі. Натомусть у канцелярії президента Польщі. 

У МЗС Франції заявили, що поправки до закону про Інститут національної пам'яті, підписані Дудою, є «неадекватними» та «гідними засудження».

ІА "Вголос": НОВИНИ