Про це пише Сегодня.

В Україні настав період, коли багатьом жителям країни доводиться «бути»: волонтерами, правозахисниками, військовими. Але ще більше людей вважають за краще «здаватися». Саме таким брехунам з 2015 року стали продавати так звані недержавні медалі для солдатів і волонтерів АТО. Штампуванням «липових» медалей займаються в Києві – всього за 140 гривень кому завгодно можуть відлити орден хоч героя АТО. Але, як зізналися на виробництві, такими медалями можна тільки хвалитися.

«Зрозуміло, пільги ви з цими медалями не отримаєте. Але красуватися ними перед друзями або дівчиною, в люди вийти – можна. Не всім же героям справжні медалі дають», – кажуть на виробництві.

А мода на пошук в родоводі дворянських коренів прижилася в Україні ще з 90-х років. Уже налічується більше тисячі українців, які отримали різноманітні титули. У Києві живе близько сотні дворян.

«Щоб отримати титул графа, барона або князя потрібно принести оригінали документів, які підтверджують історію роду. В цьому випадку доведеться заплатити тільки за послуги архіваріусів – в районі 500 грн», – розповідає голова Київського дворянського зібрання Олександр Попов.

Але в Україні далеко не одна організація, яка називає себе дворянською. Свого часу український пенсіонер Орест Перший, який сам проголосив себе королем України, роздавав титули направо і наліво. «Липові» організації виставляють навіть стабільні такси. Наприклад, титул графа обійдеться в 5 тис. доларів, барона – в 7 тис. доларів, а князя – 10 тис. доларів.

Але куди більш претензійно – роздавати титули престижних організацій, не маючи на це ніяких підстав. Про таких українських «комерсантів» нещодавно написали в Британії. Українців запідозрили в тому, що вони видавали липові премії від Оксфордського університету.

«Протягом 17 років видавали певні документи, зараз скандал з цього приводу. З 2017 року харківський бізнесмен переконував українців, що нагорода справжня. Клієнтам сипали пил в очі – аферисти навіть возили своїх «лауреатів» до Британії. Церемонії вручення проводили за кілька кварталів від знаменитої установи. Сама церемонія проходила в дуже фешенебельних великих залах, там грала жива музика і все виглядало дуже коштовно», – розповів адвокат Віталій Маньков.

Ціна на псевдонагороди доходила до 10 тисяч фунтів. Купували їх як ректори університетів, і навіть збитковий харківський метрополітен. Підземка, яка в минулому році підвищила ціни на проїзд через брак грошей, витратила на марнославство майже 150 тис. грн, що підтвердили в системі ProZorro.

Але харківські ділки відхрещуються від всіх звинувачень – кажуть, що видали премію від імені своєї компанії, а не всесвітньо відомого університету. Запевняють, що премія називається «Оксфордською» тільки тому що їхня контора володіє там своїм офісом

 
 
 

ІА "Вголос": НОВИНИ