Популярний рух закликає до відмови від одноразових товарів і звертає увагу на екологічну кризу, спричинену модною індустрією.

Про це пише ВВС News.

Окрім поганих умов праці робітників швейних фабрик, індустрія моди відповідальна за 20% світових стічних вод та 10% викидів вуглецю.

Глобальний кліматичний протестний рух Extinction Rebellion закликає людей не купувати новий одяг протягом року в рамках так званого "модного бойкоту".

Частково вирішити проблему мінімально шкідливого впливу на довкілля  мають інноваційні біоматеріали, що можуть замінити такі економічно та екологічно неефективні матеріали як бавовна та шкіра.

Хоча шкіра є побічним продуктом м'ясної промисловості, значна частина шкури викидається, і при її виробництві часто використовують велику кількість води та шкідливих хімічних речовин. Тим часом альтернативи у вигляді штучної шкіри розкладаються протягом сотень років.

Потенційним вирішенням цієї проблеми може стати Piñatex – подібна до шкіри субстанція, яку виготовляють з непотрібного ананасового листя. Такий матеріал у своїх колекціях вже використовували Hugo Boss та H&M.

Ще один варіант – міцелій, коренева структура грибів – "диво-матеріал", який використовують для створення продуктів харчування, упаковки та текстилю.

Оскільки грибів дуже багато і вони не потребують особливого догляду, необхідний матеріал можна виростити протягом декількох днів.

Компанія Bolt Threads використовує міцелій для створення своєї "шкіри" під назвою Mylo, яку зокрема можна побачити у роботах дизайнерки Стелли Маккартні. Вона також використовувала їхній веганський "шовк", який за допомогою біоінженерії роблять із дріжджів.

"Я помітив, що споживачі зараз набагато більше зацікавлені у пошуку екологічних альтернатив", – каже Джеймі Бейнбридж, керівник відділу розвитку продукції Bolt Threads.

"Сучасні альтернативи шкірі, на кшталт поліуретану, дуже недорогі. Але їх часто роблять із нафти, виробництво якої, як і вирощування худоби, – не найкращим чином впливає на довкілля", – додає він.

Як і у випадку з багатьма інноваціями, найбільшою проблемою шкіри Mylo є доступність – на відміну від ПВХ, вона коштує стільки ж, скільки й натуральна шкіра.

Також наразі невідомо, чи можна буде збільшити її виробництво до таких масштабів, які зможуть задовольнити потреби масових споживачів.

Як і у випадку зі шкірою, виробництво бавовни є дуже ресурсомістким – для виготовлення однієї пари джинсів потрібно близько 15 000 літрів води.

Оскільки 40% світового одягу виготовляється з використанням бавовни, пошук екологічної альтернативи є одним із головних напрямків для виробників екологічного текстилю.

Одна з таких альтернатив існує вже протягом десятиліть – це так званий тенсел, також відомий як ліоцел.

Його виготовляють шляхом виділення целюлозного волокна з деревини, і на його виробництво потрібно на 95% менше води, ніж для бавовни.

Цей матеріал, дуже схожий на бавовну на дотик, є складовою значної кількості масового одягу.

Австрійська компанія Lenzing Group заявила, що на це волокно існує великий попит, і повідомила про будівництво найбільшого заводу з виробництва ліоцелу в Таїланді.

"Це розширення підтверджує зобов'язання компанії Lenzing зменшити шкідливий вплив світової текстильній промисловості на довкілля", – каже директор компанії Стефан Добоцький.

Однак більшість виробників, судячи з усього, продовжать використання бавовни, оскільки вона залишається дешевшою.

Більшість тих, хто виступає за дбайливе ставлення до довкілля і пропагує екологічний підхід, погоджуються з тим, що споживачі мають купувати менше товарів кращої якості.

ІА "Вголос": НОВИНИ