Завдяки зусиллям фахівців, науковців та природоохоронної громадськості в Україні збережено 8245 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 4,31 млн га, що становить 6,6 % території країни, а також морський заказник «Філофорне поле Зернова» площею 402,5 тис. га.

У складі природно-заповідного фонду 5 біосферних заповідників, 19 природних заповідників, 49 національних природних парків, 3167 заказників, 3441 пам‘ятка природи, 81 регіональний ландшафтний парк, 812 заповідних урочищ, а також низка штучних об‘єктів: 28 ботанічних садів, 13 зоологічних парків, 57 дендропарків та 572 парки-пам‘ятки садово-паркового мистецтва.

Протягом останнього року кількість територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення збільшилась на  61 одиницю загальною площею 235 тис. га, в тому числі створено Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник загальною площею 226 тис. га та розширено природний заповідник «Єланецький степ» на 1,3 тис. га. Велика заслуга у створенні цих об’єктів належить працівникам департаментів екології та природних ресурсів обласних державних адміністрацій, представникам громадських організацій і науковцям.

День 7 липня для професійного свята обрано невипадково, адже асоціюється він зі святом Івана Купала, присвяченим загадковим і чудодійним силам природи.

Символом свята щороку слугує один з видів папороті, квітка якого за легендою має чарівні властивості. Цього року символом обрано одну з найменших папоротей, занесених до Червоної книги України, Аспленій Гейфлера (Asplenium x heufleri Reichardt). Це маленька (висотою до 14 см) і тендітна рослина, що росте в тріщинах скель лише в східному регіоні України, зокрема на Донецькому кряжу в Луганській області, поблизу річок Кальміус і Кальчик, та у відділенні «Кам’яні могили» Українського степового природного заповідника у Донецькій області. Ця рідкісна рослина є втіленням лозунгу цьогорічного свята «Найменші – найбільш вразливі у Природі» та символом потреби Сходу України у захисті.

Цього року ми приділяємо особливу увагу одним з найменших представників біоти – комахам. Адже саме вони є важливою ланкою у харчових ланцюгах та основою трофічної піраміди багатьох екосистем. Їхня участь необхідна для перетворення органічних речовин та ґрунтоутворення. Комахи-запилювачі є «крилами кохання» всього різноманіття квіткових рослин. Запилюючи сільськогосподарські культури, комахи підтримують наш добробут. Комахи є невід’ємною складовою будь-якої екосистеми, і без них неможливе існування біосфери нашої планети.

Отже, не забуваємо про власні традиції та зберігаємо рідну природу. «Збережемо природу – збережемо Україну!»

 

«Вголос»

 

ІА "Вголос": НОВИНИ