Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Потрібно більше доказів, що санкції Заходу, накладені на Росію за анексію українського Кримського півострова, б’ють по больових точках Москви?

Як щодо комп’ютерних шрифтів?

Російська IT-компанія стверджує, що їй довелося докласти зусиль, щоб написати код для офіційної робочої операційної системи Кремля після відмови у ліцензії на використання одного із найбільш поширених комп’ютерних шрифтів у світі.

«РусБИТех» ­­є розробником Astra Linux, подібної до Windows чи Mac OS операційної системи, призначеної спеціально для використання у Росії. Програмне забезпечення було замовлене шість років тому для спеціального використання у Міністерстві оборони та агенціях, в тому числі й у Федеральній службі безпеки Росії, основною наступницею радянського КДБ.

Як повідомила російська газета «Коммерсант», раніше цього місяця компанія «РусБИТех» повідомила Міністерство зв’язку, що програмісти намагалися придбати ліцензії на певні шрифти. До них входив, зокрема, і Times New Roman, один із найбільш уживаних шрифтів у світі, навіть у Росії з її кириличним алфавітом.

Американська фірма Monotype, якій належать ліцензії, спочатку виступила із пропозицією ціни, яку росіяни розцінили за грабіжницьку як для пакету популярних шрифтів. Monotype просили 650 євро (691 долар за нинішнім курсом) за одне робоче місце, як повідомляє «Коммерсант», замість типових, як описали у газеті, 3-4 євро (3,20-4,20 долара).

Юрій Соснін, головний розробник у команді Astra Linux, сказав газеті, що врешті Monotype вийшла із переговорів і відмовилася продавати ліцензії. Причиною були накладені Сполученими Штатами санкції, передає слова Сосніна «Коммерсант».

Monotype, штаб-квартира якої розташована у штаті Массачусетс, не відреагувала на електронні листи та телефонні дзвінки з проханнями про коментар.

Це поставило «РусБИТех» у скрутне становище, сказав Соснін газеті, оскільки майже у всіх офіційних документах у Росії використовують Times New Roman як стандартний шрифт. Зрештою, фірма була змушена укласти договір із московською типографією під назвою «ПараТайп» на розробку шрифту, подібного до Times New Roman.

Неможливо одразу сказати, чи спричинило це додаткові витрати «РусБИТех», але «Коммерсант» зазначає, що документи фірми свідчать про вартість контрактів «РусБИТех» із державними агенціями у розмірі 1,7 мільярда рублів у 2014 році (приблизно 28 мільйонів доларів).

Хоч і відносно незначний, – за однією з оцінок ЄС, загальний економічний збиток російській економіці складає 5,8 мільярда доларів – цей випадок є ілюстрацією тих викликів, із якими Росія зіткнулася після удару західними санкціями у 2014-му.

Прем’єр-міністру Росії Дмитрові Медведєву було поставлене завдання «імпортозаміщення» – розвинути російську промисловість таким чином, щоб виробляти продукцію, яку заборонено імпортувати в Росію, на кшталт сиру пармезан або шампанського.

Кремль зробив особливий акцент на заміщенні комп’ютерного обладнання та програмного забезпечення іноземного виробництва, таких як всюдисуща операційна система Windows компанії Microsoft – російськими системами.

Путін розпорядився, щоб державні підприємства купували або видавали патенти на російське програмне забезпечення замість іноземних програм. 

ІА "Вголос": НОВИНИ