За проголосували 11 сенаторів, 5 проти, ніхто не утримався від голосування, повідомляє Польське радіо.

Нові положення закону про ІПН передбачають покарання (штраф або позбавлення волі до трьох років), зокрема, за звинувачення поляків або польської держави у відповідальності або співвідповідальності за злочини періоду Другої світової війни, скоєні Третім Рейхом.

Комітети не погодилися на поправки, запропоновані сенатором Громадянської Платформи Єжи Федоровичем, які уточнювали кримінальне положення поправки до Закону про Інститут національної пам'яті шляхом введення формулювання «концентраційні табори» і «табори смерті».

Відповідно до поправки, текст мав звучати так: той, хто публічно та всупереч фактам приписує польській націй або польській державі відповідальність або співвідповідальність за створення Третім Рейхом концентраційних таборів і таборів смерті, а також за скоєний геноцид та інші злочини проти людства, миру та військові злочини, підлягатиме штрафу або позбавлення волі до трьох років.

Не прийняли також пропозицію про вилучення із законопроекту запису про «злочини українських націоналістів» та не погодили поправку сенатора Яна Рулєвського з Громадянської Платформи, яка передбачала заміну позбавлення волі штрафом та обмеженням свободи.

Як відомо, 26 січня Сейм Польщі ухвалив закон про зміни до закону про Інститут національної пам'яті. Законопроект складається з двох частин.

Відповідно до першої, до відповідальності притягуватимуть усіх, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення «злочинів» українських націоналістів та українських організацій, які «співпрацювали з Третім рейхом».

У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про «польські табори смерті».

Уже повідомлялося, що МЗС України, реагуючи на цей закон, заявило, що «глибоко стурбоване» фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону і попросило не зображати українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху».

Натомість незгідний із цим законом Ізраїль відправляє посла до прем'єра Польщі із вимогою змінити закон про «історичну правду».

Раніше і українські націоналісти зробили заяву щодо цього закону, назвавши його прямим втручанням у внутрішні справи України й по суті висуненням територіальних претензій. Також вони висунули вимогу звільнити міністра закордонних справ Павла Клімкіна за черговий провал вітчизняної дипломатії та закликали Президента України Петра Порошенка як відповідального за зовнішню політику негайно публічно засудити рішення польського Сейму та повернути звання Героя України Степанові Бандері та Романові Шухевичу, яке відібрав злочинний режим Януковича.

На цю тему читайте також:  Із адвоката в ката: чому Польща знову наступила на українську державність?


«Вголос»

 

 

 

ІА "Вголос": НОВИНИ