Свято було встановлене в Константинополі в ІХ столітті спочатку як місцеве, але вже в ХІІ-ХІV ст. відзначалося в усіх православних церквах. На Русі відоме з кінця ХІV століття, пише «Укрінформ».

Історія виникнення цього свята у Константинополі була пов’язана передусім з тим, що на спекотний серпень припадав пік епідемій. З метою запобігання хворобам і людським смертям установився звичай здійснювати хресну ходу, освячуючи вулиці й дороги Хрестом Господнім – священною реліквією, яку заради цього виносили з царської скарбниці. 

Нині під час церковного богослужіння хрест виноситься на середину храму, де відбувається поклоніння йому.

Цього дня православна і католицька церква згадує також і сім мучеників Маккавеїв: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркела, їхньої матері Соломії та їхнього вчителя Єлеазара, які в 166 р до н. е., за часів царя Антіоха Єпіфана, були страчені за відмову вклонятися язичницьким богам. Мученицька смерть братів Маккавеїв згодом надихнула Іуду Маккавея на повстання проти жорстокого правителя. Іуда Маккавей переміг Антіоха й очистив Єрусалимський храм від грецьких ідолів.

У народі мученики Маккавеї трансформувалися на Маковія. У давнину на Маковія припадав останній день колективних толок. На честь свята у церквах відправляли пообідню службу, святили воду, мед, мак, васильки і чорнобривці. З Маковія починався двотижневий Успенський піст – Спасівка, який закінчувався одним із найбільших свят серпня – Успінням Пресвятої Богородиці.

Свято Маковея є першим осіннім святом, з яким пов’язують закінчення літа. На Маковія починали відлітати у вирій ранні птахи, бо вже «Святий Спас приготував усього про запас» – і дощ, і вітер, і холод, і тепло.

На Медовий Спас або Маковея існує багато традицій і заборон, пишуть «Подробности».

Раніше наші предки саме в цей день починали збирати мед з пасік, стільники у вуликах до цього часу зазвичай вже наповнені.

Потім всі збиралися біля водойм, їли мед, співали пісні і в цілому проводили разом час. Також обов'язково пекли вироби з маком.

14 серпня – церковне свято Маковея, а це значить, що є певні заборони, які в цей день потрібно строго дотримуватися.

Що не можна робити на Медовий Спас 2017:

На Медовий Спас закінчується літо, тому 14 серпня не можна купатися, як і на Ільїн день, бо можна потонути або захворіти. За логічних міркувань, ночі вже ставали прохолодними, тому вода починала «цвісти», що могло викликати різні хвороби.

У цей день починається строгий Успенський піст, тому потрібно дотримуватися правил харчування.

На Маковея не можна голосно говорити, шумно святкувати, бо бджоли погано реагують (а в цей же день збирали мед).

На Маковея не можна сваритися, лаятися або бажати кому або зла, інакше негатив повернеться бумерангом.

У цей день не можна працювати і прибирати в будинку: подібні справи краще завершити напередодні.

 

«Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ