Акція-реквієм «Список Сандармоху» на шану пам’яті жертв сталінського терору відбулася на площі Свободи у центрі Харкова.

Про це повідомляє Укрінформ.

На акції, яка зібрала кілька десятків представників патріотичних громадських організацій, було зачитано імена 80 людей, які народилися чи жили у Харкові, були заарештовані за надуманими приводами та страчені 1937 року в урочищі Сандармох у Карелії.

«Якраз 5 серпня 1937 року за постановою ВКП (б) розпочався так званий великий сталінський терор, у ході якого через зачистки та репресії загинули тисячі людей, у тому числі, наші земляки… Вони загинули, але ми пам'ятаємо їхні імена», – зазначив на заході координатор Харківського Євромайдану, заслужений журналіст України Володимир Чистилін.

Як додала співкоординатор Харківського Євромайдану Вікторія Склярова, «акції пам'яті жертв Сандармоху зараз проходять у більшості країн світу, де є діаспори українців та інших народів, що входили до СРСР… Читання списків жертв Сандармоху проходять у Фінляндії, Норвегії, Ізраїлі, США – по всьому світу».

Під час читання імен жертв Сандармоху до учасників акції-реквієму приєдналися перехожі, у тому числі, молодь.

Як відомо, у листопаді 1937 року в урочищі Сандармох у Карелії (РФ) сталися масові страти в'язнів соловецького тюремного етапу. Нині відомі імена 6241 загиблого.

В урочищі Сандармох поліг увесь цвіт української нації. Кожен із загиблих був не тільки визначним фахівцем у своїй царині, але й видатною особистістю, постаттю «ренесансних» масштабів. Серед них – фундатор нового українського театру Лесь Курбас; один із найталановитіших українських прозаїків – Валер’ян Підмогильний; Микола Куліш – драматург, громадський і освітянський діяч, газетяр, редактор; Микола Зеров – лідер «неокласиків», надзвичайно тонкий науковець, поет, перекладач західноєвропейської та античної літератури; Матвій Яворський – історик, політичний діяч, академік ВУАН; Володимир Чехівський – український політик, громадський діяч, прем’єр-міністр УНР, один із засновників УАПЦ та багато інших. Усі були молоді, в розквіті сил, переважно 36-50-ти років.

Усі розстріляні були згодом реабілітовані й визнані жертвами сталінського терору.

 

ІА "Вголос": НОВИНИ