У межах проекту «Патріот» вони пояснюватимуть інформацію про польсько-єврейські відносини та публікуватимуть її у закордонних версіях Вікіпедії, повідомляє Polsat News.

«Патріот» – проект, започаткований Інститутом змін, мета якого полягає на поясненні сторінок польської історії, культури та  економіки, а також публікація статей у закордонних редакціях Вікіпедії.

На думку засновників, проект має популяризувати польську культуру, запобігати перекручуванню історичних фактів та збільшувати туристичну привабливість Польщі.

Повідомляється, що раніше у британській версії проекту вже були статті, присвячені Варшавському повстанню. Як зазначають організатори, підставою для їхнього створення стала обмовка Дональда Трампа у Варшаві в липні минулого року.

Координатор акції Томаш Ґонтаж зазначив, що метою проекту є боротьба з перекручуванням історичних фактів, які стосуються «таборів смерті».

«У зв’язку із міжнародними суперечками після прийняття поправок до закону про Інститут національної пам’яті, хочемо взяти ситуацію у свої руки і активно боротися за імідж нашої держави через оббріхування її особами, котрі не знають польської мови», – зазначив він.

Ґонтаж додав, що черговим етапом проекту буде переклад на інші мови чи доопрацювання вже існуючих записів, які стосуються поляків, котрі допомагали єврейському населенню.

«Сподіваємось, що це дозволить нам поінформувати іноземних користувачів Інтернету, що поляки не були спільниками Голокосту, а були особами, які у ті часи рятували своїх сусідів, – повідомив Ґонтаж. – Не хочемо займатися пропагандою, тільки ретельно інформувати».  

Як вже писав «Вголос», у Польщі хочуть переписувати літературні твори про «табори смерті». Також воєвода Любліна написав листа до міністра культури Польщі із просьбою розглянути можливість зміни назви Державного музею Майданеку та Аушвіц-Біркенау.

26 січня Сейм Польщі ухвалив закон про зміни до закону про Інститут національної пам'яті. Законопроект складається з двох частин.

Відповідно до першої, до відповідальності притягуватимуть усіх, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення «злочинів» українських націоналістів та українських організацій, які «співпрацювали з Третім рейхом».

У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про «польські табори смерті». 

МЗС України, реагуючи на цей закон, заявило, що «глибоко стурбоване» фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону і попросило не зображати українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху».

Натомість незгідний із цим законом Ізраїль спершу відправив посла до прем'єра Польщі із вимогою змінити закон про «історичну правду». Пізніше з'явилася інформація про відкликання ізраїльського дипломата з РП.

Також стало відомо, що ізраїльські парламентарі пропонують законопроект, за яким польський закон про Інститут національної пам’яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. За останнє Ізраїль уже карає позбавленням волі на 5 років.

Відреагували на цей закон і у США, закликавши президента Польщі Анджея Дуду скасувати поправки до закону про Інститут національної пам'яті.

Натомість Сенат Польщі 1 лютого близько третьої ночі (за київським часом) прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті.  У Кремлі заявили, що візьмуть до уваги польський «антибандерівський» закон

У вівторок, 6 лютого, Верховна Рада України проголосувала за постанову №7553 про звернення до Польщі через зміни до закону про Інститут національної пам'яті. 

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що підпише закон про Інститут національної пам'яті та скерує його для подальшої перевірки до Конституційного суду.

Сполучені Штати розчаровані тим, що польський президент Анджей Дуда підписав закон, який передбачає покарання за приписування нацистських злочинів польській державі. Натомусть у канцелярії президента Польщі. 

У МЗС Франції заявили, що поправки до закону про Інститут національної пам'яті, підписані Дудою, є «неадекватними» та «гідними засудження».

«Вголос»


 

 

ІА "Вголос": НОВИНИ