Таку думку висловив польський експерт, радник глави МЗС Польщі Пшемислав Журавський вел Граєвський в інтерв'ю «Укрінформу».

«Є досить значні побоювання, що це дійсно так. Це стосується як експертів, які були допущені до роботи над цією поправкою, так і змісту самої поправки», – зазначив радник глави МЗС Польщі.

Він підкреслив, що, по-перше, часові рамки діяльності українських націоналістів в 1925-1950 роках, про які йдеться у законі, не мають жодного значення для польсько-українських відносин.

Він також заявив, що у поправці є досить значні історичні помилки.

«Якщо в законі є згадка про українських націоналістів, які були колаборантами Третього рейху, а потім вказуються часові рамки 1925-1950 років, то це знущання над польським законодавцем, оскільки Третій рейх існував у 1933-1945 роках, а в 1925-1933 роках і 1945-1950 роках ніхто не міг з ним колаборувати, адже тоді він не існував», – зазначив радник глави МЗС РП.

«Ще одна правова вада – у законі йдеться про злочини на території окупованої Польщі лише українських націоналістів. Відтак виникає питання: а чому немає згадки про злочини на території Польщі націоналістів та колаборантів інших національностей? У Польщі в цей період діяли військові формування власівців, східні легіони, наприклад, азербайджанські, які придушували Варшавське повстання (1944 рік), діяли литовські націоналісти тощо», – підкреслив Журавський вел Граєвський.

Експерт назвав невипадковим те, що у закон вписали лише українців.

«Це був очевидний крок з політичною мотивацією. Його ціль – створити напругу в польсько-українських відносинах, що було зроблено з порушенням польського законодавства», – констатував радник глави польського зовнішньополітичного відомства.

«Дуже сподіваюся, що Конституційний суд країни зверне увагу на ці помилки, і український фрагмент змінять. Нормальна держава характеризується тим, що вона вміє виправляти власні помилки. У мене складається враження, що в польських владних елітах вже усвідомили масштаби непорозуміння, і є сподівання, що ці помилки справді виправлять», – резюмував Журавський вел Граєвський.

Нагадаємо, що 1 березня набув чинності новий закон про Інститут національної пам'яті (ІНП).

Згідно із законом, органи правосуддя Польщі зможуть притягувати до кримінальної відповідальності з перспективою ув'язнення до трьох років, зокрема й тих, хто заперечуватиме злочини «українських націоналістів» проти громадян Польщі, скоєні у період 1925-1950 років.

Ухвалення змін до цього закону призвело до погіршення відносин Польщі з Україною та Ізраїлем. Проти ухвалення цього закону в РП виступили Президент, Прем'єр-міністр, Верховна Рада України, які наголошували, що він негативно вплине на стан двосторонніх відносин і може погіршити ситуацію  українських мігрантів у Польщі.

 

«Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ