Українці надалі не довіряють національній банківській системі і неохоче використовують безготівкові розрахунки, передає DW

Такі висновки можна зробити із заяви виконувача обов’язків голови Нацбанку України Якова Смолія. «Сьогодні готівка поза банками в Україні становить 304,2 мільярда гривень, а це майже 41 відсоток від усіх доходів державного бюджету України на 2017 рік. І ці кошти у готівковій формі не працюють повноцінно на економіку», – сказав він у четвер, 18 травня, у рамках Тижня заходів з розвитку української економіки Ukraine Economy Week, 

Нестача грошей не дає банкам можливості нарешті активізувати кредитування економіки. За даними НБУ, з початку цього року загальний кредитний портфель підприємств зменшився на 34 мільярди гривень. Крім того, інкасація, охорона та друк грошей коштують дуже дорого. За оцінкою Смолія, торік загальні витрати на обслуговування грошового готівкового обігу становили 1,3 мільярда гривень.

Однією з головних причин небажання українців розміщати гроші в банках вважають недовіру до банківських інститутів. Але в Нацбанку запевняють, що ця проблема вже майже вирішена і масова «чистка» ринку вже позаду. За останні три роки ліцензію втратили близько 90 банків - половина усього ринку. Більшість із них збанкрутували через фінансову неплатоспроможність, а також з причини порушення законодавства. 

Але кінець банкрутствам, вірогідно, ще не настав. За вимогою Нацбанку, до липня усі банки мають збільшити свої статутні капітали до 200 мільйонів гривень. А тим, хто не зможе цього зробити, доведеться закритися. «Багато з малих банків створювалося для перепродажу. Навряд чи всі вони знайдуть інвесторів», – прогнозує заступник голови НБУ Катерина Рожкова. За даними НБУ, зараз до цього рівня не дотягують близько 30 банків. Але більшості їх клієнтів не варто переживати: згідно із законодавством, під час банкрутства банку суми до 200 тисяч гривень їх клієнтам повертає Фонд гарантування вкладів.  

Громадяни не користуються активно банківськими рахунками, оскільки часто просто не мають фізичної можливості розрахуватися за покупки карткою. Тому готівка й надалі поза конкуренцією. «Існує проблема платіжної інфраструктури. Не вистачає терміналів для оплати картками. За межами великих міст неможливо прожити без готівки. З урахуванням кількості населення, кількість терміналів в Україні необхідно збільшити вчетверо. Зараз їх лише близько 200 тисяч, а потрібно хоча б 800 тисяч або навіть мільйон», – говорить регіональний менеджер платіжної системи Visa в Україні, Грузії та Вірменії Дмитро Крепак.

Експерти вважають, що активному розвиткові безготівкових платежів також заважають звички людей. Особливо це стосується громадян похилого віку, які не звикли користуватися картками. «Заважає стереотип, що неможливо швидко і безпечно заплатити за комунальні послуги карткою в інтернеті. Тому люди стоять по 4 години в чергах у відділеннях банку», – констатує голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний.

 

ІА "Вголос": НОВИНИ