За даними українського міністерства соціальної політики, від початку так званої цивільної блокади Донбасу кількість вимушених переселенців в Україні скоротилась майже на три відсотки – до 1,6 мільйона осіб станом на 27 березня, пише DW.

Проте, за словами Олександри Дворецької, координаторки юридичного напрямку благодійної організації «Схід-SOS», така статистика відображає, радше, чистку офіційного реєстру, ніж реальні тенденцій міграції.

Адже щоденні звіти Державної прикордонної служби та інформація громадських активістів, навпаки, свідчать про збільшення кількості осіб, які перетинають лінію розмежування, у півтора-два рази порівняно з кінцем січня цього року. «Це, звісно, частково пов'язанo з сезонним фактором, і ми точно не знаємо, яка кількість цих людей виїжджає з самопроголошених «республік» надовго, однак сукупність подій останніх тижнів цілком може призвести до збільшення кількості переселенців», - пояснює Дворецька.

Головним тривожним фактором, за словами правозахисників, стала фактична «націоналізація» сепаратистами підприємств, що до початку березня працювали на непідконтрольних територіях за українськими законами.

Правозахисники зазначають, що й самі не до кінця розуміють юридичні механізми звільнення людей внаслідок захоплення підприємств сепартистами, а держава не надає відповідних роз'яснень. У Донецькому обласному центрі зайнятості також не змогли відповісти на запитання щодо врегулювання трудових відносин на непідконтрольних територіях.

Усі шахтарі у Ровеньках, Свердловську та інших містах були звільнені в один день – 15 березня.

Звільнені робітники не можуть претендувати на допомогу по безробіттю, втрачають безперервний стаж, залишаються взагалі поза правовим полем.

Збереження робочих місць попри негативні наслідки блокади – такий був головний аргумент проголошеної сепаратистами «націоналізації». Тож не дивно, що переважна більшість працівників «ДТЕК», «Метінвесту» та інших захоплених підприємств продовжують залишатись на робочих місцях.

Відтік кваліфікованих кадрів з «республік» може паралізувати промисловість непідконтрольних територій протягом наступних двох-трьох місяців, зазначають експерти. До того ж захоплені підприємства вже стикнулися з труднощами при реалізації продукції. І «ДТЕК», і «Метінвест» уже заявляли офіційно, що переслідуватимуть у судах всіх, хто купуватиме вугілля чи метал з втрачених компаніями активів. «А якщо сепаратисти не зможуть реалізувати продукцію, то не матимуть грошей на зарплати. Тоді робітники зрозуміють, що з цією «націоналізацією» їх просто кинули», – стверджує керівництво «ДТЕК».

Затримка зарплат чи навіть повне зупинення підприємств може спричинити в регіоні серйозні соціальні проблеми ще до початку літа, прогнозують експерти. «Найбільш ймовірно, ми отримаємо нову хвилю переселенців, що тікатимуть не від безпосередньо бойових дій, а від злиднів, – вважає Сергій Біленький. – Однак ситуація з блокадою відштовхує мешканців непідконтрольних територій від України, тому тікатимуть у тому числі й до Росії».

Як відомо, підприємства на окупованих територіях «ДНР» та «ЛНР» «націоналізуються» на користь тих, хто втік у Росію.

ІА "Вголос": НОВИНИ