Про це пише Realist.

Як повідомив віце-прем'єр Геннадій Зубко, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства готує новий законопроект про оренду житла. Мовляв, 70% ринку ховається в «тіні», не платить податки, і прийшов час навести порядок. Чиновник уточнив, що в документі пропишуть визначення «орендоване житло», яким чином туди вселяються, виселяються і як вирішуються спірні моменти. З одного боку, вважає Зубко, це дозволить скоротити частку «тіньового» ринку, а з іншого – дасть можливість офіційно оплачувати оренду житла для співробітників.

Документ поки що тільки розробляється, тому як каратимуть тих, хто не стане виходити з «тіні», невідомо. Експерт у сфері нерухомості Максим Бабуряк впевнений, що в законі пропишуть не тільки визначення, але і вимоги до орендованого житла. Крім того, парламентарям, на думку експерта, варто вказати і механізм вирішення спірних ситуацій.

На цей момент є два способи «легалізувати» оренду. Підписавши договір, власник житла повинен в податковій декларації вказати дохід від здачі житла в оренду. Або ж ріелтор, який брав участь в угоді, повинен подати в своїй звітності інформацію про укладену угоду. Але по факту в переважній більшості випадків договори ніхто не реєструє, а Фіскальній службі дохід не показують. Виняток – елітне житло і підприємці, які заробляють на здачі нерухомості в оренду.

«Люди, які не хочуть оформляти договір оренди, не будуть цього робити, який би там закон не прийняли. Ринок зараз дійсно знаходиться в «тіні». Чи потрібно виходити з «тіні»? Звичайно ж! Чи допоможе закон? Упевнений, що не допоможе», – розповідає Максим Бабуряк.

Правильно оформлений договір захищає і орендаря, і орендодавця. У документі потрібно не тільки перерахувати всі меблі і техніку, а й прописати умови, при яких можна достроково розірвати договір, хто повинен платити за можливі збитки, коли повинна вноситися орендна плата і як часто її можна переглядати, пояснює юрист Олександр Плахотник. На цей момент всі зазначені питання регулюються Цивільним кодексом. Так ось, згідно з ним виселити квартиранта фактично можна тільки через суд. Навіть якщо не платити за житло кілька місяців, прийти і вигнати орендаря не можна.

До слова, кілька тижнів тому в Запоріжжі квартирантка в орендованій квартирі зламала більшу частину меблів і навіть побила стіни. Про це власник квартири повідомила в соціальних мережах, прикріпивши в якості підтвердження фотографії квартири. Тепер квартирантку доведеться шукати поліції, а після доводити, що спочатку квартира перебувала в іншому стані. І якщо в договорі це не вказано, довести факт псування майна буде складно.

«Розірвати договір можна, відповідно до закону, якщо плата не вноситься понад 6 місяців! Також можна з ініціативи власника житла, якщо там, наприклад, повинні оселитися його родичі або квартиру вирішили продавати. І ось в останньому випадку попередити потрібно заздалегідь – за 2 місяці. А якщо квартирант відмовиться виселятися, то потрібно судитися. Самовільно виганяти з квартири мешканця не можна», – розповідає юрист.

Якщо вийти з «тіні»: податки і субсидії

Прибуток від здачі нерухомості в оренду повинен обкладатися прибутковим податком (18%) і військовим збором (1,5%). Наприклад, за квартиру, яка здається за 10 тисяч грн, до бюджету доведеться заплатити майже 2 тисячі грн податків. З огляду на те, що за законом власник житла фактично повинен сам прийти в податкову, «зізнатися» про свій дохід, 70% орендодавців цього не роблять і податки не платять. Відстежити такий дохід практично неможливо, пояснює юрист Олександр Плахотник.

Офіційний договір оренди дозволяє квартирантам отримати тимчасову реєстрацію, оформити субсидію в найманому житлі і захистити свої права.

«Чинний український закон швидше прописаний на користь того, хто знімає житло. Не можна виселяти взимку, не платити можна до 6 місяців, розривати договір потрібно в суді і виселяти з квартири повинні правоохоронці, виконавча служба. Здається, що це все жорстко, але насправді ніхто нічого не реєструє і ринок спокійно собі існує в «тіні», – розповідає юрист.

До слова, на спеціалізованих сайтах можна знайти десятки оголошень про здачу в оренду житла з уже оформленими субсидіями. Це, як пояснюють в уряді, є порушенням чинних правил. Оформити «комунальну знижку» можна тільки з урахуванням доходу тієї сім'ї, яка фактично проживає в квартирі. Також варто відзначити, що задекларований дохід від здачі нерухомості в оренду також враховується і при розрахунку розміру субсидії. Якщо оренда для сім'ї – єдине джерело доходу, то після виходу з «тіні» їм доведеться платити за комуналку в кілька разів більше з урахуванням скорочення або ж зовсім втрати субсидії.

Як у світі

У більшості європейських країн для оренди житла знадобиться підтвердити свою платоспроможність. В одному випадку орендарі просять заплатити відразу за 3-6 місяців і внести заставу, в іншому – показати довідку про доходи і рекомендаційні листи. При цьому в деяких країнах до 70% населення міста живе в орендованому житлі.

Наприклад, в США можна знайти прибуткові будинки, в яких не здають квартири молодим людям і сім'ям з дітьми, або ж навпаки – будівлі, в яких в основному живе молодь.

 

«Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ