Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Climate Change, повідомляє «Сегодня».

«Ми завжди знали, що тепла вода якимось чином проникає до берегів Антарктиди, але сам механізм того, як це відбувається, залишався незрозумілим для нас. Те, що далекі вітри на протилежному боці Антарктики можуть викликати настільки серйозне потепління у її берегів на заході, стало тривожним і неприємним відкриттям для нас», – розповідає Пол Спенс (Paul Spence) з університету Нового Південного Уельсу в Сіднеї (Австралія).

Щорічно льодовий щит Антарктиди втрачає до 2,8 тисячі кубокілометрів льоду, і в останнє десятиліття льодовий покрив скорочується все швидше і швидше. Довгий час вважалося, що це відбувається через прискорене формування айсбергів, проте американські кліматологи в червні 2013 року з'ясували, що більша частина обсягу «зниклих» льодів була розтоплена теплими течіями, що омивають підводну частину льодового щита Антарктики через своєрідні канали-«річки», біля підніжжя льодовиків.

Ці течії, як розповідає Спенс, до недавнього часу не підходили до берегів Антарктиди, і причини того, чому вони змінили характер свого руху, залишалися загадкою для кліматологів. Більше того, на сьогоднішній день немає впевненості в тому, чи є причиною всіх цих змін глобальне потепління, пов'язане з викидами парникових газів, або ж якісь природні флуктуації в характері руху вітрів і вод біля берегів Антарктики.

Спенс і його колеги звернули увагу на те, що характер руху вітрів в прибережних районах Антарктики сильно змінився в останні роки, особливо на сході континенту. Ці зміни, як відзначають кліматологи, майже не враховувалися при створенні кліматичних моделей, що описують процес танення південної льодової шапки, що змусило їх створити свою власну комп'ютерну версію Антарктики.

Як показали розрахунки австралійських кліматологів, посилення і зрушення цих вітрів на південь в східній частині континенту парадоксальним чином надзвичайно сильно позначається на погоді в західній Антарктиці, підвищуючи температуру вод у її берегів на 1-2 градуси Цельсія.

В окремих регіонах півострова Антарктичний, де зараз льоди тануть максимально швидко, середньорічні температури виростали на 3-4 градуси Цельсія, що радикальним чином змінювало місцевий клімат і змушувало льодову шапку континенту стрімко скорочуватися.

Подібні зміни відбувалися з тієї причини, що ці вітри породжували особливі коливання, так звані хвилі Кельвіна, в прибережних водах, які поширювалися вздовж берегів Антарктиди, рухаючись від її східних регіонів на захід і змінюючи те, як рухаються течії в глибинних шарах вод.

Завдяки цим хвилям теплі потоки води, що рухаються на великій глибині у дна світового океану, можуть «пробиватися» до берегів Антарктики і розтоплювати її льодовики, підвищуючи температуру води з нульової до плюсової. Інтенсивність цього процесу в майбутньому, як припускають кліматологи, буде тільки посилюватися, що ще більше прискорить танення льодовиків Антарктиди і призведе до підвищення рівня моря на метр до кінця сторіччя.

«Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ