Про це він заявив у неділю в промові під час богослужіння у церкві Святого Георгія в Стамбулі, частину якої передає "Громадське«.

»Сьогодні розпочинається нова сторінка в історії України. Константинопольська церква, яка таким саме способом дарувала еклезіастичний статус автокефалії всім новим заснованим церквам, сьогодні дарує її вам. Сьогодні, офіційно та канонічно, ви стаєте 15-ю церквою у благословенному хорі автокефальних церков«, - сказав Вселенський патріарх.

За словами Варфоломія, »зима минула« для схизми та розділення, »дощ скінчився та канув« для еклезіастичної ізоляції.

»Як свідчать архівні джерела та події, що відбувалися, ті, що були у минулому, та теперішні, йдеться не лише про те, що віряни Києва коли-небудь вважали себе частиною Церкви Москви. Вже від 1325 року (тоді була заснована кафедра митрополита у Москві, до того вона була у місті Владимир — ред.), коли митрополія Києва була тимчасово передана Москві, віряни в Києві прагнули еклезіастичної незалежності — це бажання не зникло протягом століть і перетворилося на потужне та непереборне бажання їхньої душі«, - зазначив Вселенський патріарх.

Саме тому, за його словами, перша конституція України гетьмана Пилипа Орлика, яка з’явилася у 1710 році, зазначила, що »Православна церква України має залишатися під святим апостольським престолом у Константинополі«.

»Отже, враховуючи беззаперечні та непохитні історичні свідчення, ми звичайно взяли до уваги постійні запити дарувати автокефалію і в частині ієрархії, і в питанні статусу", - наголосив Варфоломій.

Нагадаємо, Вселенський патріарх підписав томос про автокефалію ПЦУ.

Президент Петро Порошенко привітав українців з отриманням Томосу.

Спікер Верховної Ради України Андрій Парубій ініціював законопроект про перехід церков УПЦ МП до ПЦУ.

6 січня в Патріаршому храмі Святого Георгія відбулося вручення томосу та божественна літургія, трансляція якої велася наживо.

 

ІА "Вголос": НОВИНИ