В Україні 30 листопада відзначають День святого Андрія Первозванного, цього дня, окрім вечорниць, калити та ворожіння, роблять ще й парубоцькі збитки.

У спільноті zhovkva_live опублікували фото та відео збиток на Жовківщині.

Фіри на зупинках громадського транспорту виявили у Гійче, Лаврикові, Дорошеві та Волі-Висоцькій.

Найчастіше у селах викрадають хвіртку чи ворота і заносять їх на інший кінець села, щоб господарі довго не могли знайти.

Що відомо про свято Андрія Первозванного

За новим церковним календарем, 30 листопада християни в Україні відзначають свято апостола Андрія Первозваного. Свято дуже важливе для українців, воно також має народні традиції. За біблійними переказами, Андрій Первозваний був першим учнем Ісуса Христа, тому його так і прозвали.

Після розп’яття Ісуса усі апостоли розійшлися світом проповідувати віру Христову. Апостолу Андрію випав шлях через Скіфію, тобто територію, де утворилася Україна. Проходячи повз київські пагорби, Андрій Первозваний поставив хрест і передрік, що на цих землях стоятиме велике місто. Так і сталося: через віки заснували Київ, що став центром могутньої великої держави – Київської Русі.

Тому Андрій Первозваний шанується в Україні, його пам’ятник стоїть на площі, що носить його ж ім’я. Також побудована церква Андрія Первозваного, вона розташована поблизу Андріївського узвозу.

Свято Андрія має і дохристиянські традиції, його ще називають Калитою. На Андрія дівчатам заведено ворожити на свою долю та кохання. А хлопцям дозволяються усілякі жарти та веселощі.

Що не можна робити 30 листопада

На Андріїв день в народі завжди існували прикмети та заборони.

  • У свято суворо заборонено робити важку роботу.
  • Також не можна прибирати в домівках.
  • Жінкам не рекомендується шити та вишивати у цей день.

На Андрія Первозваного триває Різдвяний піст, тож вірянам не можна їсти їжу тваринного походження, а також вживати алкоголь.

ІА "Вголос": НОВИНИ