На Софіївській Борщагівці у передмісті Києва у п'ятницю, 22 листопада вибухнули два трансформатори.

Про це повідомляє informator.ua.

У новобудовах навколо них зникло світло, втім, сказати точно, скільки споживачів знеструмило внаслідок інциденту, наразі складно. Фахівці вбачають у цьому наслідки безконтрольної забудови, коли житлові квартали вводилися в експлуатацію без притомного оснащення підстанціями.

Відео вибуху на одній з підстанцій розповсюдили київські Telegram-канали. На ньому видно, як над трансформаторами підіймається електрична дуга блакитного кольору, після чого стається вибух (на відео не зафіксовано звуку, втім, він і не мав бути гучним). Після цього у навколишніх будинках починає гаснути світло.

Фахівці вбачають у цьому інциденті закономірність: забудовникам невигідно було будувати трансформаторні підстанції (адже кожна така коштує близько 50 млн грн), відтак, питання з органами контролю «закривали» шляхом неформальних домовленостей і таки здавали будинки. Внаслідок цього наявні станції перевантажені, а зі зниженням температури та збільшенням навантаження на мережу підстанції не витримують і починають горіти.

«Це все через владу, забудовників та органи контролю, одні дали добро на масову забудову, інші все це забудували, ввели в експлуатацію, але не все - окрім електричної частини, адже за гроші в нас можуть прийняти все, що захочеш. У підсумку на одну ТПшку (трансформаторну підстанцію - Ред.) припадає не 2-3 тис. абонентів, а 8-10 тис. І горіти й вибухати вони будуть з похолоданням з таким самим темпом, як шахеди літають над Києвом», - пояснив фахівець з питань ЖКГ Олег Попенко.

За його словами, для цих конкретних будинків на Софіївській Борщагівці знеструмлення триватиме від дня-двох у разі, якщо трансформатори перебували на балансі ОСР (оператора системи розподілу), і аж до тижня, або й кількох у разі, якщо вони є приватними. Загалом по Київській області ситуація з ТП катастрофічна, каже фахівець: трансформаторів, не прийнятих на баланс, - сотні, а будинків, що так і не були здані в експлуатацію саме через електричну частину, - більше тисячі.

ІА "Вголос": НОВИНИ