Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що 12 громадян України, які перебувають на військовій базі поблизу Кабула в Афганістані, не є чинними військовослужбовцями.

Голова МЗС написав 18 серпня у фейсбуці, що переговори про можливість виїзду українців тривають.

Дмитро Кулеба спростував ряд чуток, які у ці дні активно поширюють в інтернеті. Зокрема і про те, що «нашим погрожують». За його словами, наразі жодної прямої загрози життю і безпеці наших громадян немає. Триває «спокійний переговорний процес» про шляхи виїзду, без конфліктів чи якихось залякувань. 

«Вони – колишні військовослужбовці, але на базі у Кабулі перебувають як приватні особи за міжнародним контрактом з компанією, що є субконтрактором ООН. Тому прохання до ЗМІ і користувачів соцмереж не вестися на провокації і не розганяти дезу про «військовослужбовців». Хлопців вивеземо або ми, або компанії, за чиїм контрактом вони та інші іноземці працювали на базі. За будь-яким сценарієм ми надаватимемо повну підтримку», – написав Кулеба.

За словами міністра, він розмовляв телефоном з одним зі згаданих українців.

«У нас була привітна і предметна розмова про стан справ та те, як повернути наших додому. Ім’я хлопця з міркувань безпеки домовилися з ним не називати», – повідомив Кулеба.

Він також додав, що наразі жодної прямої загрози життю і безпеці громадян України немає.

«Це питання на особливому контролі. Іде спокійний переговорний процес про шляхи виїзду, без конфліктів чи якихось залякувань», – написав голова МЗС.

Як будуть евакуювати українців

Міністерство закордонних справ України відпрацьовує два плани евакуації українців з Афганістану: літаком, який перебуває в Кабулі, та літаком, який 18 серпня вилетів із Києва. Про це розповів у коментарі Радіо Свобода речник МЗС Олег Ніколенко.

«Відпрацьовуємо два плани: вивіз громадян на літаку, який вже є в аеропорту Кабула, та евакуація літаком Міністерства оборони України, який відлетів сьогодні з Києва», – повідомив Ніколенко.

Він зазначив, що зараз українські дипломати вирішують три завдання.

«Перше – безпечний коридор для доступу в аеропорт, адже ситуація там залишається частково неконтрольованою, частина аеропорту закрита, інша частина контролюється іноземними військами, на під’їздах до аеропорту розміщується низка блокпостів. Друге – безпечна посадка людей на літак та його технічна підготовка: усі ми бачили кадри в новинах, який натовп зібрався в аеропорту Кабула, як люди намагаються зачепитися хоч за якусь можливість потрапити в літаки; відбулася також дисфункція обслуговуючих компаній, насамперед для заправки пального. Третє – отримання дозволу на зліт та безпечний вихід літака з території Афганістану», – розповів Ніколенко.

Речник МЗС зауважив, що евакуація розпочнеться, щойно будуть вирішенні ці питання.

Напередодні в МЗС повідомили, що повернутися з Афганістану виявили бажання 153 українці.

Міжнародно визнаний і підтримуваний США й союзниками уряд Афганістану фактично перестав існувати 15 серпня.

Президент країни Ашраф Гані втік за кордон після того, як таліби без бою ввійшли в столицю Кабул – останнє з великих міст країни, яке доти ще контролював уряд.

ІА "Вголос": НОВИНИ