Не святкувати, а відзначати, – так про 23 річницю незалежності говорить начальник управління культури Львівської міської ради Ірина Подоляк, адже саме очолюване нею управління курує підготовку до цього свята.
«Зважаючи на побажання громади міста і різноманітні дискусії, які точаться від початку військових дій в Україні, все-таки ми можемо говорити не про святкування Дня незалежності, а про відзначення. І я б хотіла на цьому наголосити. Тому що, нині поняття «святкування» звучить доволі контраверсійно, а тим паче святкування незалежності. Бо, як бачимо, на превеликий жаль, про реальну наповнену незалежність говорити сьогодні складно», – пояснила Ірина Подоляк.
За її словами, гаслом цьогорічного свята є: «День Незалежності у Львові. Мобілізація Сили і Духу». Замість масштабних заходів, у місті пройдуть невеличкі камерні проекти, а програму умовно поділили на своєрідні блоки: слово, звук, образ, дух, рух, діти, друзі, на районі.
Більшість заходів будуть благочинними, на них збиратимуть кошти на допомогу армії та добровольчим загонам.
Слово. Поняття свободи
З 21 по 24 серпня у Львові проведуть літературний фестиваль «Голос Дзвону», мета якого є відновлення популярності часопису «Дзвін» і сучасної поезії. Насолодитися поезією можна буде у Бернардинському дворику, перед музеєм «Арсенал», Музеєм ідей та біля «Копальні кави».
Також управління культури ініціює в мережі Facebook фотофлеш-моб «Свобода для мене - це ...», де кожен може опублікувати своє розуміння свободи і фото. Світлина стане чаcтиною великої фотомозаїки, яка у форматі відео транслюватиметься напередодні Дня Незалежності 23 серпня о 21:00 на пл. Ринок. Усі, хто долучиться до акції, візьмуть участь у розіграші трьох смартфонів. Окрім того, спільно з громадською організацією «Форум видавців» пройде акція «5 місць, де для тебе читають про свободу».
Ініціатор акції український поет, публіцист та музикант Григорій Семенчук розповів, що такий формат не є новим для Європи, але він вперше відбуватиметься у Львові. Відомі особистості, громадські діячі, художники та чиновники 23 серпня у п’яти різних локація міста (Ратуша, пл. Музейна, Храм св. ап. Петра і Павла, галерея «Дзиґа» та арт-клуб «Поліграф» на вул. Лесі Українки) читатимуть тексти про свободу Юрія Андруховича, Юрія Винничка, Сергія Жадана, Ірини Калинець, Світлани Пиркало. Ці тексти увійшли в збірку есе у 2003 році.
Звук. Музичні акції в просторі міста
Серед музичних акцій у Львові 24 серпня пройде акустичний концерт від Collegium Musicum у військовому госпіталі. Ініціатор концерту, диригент Іван Остапович розповів, що на подвір’ї госпіталю для поранених в АТО струнний квартет виконає музику Бетховена, Моцарта і Бородіна, як подяку цим людям за їх героїзм.
«Нам здається, що програма буде досить доступна. Це більш стимулююча музика, яка дозволяє зрозуміти, що не все так погано. Якщо ти щось робиш, значить це комусь потрібно», – каже Іван Остапович.
Окрім того, у храмах Львова на підтримку єдності та миру в Україні проходить Міжнародний фестиваль «Музика в старому Львові», аналог краківського фесту «Музика старого Кракова», який відбувається там вже у 39 раз.
«І у Львові, і в Кракові у той сам час у храмах проходять концерти класичної музики. Цей період обрано ще й тому, що у цю частину сезону Львів мало що може запропонувати туристу, це мертвий сезон щодо якихось мистецьких заходів, тому такий фестиваль буде цікавим культурним продуктом», – каже Ірина Подоляк.
До музичних дійств відносять і концерт гурту «Океан Ельзи», початок якого 24 серпня на «Арені Львів» заплановано на 20:00.
Образ
Рубрика «Образ» втілиться у довготривалій експозиції на білбордах і сітілайтах міста найкращих творів європейських та українських художників з фондів львівських музеїв.
«Ми хочемо показати усім, що нам є що відстоювати не тільки в плані незалежності як абстрактного поняття, а й в плані всіх тих цінностей, які ми маємо. Нехай в такий попсовий спосіб, бо це все-таки не оригінал, але, можливо, це спонукатиме нас до думки, що нам є що втрачати, це вимагає захисту і справедливості духу. Ви побачите репродукції робіт, несправедливо забутих нами: Труша, Новаківського, Кульчицької, Бойчука, Архипенка, – це світове надбання. Ми хочемо в такий спосіб закликати людей повернутися до музеїв», – каже Подоляк.
Також у межах святкування Дня Незалежності з 23 на 24 серпня Музей скульптур Михайла Дзиндри в Брюховичах запрошує на «Ніч у музеї».
А тим часом на площі Галицькій триватиме інсталяція «Сад» актриси та співачки Олени Костюк, а на вул. Вірменській, 29 – інсталяція «Земля» Олександра Фразе-Фразенка.
Як пояснила Олена Костюк, ця інсталяція – це частина проекту «Дзеркало», який виник від стародавніх фото українців. «Він спонукає до розуміння власної ідентичності: хто я, для чого я живу, де та людина всередині мене? У цих проектах я намагаюся порушити ці питання, які є дуже саме зараз», – каже акторка.
Мода на допомогу АТО
Окрім усього цього, 25 серпня на площі Музейній перед Домініканським собором жінки та доньки вояків АТО зможуть взяти участь у благодійному показі мод молодої дизайнерки Ірини Лисої у межах проекту «Моя країна. Модель».
«Як на мене, це зараз дуже важливо, тому що ми повинні підтримувати всіх, особливо, жінок, чиї чоловіки в зоні АТО. Ми хочемо допомогти цим жінкам, сказати, що ми про них пам’ятаємо», – розповіла дизайнер. До показу також приєднаються відомі львів’янки, а половину зібраних коштів віддадуть на потреби української армії.
Другою частиною проекту буде показ від «Lviv Fashion Week», у якому візьмуть участь відомі дизайнери Роксолана Богуцька, Олена Даць, Віктор Черкаський та інші.
Дух. Рух. Райони
Уже традиційно 23 серпня о 17:00 на проспекті Свободи біля пам’ятника Тарасові Шевченку відбудеться Екуменічний молебень. Окрім того, 24 серпня на площі Ринок пройде виставка метротрамваїв: п’ять стареньких трамвайчиків, які колись курсували містом, з 12:00 до 15:00 буде виставлено на показ громадськості.
А для діток – у Львівському центральному парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького пройде «Свято радості». «Ми не повинні змушувати наших дітей страждати, хай вони мають дитинство, вони й так травмовані», – пояснює Ірина Подоляк.
Біля пам’ятника Міцкевичу поставлять намети з презентаціями від фонду USAID, який організовує у Львові і області близько 11 проектів.
До святкування Дня незалежності долучаться також і райони міста, зокрема Збоїща, Левандівка та Підзамче – там читатимуть поезію, відбудуться камерні концерти та покази фільмів.
«Дуже багато мешканців цих районів є в зоні АТО. Там люди просто плачуть. Вони не хочуть феєрверків, а самозаглиблення і спокою. Тому на Збоїщах читатимуть сучасні вірші іЖадана, Андруховича, Ліни Костенко, обрані дітьми. Там стоятиме вільний мікрофон, де люди зможуть сказати, що для них незалежність, пройде фотовиставка «Незалежність на Збоїщах» тощо», – каже Ірина Подоляк.
У народному домі на Левандівці пройде показ фільму «Золотий вересень», а також невеликий камерний концерт На Підзамче на Фабриці повидла 23 серпня буде день відкритих дверей, перегляд фільмів.
Зупинись і заспівай Гімн України
Окремо можна виділити акцію «Де б ти не був – зупинись і заспівай Гімн України». Саме 24 серпня о 15.00 у Львові запрошують усіх до флеш-мобу «Де б ти не був 24 серпня о 15.00– зупинись і заспівай Гімн України. Такий флеш-моб – це своєрідний спосіб єдності. «Чи ви в цей час перебуватимете в супермаркеті, чи на кухні, чи на дачі, чи вестимете прямий ефір, ми пропонуємо просто зупинитися і заспівати Гімн України.
Ти не мусиш це робити голосно, можеш це робити інтимно, спокійно. Ми пропонуємо до цього долучитися нам всім. Насправді це не соромно, це нормально. У такий спосіб ми можемо показати всім, що ми брати і сестри не тільки в храмах під час літургії, а й в інших місцях», – пояснила Ірина Подоляк.
Олена Монтаг, «Вголос»
ІА "Вголос": НОВИНИ