Модестів день
За переказами, Модест народився у Малій Азії у християнській сім'ї. Вже в юні роки він відчув потяг до чернечого життя і прийняв постриг. Згодом Модест став настоятелем монастиря святого Феодосія Великого у Палестині. Коли на Сирію та Палестину напали перські війська, що зруйнували християнські храми і полонили єрусалимського патріарха Захарія, Модесту було доручено керувати всією Єрусалимською церквою.
Модест за допомогою олександрійського патріарха Іоанна Милостивого відновив зруйновані християнські святині, поховав рештки вбитих ченців. Коли через 14 років патріарх Захарія повернувся, Модест передав йому свої тимчасові повноваження. Однак після смерті патріарха він знову обійняв його пост.
Святого Модеста вважали покровителем домашньої худоби, тому селяни зверталися до нього з молитвами, просили допомогти тваринам легше перенести зиму.
На Модеста можна було передбачити свою долю на майбутній рік. Для цього лягали на тік, де молотили хліб, і слухали: якщо під тим, хто ворожить застукає, на нього чекає смерть, якщо задзвенить — весілля, а якщо почується молотьба, буде багатим.
Модестів день, здавна вважався часом розгулу нечистої сили. Тому не варто було залишати на видному місці речі, особливо молоко та гострі предмети.
Цього дня чоловіки збиралися разом за пивом, щоб відсвяткувати братчину, присвячену святому.
Переддень Нового року
Українці святкують Новий рік у ніч з 31 грудня на 1 січня. На терени Київської Русі традицію святкування Нового року 1 січня приніс цар Петро І 1700 року , запозичивши її в Голландії та інших країн Західної Європи. Раніше Новий рік у наших пращурів розпочинався 1 вересня.
За східним календарем 2022 рік триватиме під егідою Чорного (Блакитного) Водяного Тигра. Тигра вважають символом змін, який водночас дає невизначеність. Хоча для багатьох 2022 рік буде ідеальним часом оновити життя.
Щоб задобрити символ року, необхідно підібрати відповідний одяг, прикраси для дому та сервірування столу. Астрологи запевняють, що таку уважність і повагу Господар року обов'язково помітить, оцінить і обдарує своєю прихильністю. А також збільшить шанси на втілення наших бажань і цілей.
Що вдягнути у новорічну ніч?
Для жінок модними будуть не лише сукні, а й костюми.
Перевагу треба віддати синьому кольору. Експерти радять відмовитись на новорічну ніч від неонових та яскравих кольорів, а також анімалістичних принтів, за винятком символу року – тигра.
Актуальною у новорічну річ буде сукня slip-dress. Безпрограшними варіантами будуть блискітки, каміння, одяг з пір’ям.
Чоловікам можна одягнути будь-яке вбрання, головне, щоб воно не було червоного кольору або яскраво-оранжевого. Якщо взагалі немає бажання якось вбиратися, обмежтеся брюками і стильною сорочкою у спокійних тонах.
Святкова вечеря
Посуд, прилади та будь-які інші атрибути новорічної вечері повинні бути однотонними. Зробіть акценти за допомогою свічок або гірлянд, покладіть поруч з кожною тарілкою гілочку хвої, а замість кілець для серветок використовуйте заклепки з тигровим принто.
Святкова вечеря зазвичай складається з кількох страв, серед яких часто (традиція з радянських часів) є салат олів'є, мандарини та шампанське. Тепер популярними новорічними стравами стали стейки, м'ясо по-французьки, запечені індичка чи качка, свиняча вирізка, грецький салат.
Тигр - тварина всеїдна, тому в цьому році можна готувати практично будь-яку страву. Однак краще все-таки не ігнорувати заборони, що виникли на Сході, звідки і прийшов до нас символ прийдешнього року. За цим принципом не можна подавати яловичину - згідно з легендою, одного разу Тигр програв сутичку з Биком, тому не потрібно зайвий раз йому нагадувати про це.
На новорічний стіл можна поставити:
- м'ясо, птицю;
- ковбаси, копченості;
- рибу, рибні закуски;
- овочеві гарніри і нарізки;
- традиційні м'ясні та рибні салати;
- свіжу зелень;
- канапе або бутерброди.
Як святкують Новий рік в різних країнах світу:
Англія
В Англії до свята будинки прикрашають не лише ялинками, а й гілочками омели. Вважають, що ця рослина приносить у дім щастя й охороняє його мешканців від хвороб. Опівночі господар будинку відчиняє задні двері для того, щоб випустити старий рік, а вхідні – для довгоочікуваного нового року. Цікаво, що саме в Англії започаткували традицію обміну різдвяними листівками.
Ірландія
В Ірландії напередодні Нового року двері всіх будинків відчиняють навстіж, і будь-хто може ввійти та долучитися до святкування. Гостя обов’язково посадять на почесне місце й поставлять перед ним найкращі ласощі. А після домашнього застілля ірландці вирушають гуляти на вулицю, адже зустрічати прихід Нового року заведено біля ялинки на центральній площі міста.
Австрія
Австрійці вважають, що для того, щоб бути щасливим, потрібно з’їсти шматок голови чи свинячого рила – це називається «брати участь у свинячому щасті».
Італія
Найвідоміша новорічна італійська традиція – звільнення помешкань від мотлоху. Тож італійці в Новорічну ніч викидають з дому всі старі або непотрібні речі (інколи навіть з вікон своїх будинків). Уважають, що на місце старих речей прийдуть нові. Із першим днем Нового року пов’язаний ще один італійський звичай – приносити в дім «нову воду» з джерела як символ нового щасливого життя. А от вручати подарунки в Новорічну ніч в Італії не заведено. Їхній Дід Мороз – Баббо Натале – приходить до дітлахів раніше, на Різдво (24 грудня).
Іспанія
В Іспанії Новий рік святкують у колі друзів. Тут є традиція – у Новорічну ніч з’їсти 12 виноградин (по одній з кожним новим ударом курантів).
Іспанці вірять, що виноград принесе їм удачу в кожному місяці наступного року. У місцевих магазинах навіть продають баночки з очищеними від шкірки та насіння ягодами. Цій традиції вже понад сто років: її започаткували 1908 року, коли місцеві фермери зібрали надвисокий урожай винограду.
Греція
Новий рік у Греції збігається з Днем святого Василія, який і приносить дітям подарунки. Цього дня греки, прийшовши з храму, дотримуються певних обрядів. Зазвичай господар будинку освячує в храмі великий гранат і розбиває його на подвір’ї. Чим більше зерен посиплеться з плоду, тим щасливішим буде новий рік. А ще в новорічний вечір у Греції особливого значення надають і звичайному камінню, взятому на дорозі або біля струмка. Будь-який гість, який входить у будинок господарів, має кинути камінь зі словами: «Хай багатства цих господарів будуть такі важкі, як цей камінь».
Болгарія
У Болгарії традиційно зустрічають Новий рік удома. Перед початком свята наймолодші діти співають гостям колядки біля ялинки, а ті на знак подяки вручають їм подарунки. Напередодні Нового року в Болгарії купують палички з дерену (кизилу) – обов’язковий атрибут свята. А вже 1 січня діти вітають рідних і близьких зі святом, легенько вдаряючи їх цими паличками. А ще в болгарських будинках з 12-м ударом годинника на мить гасне світло — для новорічних поцілунків. Тільки після них господиня розрізає пиріг із запеченими в ньому сюрпризами (монетки, горішки тощо). Така традиція пирогів-сюрпризів поширена ще в Румунії та Австралії.
Японія
У Японії Новий рік вважають найбільшим святом, тож його відзначають кілька днів. У цей час японці прикрашають вхідні двері вінками з соснових і бамбукових гілок та соломою, щоб відігнати злих духів.
Японці використовують настання Нового року для самовдосконалення. Опівночі починає бити дзвін, що налічує 108 ударів. Кожен удар має вбити одну з людських вад. На думку японців, основних вад усього шість (жадібність, злість, дурість, легковажність, нерішучість, заздрість), але в кожного є 18 різних відтінків, тобто загалом виходить 108. Усіх цих вад і треба позбутися в Новому році.
Китай
У Китаї дату святкування Нового року визначають на основі місячних фаз. Зазвичай вона випадає на кінець січня – початок лютого. Під час святкової процесії, яка відбувається на вулицях в Новорічну ніч, люди запалюють величезну кількість ліхтариків, аби освітити шлях в новий рік. Крім того, китайці вважають, що це свято оточене злими духами й нечистою силою, яких потрібно відлякувати петардами та феєрверками. Увечері всі збираються в тісному сімейному колі на святкову вечерю, а вранці наступного дня батьки вручають дітям подарунки – червоні конверти з грошима.
В’єтнам
У В’єтнамі Новий рік зустрічають за своїм місячним календарем – між 21 січня й 19 лютого. Хоча дати в нас не збігаються, але традиція в них цікава. За давнім повір’ям, у кожному будинку живе Бог, і на Новий рік він вирушає на небеса, щоб там розповісти, як провів рік, що минає, кожен із членів сім’ї. Цей бог плаває на спині коропа, тому в’єтнамці купують живого коропа і випускають його в річку або ставок.
Індія
В Індії Свято Нового року називається Дівалі, або Фестиваль вогнів. Відзначають його наприкінці жовтня або на початку листопада. Цього дня на вулицях індійських міст усі будинки прикрашають яскравими квітами, вогнями, ліхтариками та запаленими свічками (на знак перемоги світла над темрявою).
Новорічні звичаї відрізняються залежно від регіону країни. Роль ялинки виконує мангове дерево. Крім традиційних іграшок, його прикрашають фруктами й овочами. У будинках новорічне дерево замінюють спеціальні таці, тамтешні батьки кладуть на них солодощі, квіти та невеликі подарунки.
Жителі Північної Індії цього дня прикрашають себе квітами рожевих, червоних, фіолетових і білих відтінків. У Південній Індії заведено дарувати малечі особливі подарунки. Уранці нового року діти мають із заплющеними очима чекати, поки їх не підведуть до таці, і навпомацки обрати презент.
Непал
У Непалі початком Нового року вважають світанок першого його дня. В очікуванні появи сонця на небі непальці палять на вулицях великі вогнища, у яких згоряють непотрібні в новому році речі.
Бразилія
У Бразилії в Новорічну ніч люди зазвичай вдягнені в символічний білий одяг – так вони просять богиню дати їхнім землям мир. Також жителі цієї країни виходять до океану і приносять богині моря Єманжі дари – квіти, дзеркала, прикраси. Їх у маленьких човниках пускають в океан на знак подяки за минулий рік і з надією про захист наступного року.
Куба
Жителі Куби бажають Новому року світлого й чистого шляху, тому до півночі вони наповнюють водою посуд і виливають її з вікон. Вода очищує, тому схожі традиції є в багатьох країнах світу. Наприклад, у М’янмі на Новий рік люди поливають одне одного водою й гучно грюкають порожнім посудом, щоб ледачі духи почули й почався дощ.
Панама
Жителі Панами намагаються задобрити Новий рік за допомогою галасу. Дзвонять у пожежні дзвони, гудуть сирени, сигналять автомобілі, а діти й дорослі гучно кричать.
Народні прикмети й повір’я
Для залучення в своє життя щастя і удачі потрібно 31 грудня:
- придбати новий віник, який обв’язати червоною стрічкою і поставити в кутку кухні вгору мітелкою;
- на столі для домовика залишити келих з вином і тарілку з салатом;
- повісити вінок на вхідні двері будинку;
- прийняти ванну або душ, щоб змити з себе всю негативну енергетику;
- незадовго до настання Нового року в кожній кімнаті житла запалити по свічці;
- попросити вибачення у близьких і пробачити всім образи.
- Перед Новим роком необхідно віддати всі борги, інакше весь наступний рік в боргах проведеш. Ще вірили, що вустами дитини сьогодні говорить Ангел. Тому до дитячих прохань чуйно прислухалися.
Що не можна робити?
31 грудня не можна:
- бити посуд – це призведе до сварок з домочадцями;
- лаятися за святковим столом – трапиться нещастя;
- залишати новорічний стіл порожнім – до бідності і голоду;
- викидати залишки їжі з новорічного столу – виженете свою удачу;
- відмовляти в гостинності – будете жити в нужді.
Прикмети цього дня:
- Яка погода сьогодні - таким буде липень.
- Колючий мороз сьогодні віщує снігопад.
- Якщо сніг сильно скрипить, то скоро буде відлига.
- Східний вітер дме до потепління, а північний – до морозів.
ІА "Вголос": НОВИНИ