8 березня - традиційне радянське свято яке прижилося і за інерцією святкується й по нинішній день в цілому ряді країн:

 Азербайджані, Анголі, Білорусі, Буркіна-Фасо, В'єтнамі, Грузії, Північній Кореї, Казахстані, Камбоджі, Киргизстані, Комуністичному Китаї, Республіці Конго, Лаосі, Македонії, Молдові, Монголії, Непалі, Таджикистані, Туркменістані, Росії, Уганді та Україні.
 
Німецька комуністка Клара Цеткін в 1910 р. на конференції жінок-соціалісток у Копенгагені запропонувала відзначати 8 березня як день жінки.  Її підтримала інша полум'яна революціонерка, Роза Люксембург. 
Конференція проголосила 8 березня міжнародним жіночим днем. 
Офіційно дата начебто приурочена до демонстрації, яку провели 8 березня 1857 року в Нью-Йорку текстильниці,  з вимогами зрівняти зарплату з чоловічою, та поліпшити умови праці. Є й інша версія, що насправді була демонстрація повій, які протестували проти невиплати заробітної плати морякам, котрі користувалися їхніми послугами в кредит. 
 
Багато ж хто вважає, що це свято співпадає і приурочене до найвеселішого юдейського свята Пурім. 
 
Взагалі, як і у всіх юдейські свят, дата його святкування залежить від фази місяця. Так у 1917 році воно припало на 23 лютого за старим стилем, або на 8 березня 1917 року по григоріанському календару. Хто забув - це початок так званої "лютневої" революції.
 
Традиція святкування походить з часів правління перського царя Ахашвероша. За легендою він прогнав за непослух свою дружину і одружився з Естер (Есфірь), сиротою, котру виховував дядько Мордехай, вельми шанований серед юдеїв. 
 
У царя був візир Аман (або Гаман), який вважав юдеїв ворогами царства і, за версією самих юдеїв, планував їх знищення. Але про плани Гамана довідався Мордехай і дав завдання Естер переконати царя, що насправді ворогом держави є візир. Естер призналася чоловікові що є юдейкою, нагадала про велику послугу яку йому зробив її дядечко і таки переконала. Наслідком переконання була згода Ахашвероша на знищення юдеями прихильників візира і його самого. Що й було зроблено. Гамана та десятьох його синів стратили, а 75 тисяч прихильників убили. 
 
Ця кривава перемога юдеїв над ворогами і стала їхнім великим всенародним святом. Пурім святкується дуже весело і карнавально. Старі люди в Галичині  пам'ятають, як у місечках юдеї наймали людину, котру переодягали у візира, та лупцювали. Звідси й приказка: "б'ють як Гамана"...
 
В цей день, за талмудичною традицією, потрібно пити до такого стану, поки людина не перестає розрізняти - виголошує вона прокляття Аману чи благословення Мордехаю. Печуть також ритуальну страву - "вуха Гамана"...
 
Цікаво що цього року Пурім припадає на 16 березня - день референдуму в Криму, та закриття параолімпійських ігор у Сочі. Може співпадіння?..
 
Наші чудові й чарівні жінки без сумніву заслуговують на квіти та гарні слова, бажано щодня, але без "прив'язки" до замшілого  комуністичного спадку! 
 

ІА "Вголос": НОВИНИ