Так, згідно з проектом постанови уряду, сукупний обсяг вугільних квот на 2013 рік складе 10,2 млн тонн, у тому числі 2,5 млн тонн високоякісного вугілля для металургів - з метою використання його в технології пиловугільного вдування. Крім того, проект передбачає заборону імпорту коксу.
За словами радника віце-прем'єра Юрія Бойка Сергія Кузяри, документ буде підписаний в перших числах квітня.
«Обсяг квоти розрахований на весь 2013 рік, - говорить чиновник. - Тобто вугілля, яке підприємства ввозять з 1 січня, буде враховане у загальному обсязі імпорту після вступу постанови в силу».
Forbes.ua відзначає, що, на перший погляд, введення квот не створить проблем покупцям іноземного вугілля - міністерська квота лише трохи поступається торішнім обсягам. За даними Укрпромзовнішекспертизи, в минулому році імпорт коксівного вугілля і концентрату склав 10,5 млн тонн.
Варто відзначити, що об'єднання Металургпром повідомило, що коксохімічні підприємства України в 2012-му збільшили імпорт вугілля для коксування на 8% - до 11,33 млн тонн.
Однак багато залежить від методики підрахунку, відзначає видання. Вугілля, яке називають коксівним, імпортують не лише виробники коксу,але і, наприклад, цементні підприємства. Крім того, коксохіми і збагачувальні фабрики завозять так зване рядове вугілля - з тонни рядового вугілля після збагачення виходить умовно тільки 750 кг.
«Різниця в цифрах дуже істотна. За галузевою статистикою, Україна в 2012 році імпортувала близько 10,5 млн тонн вугілля, за митною - більше 14 млн тонн», - відзгачає Олександр Крайников, керівник проекту Delphica Укрпромзовнішекспертизи.
Видання продовжує, що, якщо зіставити квоти, пропоновані міністерством, з торішнім обсягом імпорту за митною класифікацією (14 млн тонн), виходить, що імпорт вугілля в цьому році може просісти майже на 40%.
Говорячи про те, хто постраждає від обмежень, Forbes.ua пише, що основними імпортерами вугілля в минулому році були підприємства,підконтрольні Рінату Ахметову (Метінвест), Сергію Таруті (ІСД) і Лакшмі Мітталу(АрселорМіттал Кривий Ріг).
За даними Delphica, підприємства Метінвесту в 2012-му ввезли в Україну понад 4,3 млн тонн вугілля, ІСД - 3,1 млн тонн, АрселорМіттал Кривий Ріг - 2,2 млн тонн. На Євраз Романа Абрамовича припало близько мільйона тонн імпортованого в Україну вугілля.
Між тим, наявність на українському ринку імпортного вугілля пояснюється більш високою його якістю в порівнянні з місцевою сировиною.Середній вміст сірки (найбільш шкідливої домішки) в українському вугіллі -2,5%, російське вугілля містить близько 1% сірки, а американське - 0,5-1,4%.
Джерело: Кореспондент
ІА "Вголос": НОВИНИ