Наступний крок – за Антимонопольним

У коментарі «Вголосу» глава благодійного фонду «Пацієнти України» Дмитро Шерембей розповів, що сьогодні в Україні є дійсно об’єктивні обставини, які впливають на подорожчання ліків. Але такий вплив можна зафіксувати на рівні 30%, а все решта – це корупційні державні закупівлі.

 «На цінову політику медичної сфери впливають виключно державні закупівлі. Звісно, існують деякі об’єктивні фактори, але це у діапазоні 30%. Однак те, що ми й далі бачимо у державних закупках –  звичайно, нас шокує», – каже експерт.

За його словами, є ліки, які подорожчали на 90%, 150% і 200%.

«Це неймовірно. При подібному піднятті цін немає ніяких об’єктивних пояснень, крім жадібності тих, хто за такі гроші намагається збагатитися», – говорить Шерембей.

Також він додає, що стабілізувати ціни на медичному ринку можна з допомогою Антимонопольного комітету.

«На таку цінову політику звісно можна впливати. Треба звертатися в Антимонопольний комітет. Адже багато фармацевтичних компаній змовилися і різко та одночасно підняли ціни на медикаменти. Також варто порівнювати вартість ліків закордоном і в нас, щоб знати реальну ситуацію і не вірити у міфи, які нам нав’язують», – радить Шерембей.

І знову – долар

Водночас заступник директора компанії SMD, що проводить маркетингові дослідження фармацевтичного ринку, Євген Живодерніков переконаний – ціни на ліки в Україні підвищилися лише через різкий ріст курсу валют.

«Підвищення цін на ліки відбулося виключно через ріст курсу валют. Ця ситуація нагадує ту динаміку, яка була у 2008-2009 роках. Ціни поступово росли впродовж 5-6 місяців, а десь зараз вони досягнули свого максимуму. Це відображає повністю динаміку росту курсу валют», – говорить Живодерніков.

За його словами, якщо порівняти вартість іноземної валюти і те, на скільки підвищилися ціни, то вартість ліків виросла не так сильно, як подорожчала іноземна валюта.

«Розумієте, ціни на ліки напряму пов’язані з іноземною валютою. Тому, що більшість ліків, які є в Україні, – іноземного виробництва. Але навіть українські препарати також мають прямий зв'язок з іноземною валютою, адже всі аналогічні копії робляться зі субстанції, яка закуповується за кордоном», – розповідає експерт.

«На жаль, ми недавно спостерігали черговий етап росту курсу валют. Якщо курс валют все ж таки стабілізується на рівні хоча б 11,7 за долар, то ціна на ліки як іноземні, так і на вітчизняні – теж стабілізуються на рівні тих цін, які були в липні. Виходячи з досвіду минулого кризи, компанії старалися все ж таки стримувати ріст цін, але поступово ціни виросли, відображаючи ріст курсу валют. І цей процес зайняв приблизно 6 місяців. А зараз в нас 7-8 місяців і ціни би нормалізували на тому рівні, на якому є зараз, якби далі не зростала валюта», – каже Живодерніков.

За його словами, у порівняні з груднем минулого року, іноземні ліки подорожчали на 40%, а вітчизняні на 11%.

«Ми моніторимо ринок і не бачимо подорожчання на 200%. Звісно, в різних компаній була різна політика. Хтось зразу підвищив ціни у зв’язку з тим, як подорожчала валюта. Водночас є іноземні компанії, які досі стараються втримати ціни. Таким чином вони втримують клієнта і виконують соціальну функцію», – розповідає експерт.

Натомість голова правління «Союзу споживачів медичних послуг, лікарських препаратів і виробів медичного призначення» Владислав Онищенко переконаний, що такі проблеми з цінами пов’язані в першу чергу через відсутність прагнень держави стабілізувати цей ринок.

«Сьогодні у медичній галузі відсутня будь-яка політика. Не має бачення проблеми і не має перспектив. Тому і приймаються хаотичні рішення. А коли в фармацевтичному секторі охорони здоров’я хаос, тоді фармацевтичні кампанії роблять, що хочуть. Тому ми бачимо, що деякі препарати коштують за кордоном набагато дешевше, ніж в Україні», – пояснює експерт.

«Візьмемо, наприклад, «Плавікс» – препарат, що призначається довічно після шунтування для того, щоб розріджувати кров. Ціна однієї упаковки на 27 пігулок в Україні становить близько 1000 гривень, у сусідній Молдові така сама упаковка того самого виробника коштує 139 грн. Але ми не можемо звинувачувати у цьому фармацевтичні компанії, адже вони працюють виключно в рамках того правого поля, яке створила їм держава», – переконаний Онищенко.

За його словами, щоб вирішити проблеми медичного сектору варто на державному рівні зупинити цей безлад.

«У цьому мусить бути політична воля, якщо її не буде, то навести лад в цьому секторі неможливо. Ми можемо приймати купи нормативних актів і законів, але коли не буде поставлена задача навести лад у цій галузі, то нічого не буде здійснено. Сьогодні можна навести лад впродовж 3-4 місяців. В нас є рецепти, як це зробити. Не треба сьогодні підписувати якісь меморандуми, треба створити умови для введення бізнесу», – переконаний експерт.

 

Ольга Куровець, «Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ