Такі висновки зробили вчені з Іспанії, Данії та США, яким вдалося прочитати повний геном людини, що жила близько восьми тисяч років тому. Робота генетиків опублікована в Nature, коротко про неї пише ScienceNow.

Людина, геном якої став предметом дослідження, жила близько 7,7-7,9 тисяч років тому. Її скелет, поряд з останками ще одного чоловіка, знайшли в печері Ла Бран Арінтеро на півночі сучасної Іспанії. У похованні також виявили прикраси, зроблені з зубів і кісток благородних оленів. Ці тварини, судячи з усього, були основним джерелом їжі для членів племені.

Судячи за особливостями декількох генів, що відповідають за пігментацію, древній мисливець мав смагляву шкіру і темне волосся, нехарактерні для пізнішого населення Європи. При цьому очі чоловіка були сірі або блакитні - досить рідкісне поєднання для сучасних європейців. Світла шкіра північних народів вважається пристосуванням, що збільшує вироблення вітаміну Д з провітамінів рослинної їжі.

За словами авторів дослідження, смаглява шкіра перших європейських мисливців і збирачів пояснюється їх переважно м'ясною дієтою, з якої вони отримували вітаміни у вже готовому вигляді. Пізніше, після поширення фермерства (а разом з ним і рослинної дієти), смаглява шкіра стала шкідливою для мешканців північних широт.

«Іспанський мисливець» не міг перетравлювати лактозу і крохмаль, але вже володів на 60 відсотків сучасним імунітетом до хвороб, які мають тваринне походження: туберкульозу, малярії і пневмонії. Відносно «сучасний» стан генів імунної системи вчені пояснюють тим, що поширення асоційованих з домашньою худобою хвороб в Європі передувало поширенню самого худоби.

Уявлення про історію розселення стародавніх людей засновані на аналізі сучасного поширення тих чи інших генетичних особливостей, які прийнято асоціювати в гаплогрупи. Останнім часом ці дослідження все частіше доповнюються аналізом стародавньої ДНК. Технологія цього аналізу в останнє десятиліття сильно просунулася, що призвело, наприклад, до секвенування генома віком в 700 тисяч років.

Джерело: Лента 

ІА "Вголос": НОВИНИ