Нещодавно кандидатуру Рафала Дуткевича (Rafał Dutkiewicz) як кандидата у президенти назвав Александр Кваснєвський у журналі "Krytyka Polityczna" (популярний лівий часопис. – Z), дещо раніше це зробила соціолог Ядвіґа Станішкіс (Jadwiga Staniszkis) у газеті "Rzeczpospolita" (тобто представник протилежного, консервативного табору. – Z). Вроцлавські політики вважають, що Дуткевичу тісно у Вроцлаві, йому потрібні ширші горизонти.

Двічі Р.Дуткевич терпів поразки у великій політиці. На початку 90-х він кандидував до парламенту за списком Демократичної Унії (партія ліберальної інтелігенції, яка об’єднала після здобуття незалежності добірних польських демократів, проте була зметена з політичної арени і відтіснена на маргінес лівими й правими популістами, які перемогли її на виборах під гаслами соціального реваншу та антимодерністської риторики. – Z), а відтак Ліберально-демократичного Конгресу, і програв. Математик і філософ за освітою, він спершу очолив, а потім став співвласником польського підрозділу гедгантерської фірми (гедгантери займаються "полюванням за головами", тобто добором висококваліфікованих кадрів, зокрема для виконання складних наукових завдань – Z). Пів року довелося Боґданові Здроєвському (Bogdan Zdrojewski) умовляти Дуткевича стати його "наступником" у міській владі Вроцлава.

Ідеальний президент усіх поляків?

Дуткевич керує Вроцлавом другий термін. Чи готовий він вирушити у похід за найвищу посаду країни?

Депутат міської ради Вроцлава Давид Яцкевич (Dawid Jackiewicz), член партії Закон і Справедливість каже: "Проект www.polskaXXI.pl, який Дуткевич створив разом із Казимиром Уяздовським (Kazimierz Ujazdowski, впливовий політик із демократичного крила ЗіС, колишній міністр культури) і Рафалом Матиєю (Rafał Matyja) – це делікатний сигнал, що Дуткевич розохотився до великої політики. Це зав’язок нової партії".

Яцкевич не вірить, що портал www.polskaXXI.pl не пов’язаний із регіональними товариствами, які організовує Уяздовський. Перше – "Нижня Сілезія XXI" ("Dolny Śląsk XXI") виникло в січні. Дуткевич попри очікування не став його співзасновником, хоча це товариство "ідеально віддзеркалює світогляд Дуткевича", який "хоче, щоб його вважали неконфліктним, виваженим центристом, ідеальним президентом усіх поляків", оцінює Яцкевич. Хоча Уяздовський підкреслює, що товариство не є політичним рухом, ця структура може стати ідеальним майданчиком для президентської кампанії Дуткевича.

Потрібен негайний успіх

Президентові Вроцлава потрібна допомога у найважливішому для нього сьогодні проекті – створенні Європейського Технологічного Інституту (Europejski Instytut Technologiczny). Рішення у справі європейського аналога Масачусетського технологічного інституту (Massachusetts Institute of Technology) має бути прийняте ще цього року, і якщо все піде добре, то воно стане величезним успіхом Дуткевича.

Цей проект виник у рамках програми створення позитивного образу міста (і принагідно його президента). Адже до нечуваного успіху Вроцлава у привабленні іноземних інвестицій всі уже звикли. В 2005 р. містові вдалося залучити інвестицію LG, найбільшу в усій країні, відтак щомісяця до агломерації входили нові інвестори. Наступного року, коли до Вроцлава прийшла Toshiba із 42 мільйонами євро, то разові інвестиції у Щецині та Лодзі сягали масштабу 200 мільйонів євро. Популярність Дуткевича тепер також уже годі розкрутити, експлуатуючи участь в організації Євро-2012, бо так само цим займаються президенти Ґданська і Познані. Коли ЄТІ розмістили у Вроцлаві, керівник міста осягнув би нечуваного успіху, який впровадив би його до екстракласу політиків, як переконаний Д.Яцкевич.

Головоломки для доктора логіки

Згідно з опитуванням газети " Rzeczpospolita", на виборах президента Польщі Дуткевич отримав би сьогодні 2% підтримки. У Вроцлаві за нього на самоврядних виборах проголосували 85% виборців. Не в останню чергу це стало результатом утримання рівної дистанції з різними правими партіями. Смертельно посварені ЗіС і ГП, згідно підтримали кандидатуру Дуткевича, який із вправністю доктора філософії зумів розв’язати головоломку – як дружити з ними, а водночас залишитися незалежним.

Сьогодні президент Вроцлава є найпопулярнішим діячем самоврядування серед виборців ЗіС. Отож чинний президент Лех Качинський, мабуть, поступиться йому, якщо вирішить іти на другий термін у змаганні з Дуткевичем. Цим, можливо, пояснюється стриманість попереднього польського уряду (очолюваного Ярославом Качинським. –Z) в питанні підтримки для кандидатури Вроцлава як місця проведення Всесвітньої виставки. Водночас кандидатура вроцлавського президента є очевидною загрозою на всепольських виборах для лідера ГП прем’єра Дональда Туска, який погоджується підтримати повторну спробу Вроцлава стати господарем Всесвітньої виставки лише за умови ангажування Дуткевича у партійні справи ГП та підпорядкування її стратегії на виборах 2010 року.

Автор: Jarosław Kałucki, j.kalucki@rp.pl
Джерело: Rzeczpospolita, 05.03.2008
Скорочений переклад Андрія Павлишина, Західна аналітична група 

ІА "Вголос": НОВИНИ