Сьогодні на Бюро ПФЛ буде розглянуте питання щодо перешкоджання діяльності журналістів.
У сучасному цивілізованому суспільстві, яким вважає себе вважати українське, схоже, не всім під силу справитись з принципами, йому властивими. От і президент футбольного клубу "Карпати", на його критику в телевізійній передачі, відреагував у дусі спадкових диктаторів. А саме - відкликав акредитацію журналістів, та встановив перешкоди для знімальної групи на матчах, що проводяться на львівському стадіоні "Україна".
На початку минулого місяця творча група телевізійної програми "Гол!", що виходить в ефір "Нового каналу", підготувала сюжет про господара львівського клубу Петра Димінського. У сюжеті йшлось про те, що за останні три роки він здобув славу автора різного роду сенсаційних заяв, які не підкріплювалися доказами.
В 2004 році він заявив про нібито існуючу змову навколо "Карпат", метою якої було "випхати" очолюваний ним клуб у нижчий дивізіон. Однак розслідування комісії ФФУ не тільки не виявило підтвердження викладеним фактам, але й виявило прорахунки в керуванні футбольним клубом, що й стало, на їх думку, справжньою причиною провалу "Карпат" у сезоні 2003/2004 років.
Восени 2005 року Димінський звинуватив керівництво донецького "Шахтаря" у крадіжці футболіста Чигринского, який перейшов з "Карпат" навесні 2002 року. Правда, через якийсь час автор "сенсації" підписав з донецьким клубом договір про співпрацю і продав йому голкіпера Шуста.
Нарешті, навесні 2006 Димінський заявив про те, що передбачає кінець імперії Суркісів. Але й у цьому випадку, через якийсь час, виправив помилку, заявивши, що причиною цього вислову є його власна емоційність.
Побачивши такий сюжет про себе в телеефірі, функціонер, зважаючи на все, у черговий раз розлютувався і, як наслідок, журналістам програми "Гол!" через директора клубу Олександра Єфремова та директора дочірньої компанії "Карпати спорт маркетинг" Ігоря Дедишина було оголошено, що їх присутність на домашніх матчах клубу з цього моменту є більш небажаною.
Пізніше, поміркувавши, чиновники з клубу, певне, зрозуміли, що з таким формулюванням, їх санкції будуть виглядати абсолютно недемократично. Тому вирішили використовувати затверджені ними ж правила акредитації, у які записали, що передача фото- і відео матеріалів одного ЗМІ іншому без відома клубу "Карпати" заборонена.
Під таким формулюванням "Карпати" з початку сезону відмовляють в акредитації журналісту львівської газети "Експрес" Євгенію Кравсу, якого юрист клубу відмовлявся пускати на стадіон навіть з акредитацією ПФЛ на всі матчі 16- го чемпіонату. Аргумент у цього "юриста" вбиває наповал: "ПФЛ нам не указ!"
Використовувати цю тезу "чудо-правил" львівські функціонери вирішили не випадково, тому що, в цьому сезоні сюжети львівських матчів для "Голу!", за домовленістю, знімали журналісти місцевої телекомпанії "Разом". Однак вхопившись за цю, як їм здалось, рятувальну соломинку, "Карпати" знову прорахувалися. Тому що правила власного виробництва не порівняли з діючим законодавством. А воно в Україні, хоч і має потребу у вдосконаленні, у даному контексті ясно дає зрозуміти, що до чого.
По-перше, журналіст, має право на вільний доступ до інформації. А по-друге, створений його власними силами твір, наприклад телесюжет, є його авторським і може бути переданий будь-кому згідно авторського договору.
Самовільно привласнивши собі права на всі відзняті на стадіоні "Україна" акредитованими ЗМІ сюжети, "Карпати" ще й несанкціоновано посягнули на право власності на інформацію. Очевидно про неї вони не подумали, козиряючи вигаданим правом власності на арендованом для ігор стадіоні.
Промахи в трактуванні поняття "власність" і в розумінні, в якому випадку на неї варто претендувати, можливо, виллється "Карпатам" у черговий штраф, якщо, звичайно, футбольна влада не вирішать просто роз'яснити футбольним "неукам" юридичну грамоту.
Олександр Гливінський, ведучий програми "Гол!" спеціально для " Спорт-Експрес в Україні"
football.ua
ІА "Вголос": НОВИНИ