Про це у статті ZN.UA пише Євгенія Шибалова.

«Навіть при видобутку вугілля ризики вищі. Але це ж нікого не зупиняє, ніхто не вимагає закрити вугільні шахти. У США був один-єдиний випадок, коли вимирання риби в річці пов'язували з видобутком сланцевого газу, що ведеться на цій території. Але і там розслідування показало, що винна була, до речі, вугільна шахта зі своїми відходами. При дотриманні всіх стандартів ризики мінімальні», – заявив в директор енергетичних програм центру Номос Михайло Гончар.

За його словами, небезпека технології гідророзриву сильно перебільшена.

«Сейсмічну активність це точно не спровокує. Знов-таки, вибухові роботи в шахтах не спричинили за собою нічого подібного. Деякі з застосовуваних хімічних реагентів дійсно частково небезпечні, але, по-перше, їх частка в закачуваний під землю розчин близько 0,5% по-друге, передбачена утилізація технічної води. Близько 60-80% використовується повторно, а та що залишилися зберігається або в спеціальному відстійнику, або у вигляді сухого залишку», – пояснив він.

При цьому експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук зазначив, що навіть у США, де такі роботи ведуться вже 30 років, немає ясного уявлення, який вплив робить видобуток сланцевого газу на навколишнє середовище.

«Наслідки до кінця не вивчені. В будь-якому випадку видобуток газу – це вже не чиста технологія, і мова може йти про мінімізацію екологічних ризиків, але не про повну їх відсутність», – сказав він.

Головним же ризиком він вважає слабкість позицій держави у відносинах з корпораціями масштабу Shell.

«Чи вистачить у влади впливу, важелів, щоб ефективно контролювати дотримання технології? Чи зможе держава при необхідності змусити компанію дотримуватися екологічних стандартів? Є побоювання, що інвестори можуть з метою зниження собівартості застосувати не випробувані, а якісь експериментальні технології. В європейських країнах і США вони б ніколи на це не наважилися, але тут – можуть. І цього ніхто не побачить», – сказав він.

Як відомо, 24 січня в Давосі було підписано угоду між компанією Shell і «Надра Юзівська» про розподіл продукції від видобутку нетрадиційного газу на Юзівській ділянці.

Джерело: УП

ІА "Вголос": НОВИНИ