Згідно з останніми даними Укрстату, за вказані місяці обсяг відвантажень на зовнішній ринок скоротився на 20% порівняно з таким же періодом 2012 р. і склав близько 9,5 тис. тонн.

На думку експертів «АПК-Інформ: овочі та фрукти», скорочення стало наслідком збільшення виробництва та поставок на європейський ринок ягоди з США, Канади і Чилі. Ці країни є світовими лідерами в галузі вирощування чорниці і щорічно збільшують експорт ягоди.

У результаті, на фоні зростання поставок чилійської ягоди обсяги відвантажень на німецький ринок з України впали в 2,3 рази - до 577 тонн! Якщо в 2012 р. Німеччина посідала 3 місце в рейтингу основних покупців української чорниці, то за вказаний період 2013 дана країна перемістилася на 7 місце рейтингу.

Також свої позиції зараз втрачає Італія: з липня по листопад 2013 обсяги поставок у цю країну скоротилися в 1,7 рази - до 1,2 тис. тонн, в результаті чого країна перемістилася з 2 на 3 місце в списку головних імпортерів української замороженої чорниці. Варто відзначити, що 2 місце в рейтингу займають Нідерланди, які, навпаки, суттєво збільшили за вказаний період імпорт ягоди з України. Відвантаження в цю країну склали близько 1,4 тис. тонн, що втричі більше, ніж роком раніше.

Разом з тим, Польща поки залишається незмінним лідером за закупівлями замороженої чорниці в Україні. За вказані місяці обсяг поставок в цьому напрямку виріс на 7% порівняно з минулим роком і склав 2,8 тис. тонн. За словами експертів, однією з причин такої тенденції стало, перш за все, скорочення обсягів збору чорниці в Польщі 2013 р., чому сприяли дощі і зниження температури в період дозрівання ягоди.

Ще одним не менш важливим чинником падіння поставок замороженої чорниці з України стало зниження цін на зовнішньому ринку через велику кількість пропозиції. Зараз відпускні ціни на зазначену продукцію в Європі озвучуються в середньому в межах 2,4-2,6 євро/кг, що фактично відповідає цінам на якісну ягоду в Україні.

На фоні зменшення обсягів заготівель в 2013 р. вітчизняні виробники в ряді випадків вважають недоцільним вести відвантаження на зовнішній ринок за нижчими цінами. Через спекотну погоду і підвищеної вологості минулого літа сезон чорниці в Україні виявився досить швидкоплинним.

Джерело: АПК-Інформ

ІА "Вголос": НОВИНИ