У Румунії виставлено на продаж замок Дракули. Нинішній його власник - 68-літній Домінік фон Габсбург - вважає, що обитель всесвітньо відомого вампіра коштує 78 мільйонів доларів. Звістка про це викликала пожвавлення та жарти серед львівських істориків. Мов, Львів втратив свого старого побратима, адже рід Дракули досить шанобливо ставився до столиці Галичини.

„Властиво, мова йде про батька жахливого "вовкулака" Влада ІІІ Дракули Влада ІІ, - розповідають львівські історики Петро та Іван Радковець. Ніякими графами ні батько, ні син не були. Як встановив співробітник львівського історичного музею Борис Мірошник, у ті часи в Румунії, просто не існувало подібних титулів. Влад ІІ Дракула був звичайним магнатом і носив титул господар Валахії. Це одне із сотень маленьких князівств у Європі. Сучасники розповідали про Дракулу як про людину, що володіла величезною фізичною силою та прекрасно володіла зброєю. Справжній лицар і прекрасний полководець, відданий честі та вірі!

Часи тоді були важкі: на ці землі претендували Угорщина та Османська імперія, бушувала злочинність. Однак Дракулі-старшому вдалося не тільки відстояти за допомогою воєн і тонкої дипломатії відносну незалежність свого князівства, відвоювати зайняті турками дунайські фортеці, але й навести в країні, практично, ідеальний порядок. Злодіїв, шахраїв, бурлаків нещадно страчували на плахах, палях, спалювали на багаттях, живцем здирали шкіру, варили в казанах. За законами того часу, стратити людину було те ж саме, що зарізати курку на обід!

Існують історичні документи, які свідчать, що кілька років подібних "зачищень" принесли свої плоди. На центральній площі столиці Валахії на спеціальному постаменті поставили без усякої охорони(!) великий золотий кубок, з якого кожний спраглий міг напитись. Швидше за все, через це численні недруги і розпустили чутку про кровожерливість батька, а потім і сина Дракули.

Влад-старший, як мудрий правитель, був зацікавлений у тому, щоб значно підняти економіку своєї держави. Природно, він не міг не звернути увагу на Галичину, що знаходилась поруч. А у Львові в той час діяла своєрідна вільна економічна зона. Купці зі Сходу повинні були виконувати право першого складу - виставляти на продаж всі свої товари саме тут. Тільки в тому випадку, якщо оптовий продаж не здійснювався, торговець віз залишки далі: у Європу. А хто хотів ризикувати своїм життям і майном на таких небезпечних дорогах?! От і намагалися купці збути все у Львові. Саме тому тут було багато східних товарів, які потім доставлялися манівцями в Європу та коштували в п'ять-десять разів дорожче.

В 1439 році Влад ІІ відправив послання львівським купцям, що дозволяло їм вільно торгувати з Валахією.

„Цей документ написаний кирилицею, скріплений печаткою із червоного воску (користуватися цим кольором мали право тільки короновані особи), - продовжують розповідь брати Радковець. - У Валахію в першу чергу поставляли вироби, виготовлені у власних цехах: зброя, продукти харчування, шкіряні вироби. Потім ішли східні товари, раби, що поставляються Литвою. З Валахії у Львів, в основному, гнали череди свійських тварин.

Але влітку 1448 року Влада ІІ за наказом регента Угорщини Яноша Хуньяди Корвіна стратили. І тільки через вісім років (за іншим даними, через чотири роки) на трон Валахії зійшов Влад ІІІ. Завдяки фантазії ірландського письменника Брема Стокера він відомий усьому світу як жорстокий вампір Дракула.

І ще одна цікава деталь! За твердженням львівського історика Юрія Винничука, Влад ІІ був хрещений у православній церкві та був... українцем. Він - нащадок улицьких князів, які правили в Бессарабії під протекторатом Галицької держави. Тому Дракула-старший вів всю свою документацію давньоукраїнською мовою та надавав галицьким містам привілеї.

Факти



ІА "Вголос": НОВИНИ