[media=75811,75812,75813,75814,75815,75816,75817,75818,75819,75820,75821,75822,75823,75824,75825,75826,75827,75828,75829,75830,75831]
Іноді невеличкі «копії» чи мініатюри, як їх гучно називають в туристичних проспектах, не мають достатніх підстав для порівняння, проте бувають і випадки, коли такі аналогії здійснено цілком виправдано.
Місто Ханья, яке розташоване на острові Крит, славиться своєю схожістю із Венецією, звідси і друга назва – «грецька Венеція».
Стара частина Ханьї – це вузьке плетиво вулиць, кольорові, індивідуальні будинки, затишні кав’ярні, унікальні святині. Місто і справді дуже виразно передає венеціанську манеру. Тут впродовж століть співіснували різні культури, які залишили виразний слід в архітектурі.
Сучасна Ханья знаходиться на території давнього поліса – Кідонії. За легендами, правителем тут був син Мідоса, Кідон. Кідонія проіснувала до кінця першого візантійського періоду, опісля місто було зруйноване. Проте невдовзі Ханью відбудували. Переживши римське і візантійське володіння, Ханья зазнала найбільшого розквіту в часи венеціанського правління. Венеціанці дали їй нову назву Ла-Канея. Зведені ними будівлі, розкішні палаци, квартали ремісників і з вимощеними вузькими вулицями збереглись і до сьогодні. Після падіння Константинополя численні священики, монахи, художники поети знайшли притулок у Ла-Канеї, принісши сюди елементи візантійської культури.
Оборонні споруди і масивні укріплення не змогли захистити місто від навали турків і воно було захоплене. Церкви тоді були перероблені на мечеті, збудовані чисельні турецькі бані та фонтани. Ханья перетворилась в резиденцію турецького паші. Свободу вдалось вибороти лише у 1879 році. Ханья стала столицею Криту, який добився автономії. В 1913 році острів ввійшов до складу Греції.
Ця полікультурність додає місту особливого шарму. Око туриста милують класичні грецькі святині, мечеті, яскрава палітра будинків.
До особливих пунктів на мапі Ханьї належать: топанас – найкрасивіша частина міста, єврейський квартал і туркогітонья (турецький квартал), історичне передмістя Халепа з неокласичними особняками і садами, старий порт з його мальовничим пляжем і маяком, який є головною визначною пам'яткою міста).
Маяк додає особливої живописності та атмосферності місту, будучи наче у центрі всього. Якби не нашарування сучасності: крамниці, вивіски, здавалось би, що перебуваєш десь поза часом.
Популярним місцем зустрічі місцевих жителів і туристів є історичний Муніципальний ринок.
Темп життя тут, як і на всьому острові, не спішний. У часи сієсти мешканці міста частенько вмощуються на балконах під накриттям і спілкуються. Тут справді хочеться насолоджуватись життям, спілкуванням і часом.
П.с. Ханья довго тримає під враженнями, вкарбовується в пам'ять і змушує часто подумки повертатись в плетиво своїх затишних кварталів.
Роксолана Савчин, «Вголос»
ІА "Вголос": НОВИНИ