7-го квітня на прилеглих вулицях до будівлі Верховної Ради – десятки автобусів із спецпризначенцями. Найбільше скупчення «Богданів» та «Пазів» – у Маріїнському парку. Під самим парламентом – десятки прапорів «Свободи». Серед учасників пікету під Верховною Радою як Ігор Сабій, так і інші колишні нардепи – Ігор Мірошниченко, Юрій Сиротюк та Олег Бондарчук.
Прийшли протестувати навіть два «свободівські» екс-міністри – Ігор Швайка та Андрій Мохник. При цьому, колишній очільник міністерства екології взяв на себе роль одного з ведучих мітингу.
Під парламент «свободівці» прийшли із вимогою створити тимчасову слідчу комісію, яка має перевірити можливі корупційні діяння в уряді Арсенія Яценюка. Підстава – заява вже звільненого голови Держфінінспекції України Миколи Гордієнка про зловживання в уряді на суму понад 7,5 мільярдів гривень. Хоча минуло вже три тижні від цього скандального звинувачення, ані парламент, ані силові структури не взялися перевіряти оприлюднені факти.
Але і без перевірки у «Свободі» впевнені, що Яценюка треба відправляти у відставку. Активісти прийшли на мітинг із транспарантами «Уряд Яценюка має бути покараний за корупцію», «Мільярди – банді, народу – удавка, злочинній владі – ганьба і відставка», «Урядування Яценюка – грабунок народу!», «Живемо по-новому, помремо тихо з голоду».
«Хто такий Яценюк? Нагадаю, на початку 90-х він заснував із своїми колегами юридичну компанію, яка обслуговувала інтереси Дмитра Фірташа. Це людина, яка робила собі кар’єру завдяки Фірташу і Кучмі. Він і далі захищає інтереси олігархів», – розповів мітингувальникам «свободівець» Олександр Аронець, та одразу пояснив: «Так, ми розуміли, хто він такий, коли ми були разом з ним на Революції гідності. Але тоді інтереси нації були в пріоритеті. Щоб повалити режим Януковича, ми готові були на союз із будь-ким».
«Насправді уряд за рік мав би вже показати свій реформаторський хист. Але він його не показав. І тому, я вважаю, що він має піти у відставку. Але долю уряду, на жаль, вирішує, не вулиця, а коаліція, яка нині контролюється олігархами. І доки Яценюк буде дбати про інтереси Коломойського та інших олігархів, я не думаю, що олігархи дадуть команду своїм політичним проектам відправити уряд у відставку», – пояснює екс-нардеп Ігор Мірошниченко.
«Наші міністри не мали можливості сповна скористатися своїми повноваженнями, щоб провести реформи і люстрацію в своїх міністерствах. «Свобода» не мала того впливу, який міг дати нам відчуття влади. Заступники Швайки і Мохника були представниками команди Яценюка і вони під лупою вивчали будь-які ініціативи наших міністрів і вставляли палиці в колеса», – пояснює Мірошниченко у відповідь на те, що «свободівці» самі півроку були в цьому уряді, а відтак, чи коректно їм зараз критикувати діяння Кабміну за рік роботи.
Сам Мохник зізнався «Вголосу», що був уперше і востаннє в кабінеті Яценюка, коли разом з Швайкою і віце-прем’єром Олександром Сичем після виборів прийшли писати заяви про відставку.
«Тобто самі розумієте, яка в нас була співпраця», – додає екс-міністр.
«Проблема не втому, що є корупція, вона дісталася в спадок від Азарова. Проблема в тому, що її не хочуть розслідувати або ж покривають. Озвучені обвинувачення – 7,5 мільярда корупційних зловживань – у нормальній країні стають предметом публічної дискусії і приводом для кримінального розслідування та вирішення питання в суді», – переконує Мохник.
«Чому ви мовчите про Порошенка? Він такий самий бандит, як Янукович!», – вигукує жінка з натовпу, перебиваючи виступ Мохника.
«Ми дійдемо до Порошенка, це питання війни. А за корупцію, економічну політику відповідає прем’єр!», – відповідає активістці екс-міністр Мохник. Але її підтримує інша учасниця протесту: «Він не зупинив війну, як обіцяв! Він обіцяв продати фабрику «Рошен»! Але не продав!», – завелася жінка.
Щоб повернути пікет у тематичне русло, хтось почав скандувати «Кулю в лоб!». Всі залюбки підтримали, хтось почав у ритм підспівувати «ла-ла-ла-ла-ла». Найдужче кричала жінка, яка тримала над собою велику картонну модель автоматної кулі.
«Тут деякі гарячі голови кажуть: давай вперед штурмувати! Товариство, давайте будемо відвертими – час для штурму ще не настав. Але їх треба тримати в тонусі. Це по-перше. По-друге, Революція гідності не відбувалася б, якби стрімголов усі побігли вперед. Але треба мати план А, Б і В», – звернувся до людей Мірошниченко.
«Я думаю, нам вистачить сил, щоб просто змусити Яценюка звітувати перед Україною», – відповів «Вголосу» Мірошниченко.
Наступну акцію протесту «свободівці» проведуть вже у четвер, 9-го квітня. На думку «свободівців», саме тоді є шанси, що депутати поставлять на порядок денний питання створення тимчасової слідчої комісії для перевірки озвучених корупційних зловживань в уряді. Адже попри блокування позафракційними депутатами від «Свободи» трибуни, у вівторок робити це відмовилися.
«Більшість керівників фракцій з коаліції виступають проти створення такої комісії. Єдина поступка, на яку вони пішли, завтра буде засідання комітетів із антикорупційної діяльності, і ми там будемо розглядати всі ті факти. А після засідання комітетів вони розглянуть можливість включення питання по створенню комісії на четвер», – розповів нардеп-«свободівець» Михайло Головко.
Мар’яна П’єцух, «Вголос»
Фото автора
ІА "Вголос": НОВИНИ