Кваснєвський знову очолить, але на цей раз не країну, а виборчий штаб ЛіД (ліві і демократи). Водночас екс-президент Польщі оголосив суспільству про те, що не буде виставляти своєї кандидатури на дострокових парламентських виборах, планованих на жовтень цього року. На його думку «колишній Президент має виступати у ролі ментора, модератора або експерта». Кваснєвський також вважає, що польським політикам слід подумати над тим чи не варто було б забезпечити для колишніх президентів «довічного місця» у Сенаті (Верхня палата польського парламенту – автор).

Нагадаємо, що екс-президент Польщі Александр Кваснєвський очолив на початку червня цього року ЛіД (ліві і демократи) – новий політичний рух, який на сьогодні об’єднує чотири політичні сили: Демократичну партію, Польську соціал-демократію, Союз демократичних лівих сил і Унію праці.

Об’єднання «ЛіД» було утворене у вересні 2006 року з метою консолідації сил під час виборів до органів місцевого самоврядування. Отримавши хороші результати на виборах, лідери вищезгаданих партій вирішили продовжувати співпрацю і створили Комітет порозуміння. Погодившись очолити Програмний комітет ЛіД, який нині перетворено у виборчий штаб цієї політичної сили, А. Кваснєвський задекларував своє бачення принципів організаційної та програмної діяльності цієї партії: співпраця з університетською молоддю та з усіма суспільними рухами, які заявляють протест нинішній владі РП, заохочення польських громадян до громадської активності та участі у виборах, наприклад, шляхом створення можливостей для голосування за допомогою мережі Інтернет, щоб дати можливість участі у виборах тим полякам, які працюють за кордоном. За словами Кваснєвського, повна програма ЛіД-у буде представлена польському суспільству вже на початку вересня.

Коаліція ЛіД вважає, що ще до дострокових парламентських виборів мають бути створені дві сеймові слідчі комісії із розслідування діяльності Центрального антикорупційного бюро (ЦАБ): перша – загадкової смерті діяча польської лівиці Барбари Бліди під час затримання її працівниками ЦАБ і друга – стосовно провокації в міністерстві сільського господарства, яка призвела до відставки віце-прем’єра та міністра сільського господарства Анджея Леппера (а згодом міністра внутрішніх справ і адміністрації Януша Качмарка (NB! «людини Президента Качинського»), міністрів від ЛПР і «Самооборони» та повного розвалу правлячої коаліції ПіС – ЛПР – «Самооборона» - автор).

Кваснєвський закликав лідера Громадянської платформи (ГП) Дональда Туска оприлюднити домовленості досягнуті ним під час зустрічі з президентом РП Лехом Качинським (9 серпня), після якої було оголошено про проведення дострокових виборів у жовтні. Відповіді на це запитання від лідера найбільшої опозиційної партії діючого Сейму очікує не лише польський політикум, але й виборці. Зокрема після публікації у журналі «Впрост» інтерв’ю з прем’єром Ярославом Качинським, який заявив, що «президент і лідер ГП уклали «джентльменську угоду», що дострокові вибори відбудуться 21 жовтня, a "відсутність слідчої комісії є природним наслідком цієї домовленості, бо протягом такого короткого часу, тим більше «у вогні передвиборної кампанії», немає можливості проведення будь-якого парламентського слідства».

Інакше на це дивиться лідер ЛіД Александр Кваснєвський, який вважає, що, у зв’язку з пануючими «дезінформацією, введенням в оману, а навіть обманом» громадської думки, парламент «винен їй ретельну інформацію» про діяльність ЦАБ. Тому, парламентські слідчі комісії «повинні бути створені навіть наприкінці каденції Сейму». В контексті можливого створення слідчої комісії кращим для проведення дострокових виборів терміном – вважає лідер ЛіД – був би листопад. В інтерв’ю польському телеканалові TVN-24 А. Кваснєвський висловив переконання, що в разі високої активності виборців, «ПіС дострокових виборів не виграє».

Для такого розвитку подій нині склалася сприятлива політична кон’юнктура: за результатами останніх опитувань громадської думки ГП підтримують 33% польських громадян, а ПіС лише 23. Урядова криза і розпад коаліції «пішли на користь» коаліції ЛіС /Ліга і «Самооборона»/, яка може розраховувати на 10% підтримки виборців. Партії екс-президента Александра Кваснєвського ЛіД прогнозують 13% підтримки.


ІА "Вголос": НОВИНИ