Хоча про торгівлю групами інвалідності у цій структурі говорили ще задовго до початку великої війни. Але ніхто не розумів масштабів, допоки світ не побачив це фото, де чоловік ексочільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи лежить на ліжку з кількома мільйонами доларів готівки. На хвилі цього корупційного скандалу ми вирішили подивитись, як живуть посадовці Львівських МСЕК. Бо очевидно, що роками збагачувалась не лише Тетяна Крупа.

Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи. Його очолює Володимир Решота, до якого у жовтні з обшуками завітало ДБР. Ймовірно через те, що чоловік входить до трійки найзаможніших голів обласних МСЕК.

«Просто так ніхто ні до кого не приходить. Наразі немає інформації, яка б підтвердила, що за фактом його діяльності або якогось правопорушення, яке ним скоєно, відкрито кримінальне провадження і що йому оголошено підозру», – радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сапьян.

Схоже, заможним Решота став лише з початком повномасштабного вторгнення, бо раніше жодних сімейних заощаджень не декларував.

Аж раптом за 2 роки війни спільно з дружиною відклав 700 тисяч гривень, 15 тисяч доларів та ще 8 тисяч євро. Це лише те, що зазначив. Хоча і двох річних зарплат подружжя не вистачить, щоб заощадити такі суми, навіть якби нічого не їли та не витрачали.

«Велика проблема, великі корупційні ризики в тому, що регулює діяльність МСЕК і шо регулює прийняття рішень по встановленню групи інвалідності. У лікаря, у лікарської комісії є величезне коло для маневру. Не все так однозначно, нема чіткості, відповідно, є величезний людський фактор. А це – корупційні ризики», – військовослужбовець ЗСУ Олег Симороз.

Так, нерухомість у Решоти скромна – лише гараж та земельна ділянка в селі Верхня Стинава.

А от його дружина – стоматолог у комунальному підприємстві «Центр спортивної медицини та реабілітації», є власницею квартири одразу біля Стрийського парку. За словами експерта, житло на майже 90 квадратних метрів тут обійдеться у понад сто тисяч доларів.

«Район цікавий, питання просто в тому, що треба дивитись по будинках.  Є будинки, які дійсно будуть коштувати дорого.  Якщо ми беремо за основу, що квартира з ремонтом, будинок хороший, однозначно більше ста тисяч буде коштувати», – керівник відділу продажу компанії «Дуоком» Микола Онуфрієнко.

А ремонт тут саме роблять. Через це ані Володимира Решоту, ані його дружину зустріти не вдалося.

«Там немає взагалі нікого? Ну є працівники, там ремонт роблять», – каже сусідка.

Імовірно подружжя в цей час мешкає у невеликій однокімнатній квартирі на 40 квадратів у Личаківському районі Львова. Вона теж записана на дружину керівника обласної МСЕК.

А їхній син взагалі має у власності житло площею лише 20 метрів. Тож виникає питання, чому до родини Решоти стільки уваги? Ну, бо, по-перше, цей будинок виглядає занедбаним і там, схоже, ніхто не живе.

Отже син має інше помешкання. І ми його знайшли. Записане воно на дружина Олену, площа понад 260 квадратних метрів і придбане у 2017 році лише за 520 тисяч гривень. Так написано у його декларації. Навіть 7 років тому це було як задарма.

«Такого формату будинки, якщо ми говоримо за купівлю – продаж, користувалось б меншою популярністю за рахунок великого метражу. Ну я думаю від 200 тисяч і в сторону вверх», – керівник відділу продажу компанії «Дуоком» Микола Онуфрієнко.

Річ у тім, що син Володимира Решоти до 2023 року також працював у МСЕК юрисконсультом. Тому походження його коштів теж дуже важливе. А з 2022 він ще й отримує пенсію, що найімовірніше означає наявність у нього інвалідності.

«Насправді, тих чиновників-покидьків, які покупляли собі та своїм родинам групи інвалідності, значно більше, ніж зараз анонсували правоохоронні органи. І мені не подобається статус цієї перевірки. Він має такий няшний, лайтовий характер. Я бажаю, щоб у них все збулося те, що написано в тих фейкових групах МСЕК», – військовослужбовець ЗСУ Олег Симороз.

Вирушаємо до голови Львівської обласної МСЕК, аби дізнатись на яких підставах його син, призовного віку отримує пенсійні виплати.


«Я на це питання вам відповіді не можу надати – це є особиста його справа. Розумієте? І не можу я розголошувати його таємницю», – головний лікар Львівської обласної МСЕК, Володимир Решота.

Разом з тим поцікавилися у Володимира Решоти про квартиру, вартістю майже 4 мільйони гривень, отриману на підставі договору про переведення боргу від такого собі Івана Думича, який також працює у МСЕК.

«Це питання – не борг. Це розглядалось рішенням суду, ніякої квартири я не маю. Все. Я відношення до цього не маю. Я був гарантом того, що людина поверне гроші. От і все», – головний лікар Львівської обласної МСЕК, Володимир Решота.

Цю справу навіть можна знайти у судовому реєстрі. Цікаво, що представником керівника МСЕК був його ж син.

«Визнано правочин удаваним. Тобто, це, фактично, було не дарування, а відступне. Тобто, це договір про передачу відступного, коли в рахунок погашення боргу передається щось. Що з цим хотіли зробити сторони? Чому вони між собою не порозумілись в позасудовому порядку?», – юрист Юлій Рудницький.

І можливо б ми навіть не звернули увагу на цей факт, якби схожу справу суд не розглядав за участі заступниці Решоти – Руслани Іваночко. Торік вона отримала в подарунок будинок у Зимній Воді, площею 150 метрів квадратних, та земельну ділянку. А подарувала нерухомість жінці Леся Качмарик-Бойсин – її колега з медичного центру «Ново».

«Є питання, чи був борг? Наприклад. Чи він дійсно був реальний? Бо не секрет, що двоє людей між собою можуть домовитися про будьяку суму боргу, з розумінням того, що цей борг потім можна використати для збагачення обох із них», – юрист Юлій Рудницький.

У судовій справі йдеться, що у 2014 році вона заборгувала Руслані Іваночко 100 тисяч доларів США. Тож замість повернення грошей вирішила подарувати їй нерухомість. Цікаво, що тоді, 10 років тому, Іваночко теж працювала лікарем за державну зарплату. Тому походження цих коштів доволі сумнівне.

«Виникає запитання, чи ці всі статки, там перекриття боргів даруючи майно, чи можливо виграшів, я тут жартую звичайно. Але чи не є це пов’язано з їх безпосередньою  діяльністю як громадян, які уповноважені виконувати функції держави?», – радниця з комунікацій ДБР, Тетяна Сапьян.

Ми поїхали до Зимної Води, щоб зустрітися з Іваночко, але знайти її там не вдалося.

«Нам потрібна Руслана Іваночко. Вона тут живе? – Ні, не тут.   Вибачте, я зовсім не знаю, де вона може бути», – кажуть сусіди.

Заступниця голови обласної МСЕК також є власницею трикімнатної квартири у ЖК Kaiser Comfort, на 74 метри квадратні.

Їдемо туди, аби поставити їй питання щодо походження коштів. Двері нам відчиняє незнайома дівчина. Ймовірно помешкання здають в оренду. Хоча прибуток від ренти Іваночко не декларує. До слова, сусідня квартира належить тій ж лікарці, яка подарувала посадовиці МСЕК нерухомість у Зимній Воді. Але її вдома також не було.

«Станом на сьогодні, якщо це Кричевського – це новобудова в принципі є варіанти новобудови. В принципі, квартири в новобудовах, якщо ми говоримо за здані, без ремонту, від 1400 – 1500 доларів за метр квадратний», – керівник відділу продажу компанії «Дуоком» Микола Онуфрієнко.

Та це ще дріб’язок. Знаходимо в Іваночко паркомісце в престижному ЖК Globus Elite. Дивно, що місце під авто є, а квартири немає.

Починаємо шукати, і у реєстрі нерухомості бачимо двокімнатну квартиру у цьому ЖК, записану на батька лікарки – Богдана. Ціни на нерухомість тут стартують від 2 тисяч доларів за метр квадратний без ремонту.

«Слідство розуміє, що ті статки, якими володіє її родина, швидше за все, припускаємо, купувала вона. Виникає запитання, звідки у неї такі гроші і чи не зловживала вона своїм службовими повноваженнями?», – радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сапьян.

Їдемо до Львівського обласного центру МСЕК аби поцікавитись в Іваночко звідки у неї гроші на елітну нерухомість.

«Нам треба Іваночко Руслана Богданівна. Є вона ? – Немає. Можливо, буде пізніше? Чи вона зараз взагалі не працює? – Я не знаю. Вона мені не доповідає. Я її взагалі не бачилась сьогодні. – А минулого тижня була? – Працювала, звісно», – кажуть у приймальній Львівської обласної МСЕК.

Для повного розуміння, за цілий 2023 рік Іваночко за основним місцем роботи заробила 320 тисяч гривень.

Це, приблизно, 4 квадратні метри у ЖК Globus Elite без урахування ремонту. Річна зарплата її чоловіка Ігоря – лікаря Львівської обласної клінічної лікарні – ще менша 249 тисяч.

А в його декларації вказані пенсійні виплати, які отримує і він, і його дружина. Таких даних у звіті Іваночко перед НАЗК відсутні, що може свідчити про фальшиву інвалідність.

«Їй оголошено підозру в декларуванні недостовірної інформації. Яка підстава? Вона виявляється «забула» вказати у декларації, що користувалась БМВ 2021 року випуску і Мерседесом 2023 року випуску. Якщо скласти вартість автівок, то це сума у 6 млн. грн.», – радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сапьян.

А це Орест Рогуцький – звичайний лікар травматолог усе тієї ж Львівської обласної МСЕК.

У 2018-му суд звинуватив його у вимаганні хабаря розміром 50 тисяч гривень за призначення третьої групи інвалідності людині, якій вона належала за законом. Тоді його оштрафували на трохи більше ніж 20 тисяч та відсторонили від посади на рік.


«Траплялися випадки серед моїх знайомих, коли казали: «Ну, друга група… Мабуть, але час зараз такий, що буде третя і не пожиттєва. Або – думай». Нажаль, такі речі є і там шалені просто суми. Суми сягають від декількох тисяч доларів до десятки тисяч доларів», – військовослужбовець ЗСУ Олег Симороз.


«До департаменту охорони здоров’я надійшло  711 скарг. З них 73 – це на діяльність МСЕК. Це 10 відсотків. Всі скарги стосувались того, що заявники були не згідні або з групою інвалідності, яку встановив МСЕК, або з тим, що не встановив взагалі», – директор департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації, Наталія Літвінська. 

Але повернемось до Рогуцького. У тому ж 2018 лікар МСЕК стає власником квартири майже у самісінькому центрі Львова, площею 119 квадратних метрів. За словами ріелтора, ціна такої нерухомості коливається в межах двох сотень тисяч доларів.

«Це фактично, якщо не сам центр, то це дуже ближній центр Львова. Поруч – торговий центр Форум та і самий центр в пішій ходьбі – хвилин 10-15. Ціни в тих районах – вищі середнього», – керівник відділу продажу компанії «Дуоком» Микола Онуфрієнко.

Торік, за основним місцем роботи Рогуцький заробив 220 тисячі гривень. Стільки ж отримала і його дружина Надія – невропатолог Галицької МСЕК. У середньому – це 18 тисяч гривень на місяць. То як при такій зарплаті подружжя зуміло відкласти готівки у різній валюті на 2 з половиною мільйони гривень? І це лише ті кошти, які вони вказали у декларації.

«Є проста процедура співставлення доходів і видатків посадової особи. Чи національно публічного діяча, чи будь-якої посадової особи, яка підлягає декларуванню антикорупційному. Якщо видатки суттєво перевищують доходи, то це, відповідно, ознака різних кримінальних статей, починаючи від незаконного збагачення до неправдивого декларування», – юрист Юлій Рудницький.

Схоже, подружжя лікарів знало, що декларувати на себе все не можна. Тому левова частка майна записана на доньку Рогуцьких – Лілію.

На неї оформили новенький котедж на 172 квадрати та дві земельні ділянки. Але користуються будинком Орест і Надія Рогуцькі, про що чесно вказали у декларації.

«Якщо такого формату котеджі є без ремонту і там ще приватизована земельна ділянка… Ну, однозначно від 200 тисяч і вище ціна буде такого котеджу. Все залежить від того, чим вища ціна – тим кращий стан», – керівник відділу продажу компанії «Дуоком» Микола Онуфрієнко.

Також донька Лілія є власницею квартири на сто квадратних метрів у Личаківському районі Львова. Ціна такої – теж стартує від 200 тисяч доларів.

«Погулянка – сам-по-собі район в парковій зоні і це є дуже рідкісний район, з точки зору купівлі-продажу. Якщо ми говоримо за квартиру з ремонтом, то ціни від 2-2,5 тисяч доларів за метр квадратний», – керівник відділу продажу компанії «Дуоком» Микола Онуфрієнко.

На додачу донька лікарів є власницею приміщення у центрі Львова, площею 50 квадратних метрів. За словами жінки, яка працює поруч, тут розміщений салон краси.

«Ну я не знаю. Там бюті, там манікюри роблять. Не  знаєте Рогуцьку Лілію, чи це її? Не знаєте… Ну, вони трошки пізніше приходять, бо зранку нема дуже так…», – каже жінка, що працює поруч.

«Це фасадне приміщення, звичайний повноцінний перший поверх, то ціна за метр квадратний від 3 тисяч доларів», – керівник відділу продажу компанії «Дуоком» Микола Онуфрієнко.

Тобто, лише за приблизними оцінками мінімальна вартість нерухомого майна, записаного на доньку, становить близько пів мільйона доларів. Вирушаємо до Львівської обласної МСЕК аби дізнатись в Ореста Рогуцького, як вдалось заробити на все це. Але з кабінету лікаря нас буквально виганяють.

«Ми не даємо інтерв’ю без дозволу головного лікаря. Прошу вийти.– А чому не даєте? – А яке ми маємо право? – Ну, ми спілкувались з головним лікарем…– Вибачте, в нас багато людей. Прошу, пане, ви зайдіть, а ця пані нехай вийде», – каже лікарка Львівської обласної МСЕК.

Спілкуватися з журналістами відмовилась і дружина Рогуцького, Надія.

«Я перепрошую, я зайнята. Я б вас дуже просила в адміністрацію звертатись», – лікар – невропатолог Галицької МСЕК, Надія Рогуцька.

Після кількох корупційних скандалів, президент України Володимир Зеленський у жовтні зібрав Раду національної безпеки і оборони щодо реформування системи медико-соціальної експертизи. А разом з тим доручив Кабміну подати до Верховної Ради законопроєкт, який би передбачав ліквідацію МСЕК до кінця року. І депутати вже увалили його у першому читанні.

«Зараз функції нові МСЕК переносяться на кластерні і надкластерні лікарні, на базі яких мають бути створені команди з оцінювання повсякденної діяльності особи. Встановлюються дуже чіткі запобіжники і критерії. Критерії скерування на МСЕК, критерії оцінювання, встановлення групи інвалідності. Також ліквідуються лікарсько-консультативні комісії», – директор департаменту охорони здоров’я львівської обласної державної адміністрації, Наталія Літвінська.

«Я не дуже люблю, коли моєму народу, вибачте, плюють в очі, розповідаючи про реформу. Лікарі ж були задіяні в це, фахівці були в це все задіяні. Це не просто комісія від балди щось писала», – військовослужбовець ЗСУ Олег Симороз.

Медико-соціальні експертні комісії в Україні допрацьовують останній місяць. Система, яка роками давала можливість маніпулювати видачею інвалідності за гроші, нарешті має шанс на очищення. Але залишається питання, чи викорінить реформа МСЕК корупцію? Бо хто визначатиме тепер інвалідність? Імовірно, усе ті ж лікарі, які працювали у системі раніше. Ця реформа безперечно потрібна. Але станом на зараз виглядає так, що все закінчиться як для більшості суддів і прокурорів часів майдану: реформа відбулась, а люди все ті ж. Це були Змови. Настав час для нового викриття.

ІА "Вголос": НОВИНИ