29 березня управління міжвідомчих проектів розробило концепцію поводження з твердими побутовими відходами і рекультивації Грибовецького сміттєзвалища, а 19 квітня вона повинна бути затверджена на сесії міської ради.
Про те, як триває підготовка до рекультивації, а також про концепцію поводження зі сміттям у Львові (яку на найближчій сесії буде розглядати міська рада) „ПресТайму” розповів начальник управління міжвідомчих проектів Львівської міської ради Микола Шморгай.
Пане Микола, у чому полягає суть концепції поданої на розгляд міської ради?
Суть концепції – це комплекс робіт по впорядкуванні поводження з твердими побутовими відходами. Концепція складається з трьох етапів – зміна системи збору сміття у Львові (роздільний збір, вдосконалення системи оплати і ін.), будівництво сміттєсортувального заводу та сама рекультивація Грибович. А в основі концепції лежить те, що все повинно робитися за гроші інвестора.
Щодо будівництва сміттєсортувального заводу, то якщо депутати 19 квітня на сесії приймуть цю концепцію, у місячний термін буде оголошено конкурс на пошук інвестора. Сам конкурс відбудеться через 1,5 місяця, тому вважаю, що у нас є всі шанси, що до кінця року завод запрацює або принаймні буде на стадії завершення. Зрозумійте, зараз ми вивозимо близько 1 млн. м. куб. сміття, запуск заводу дасть можливість знизити цей показник у 6 раз, оскільки частина сміття відсортується і піде на вторинну переробку.
А яка ситуація зі сміттям у самому Львові?
Як показують опитування громадської думки, зараз сміття — це проблема №2 у Львові, після доріг.
Перш за все, нам потрібно повністю поміняти весь парк контейнерів. Термін їх експлуатації складає близько трьох років, а закупили їх більше ніж десь років тому — у 1996 році. Тобто вони вже є всі розвалені і те, що їх інколи малюють в зелений колір — це добре, але насправді їх технічний стан жахливий.
Наступне — нам потрібно збудувати нові майданчики для цих же контейнерів і облаштувати їх. Це все має бути забетоновано, огороджено, з покрівлею, щоб кожен майданчик був окремим об’єктом.
Коли будуть закуплені контейнери і зроблені майданчики, їх потрібно передати на обслуговування безпосередньо самим перевізникам. Тобто за сміття, яке знаходиться на майданчиках повинен відповідати перевізник. І саме він повинен забезпечити таку кількість контейнерів і так часто вивозити їх, щоб сміття поряд не було. Якщо ж перевізник не буде підтримувати чистоту на майданчику, будемо розривати з ним угоду.
Окрім того, потрібно оновити спецтехніку для вивозу відходів. На сьогодні у Львові техніка застаріла, мало того, коли її закуповували вона вже була вживаною. До того ж машини великогабаритні, які не підходять для нашого міста. Для Львова потрібно закуповувати спеціальну техніку, малогабаритну для того, щоб вона не стояла в корках і могла під’їхати до будь-якого місця у центральній частині міста.
Також відкриємо пункти прийому вторинного сміття і розпочнемо велику пропаганду того, що люди повинні привчати себе до роздільного збору сміття.
Ваш прогноз, коли закриють сміттєзвалище? Як триває підготовка до конкурсу на рекультивацію?
Закриття сміттєзвалища не може відбутись миттєво — це тривалий процес. Власне, концепція передбачає, що процес рекультивації розпочнеться вже цього року. На сміттєзвалищі є великі ділянки, які вже давно не використовуються, з них і почнемо.
Найближчих 2-3 роки звалище доцільно експлуатувати. Оскільки насип сміття йшов наверх, тепер сам схил знаходиться під високим кутом. Тому для того, щоб закрити звалище і рекультувати його, насип повинен бути безпечним. Відповідно потрібно обкласти розвалище твердими породами, щоб сміття не „роз’їжджалося” в сторони. В процесі рекультивації встановлять труби для відведення біогазу, сміття почне рухатися, стане „живим” і помалу „всаджуватиметься”. Лише після цього, його можна буде затягнути плівкою, засипати глинами та ґрунтами, і ,звичайно, засадити травою.
Існує ще одна проблема — гудронові озера площею 3,2 га., тому доведеться вибрати гудрон і переробити його, а це також довга та клопітка справа.
Крім того, потрібно добудувати станцію очистки фільтрату, тому через рік-два Грибовицьке сміттєзвалище закрити не вдасться. Але розпочинати потрібно вже сьогодні і ухвала про затвердження концепції є першим конкретним кроком до вирішення цієї проблеми.
ІА "Вголос": НОВИНИ