Відмова Німеччини надати Україні засоби самооборони проти Росії вже давно є проблемою конфлікту між Києвом і Берліном.
Після нападу Росії на Україну в 2014 році Німеччина навіть відмовилася надати Україні захисні жилети та шоломи, які просили українці для захисту своїх солдатів, а також роками відмовляла в наданні машин швидкої допомоги для евакуації поранених або терміново необхідного медичного обладнання, нагадує видання.
Німеччина й до сьогодні не хоче надавати жодної оборонної зброї Києву, що допомогло б країні боротися з новою російською атакою. Однак те, що стало відомим про вето Берліна, «піднімає німецьке ставлення до відмови на абсолютно новий рівень – і викликає сумніви щодо того, на чиєму боці стоїть Берлін в українському питанні», - пише автор.
Україна намагалася отримати два види озброєння через Агентство закупівель НАТО (NSPA), обравши цей маршрут, оскільки NSPA дозволяв отримати нижчі ціни, ніж Україна отримала б у двосторонньому порядку. Та саме в момент, коли Київ уже оплатив замовлення (90 високоточних гвинтівок Barrett M82 із США та 20 протидронів EDM4S-UA з Литви) Німеччина «вдарила Україні ножем в спину». Тоді українці були здивовані та шоковані. Вони намагалися розв'язувати проблему на робочому рівні з німцями, але безрезультатно. Наприкінці травня Київ отримав чергову відмову, оскільки Берлін знову наклав вето. Це сталося після того, як Росія вже згрупувала війська перед кордоном з Україною. І коли президент Володимир Зеленський знову підняв це питання під час візиту Меркель до Києва в серпні, канцлер лише холодно відмахнувся від нього, йдеться у матеріалі.
«Шокуюча новина про вето Німеччини на поставки зброї Агентством НАТО з підтримки та закупівель стала величезним шоком для українського суспільства. Бо йшлося про суто символічну кількість гармат, які вкрай необхідні для національної оборони. Цією зброєю ви не можете відбити Донбас чи Крим», – сказав у коментарі Welt посол України в Берліні Андрій Мельник. Він вважає тезу, яку пропагують в урядових колах Німеччини, що це може спровокувати Росію, «смішною», адже Москва тижнями відкрито погрожує окупувати Україну та знищити її державність безпрецедентним розміщенням військ уздовж нашого кордону.
Ця гірка, незрозуміла відмова привела до величезної втрати довіри Києва до Німеччини, що також могло б мати руйнівні наслідки для посередницької ролі Берліна в нормандському форматі, каже Мельник. Репутація Німеччини вже постраждала через завершення будівництва газопроводу «Північний потік-2».
Нові викриття тепер створюють враження, що Берлін більше на боці Росії, ніж України. Соцмережі країни вже закликають бойкотувати німецькі товари, йдеться у статті.
Ситуація, що склалася, стає проблемою для уряду Шольца і погрожує цілком підірвати довіру до Берліна в Україні, і це в той час, коли Росія готує чергову війну. «Саме перед обличчям цієї гострої російської загрози Україну залишають у біді», – заявив посол.
Мельник закликав новий уряд «нарешті відмовитися від блокади та терміново надати Україні оборонне озброєння». Йдеться насамперед про те, щоб захистити український повітряний простір від російських бомбардувальників і ракет, а узбережжя - від російських військових і десантних кораблів.
Слід зауважити, що під час візиту на лінію зіткнення на Донбасі в травні співголова «Зелених» і новий міністр економіки Роберт Габек закликав про поставки зброї в Україну, через що піддався значній критиці, в тому числі з боку власної партії. Але навіть якби «Зелені» зайняли однозначну позицію з цього питання, залишається сумнівним, що СДПН, яку представляє канцлер і до лав якої входять деякі відомі апологети Росії, готова змінити курс у питанні поставок зброї Україні, пише автор. Він водночас зауважує, що наразі не можна передбачити зміни «мови» Німеччини, адже під час обговорення в ЄС реакції на дії Росії, уряд ФРН, ймовірно, змушений бути піддатися тиску останніх фактів.
Як повідомляв «Вголос», ексканцлерка ФРН Ангела Меркель систематично блокувала постачання Україні зброї, яке мало здійснюватися через агенцію НАТО, зокрема, американських снайперських гвинтівок Barrett M82 і литовських комплексів протидії дронам EDM4S-UA
ІА "Вголос": НОВИНИ