Кілька днів тому у соцмережах почали публікувати фото бронежилетів, які замість безкоштовно вирушити до військових, опинилися на продажі в магазинах мережі «Епіцентрів». Вироби продавали по 12 500 гривень
Першими про ймовірні махінації 17 травня повідомили у Львівському Оборонному Кластері, які звернули увагу на те, що у магазині опинилися плитоноски їхнього виробництва.
«Нещодавно отримали повідомлення одразу від кількох волонтерів, що у мережі торговельних центрів «Епіцентр» продають бронежилети, які схожі на наші… Унікальна внутрішня система ідентифікації, яку використовує ЛОК при виробництві бронежилетів, дозволила встановити: чохли цих бронежилетів — нашого виробництва. Яким чином продукція, яку ЛОК безкоштовно передає українській армії та службам, опинилася на полицях магазинів? Вирішили шукати відповідь за допомогою Служби Безпеки України», – йшлося у заяві Кластеру у фейсбуці.
Пізніше голова Львівської ОВА Максим Козицький заявив, що Львівський Оборонний Кластер справді безкоштовно передає бронежилети для фронту. За його словами, у співпраці з ЛОК область передала воїнам, прикордонникам та поліції на передову не одну сотню бронежилетів класу 4.
«Кластер виготовляє їх на совість і завдяки пожертвам небайдужих безкоштовно передає тим, хто на передовій стоїть надійним щитом для нас. Сьогодні стало відомо, що продукцію, яку Львівський Оборонний Кластер відправляє захисникам безкоштовно, продають в одній із торговельних мереж», – відреагував він.
Того ж дня, 17 травня, коли скандал почав набирати обертів, своє роз’яснення зробили в “Епіцентрі”. Повідомили, що отримали товар від компанії “Група Венето”, яка надала всі необхідні документи на продукцію – товарні накладні, сертифікати випробувань та якості.
“Відповідно, ТОВ “Епіцентр К” правомірно закупив сертифікований товар з усіма підтверджуючими документами. Від активістів до СБУ надійшло звернення з проханням перевірити вищезазначені бронежилети. Вони здались їм схожими на ті, що були в гуманітарній допомозі для ЗСУ. У зв’язку з цим було вилучено з продажу бронежилети ТЕМ1 з декількох торговельних центрів. Епіцентр є добросовісним набувачем товару та надав до СБУ всі документи, які отримав від компанії “Група Венето””, – повідомили у компанії.
А вже сьогодні, 19 серпня, із офіційною заявою виступила і Служба безпеки України. У ній підтвердили незаконне постачання продукції на продажу. Заявила, що “ліквідувала масштабну схему розкрадання гуманітарної допомоги, яка призначалася українським захисникам”
За даними слідства, ділки намагались незаконно продати понад 1 тис. бронежилетів на загальну суму більше 12 млн. грн.
«Ці засоби захисту були виготовлені в Україні однією з громадських організацій і через Черкаську військову адміністрацію мали бути передані на потреби оборони. Втім, замість безкоштовної передачі бронежилетів українським захисникам, причетні чиновники намагались продати їх через афілійовані комерційні структури та мережу супермаркетів», – йдеться у повідомленні.
Частину продукції, яка збувала через торгівельну мережу, вже вилучили. Бронежилети передадуть до ЗСУ.
«Наразі проводяться слідчо-оперативні заходи з пошуку решти бронежилетів, а також встановлюються всі обставини та особи, причетні до протиправної схеми», – розповіли у Службі безпеки України.
Довідка: За даними YouControl, ТОВ «Група Венето», на яку вказали в “Епіцентрі” зареєстрована понад сім років тому у Черкасах. Кінцевими бенефіціарними власниками вказані дружина відомого бізнесмена Михайла Бродського Світлана та його син Юрій Бродський.
ІА "Вголос": НОВИНИ