Дослідження опубліковане в журналі Science, коротко про нього можна прочитати на сайті видання.
Це відкриття вдалося зробити завдяки аналізу знімків телескопа Хаббл, на яких астрофізики виявили незвичайні хмари в районі південного полюса супутника Юпітера.
Спектрометричний аналіз показав, що у хмарах значно підвищена концентрація водню та кисню, а значить вони складаються із суспензії водяних крапель, яка піднімається вгору внаслідок роботи гейзера.
Висота гейзера оцінюється у 200 кілометрів, що лише у 8 разів менше, ніж радіус самої Європи.
Знімки, на яких виявлено гейзер, були отримані Хабблом у грудні минулого року. Причому на подібному зображенні, знятому у листопаді того ж року, хмар водяної пари знайдено не було. Так само як і на попередніх знімках космічної обсерваторії, починаючи від 1999 року. На думку вчених, з урахуванням моделювання припливних сил це говорить про те, що гейзери Європи активні лише за максимального віддалення від центру орбіти.
Європа привертає особливу увагу астрономів та астробіологів через те, що під її крижаною поверхнею розташований океан з рідкою водою, у якій можливе існування життя. На користь цього говорить, наприклад, недавно підтверджена можливість обміну між планетами матеріалом за допомогою метеоритів. Для дослідження поверхні Європи британські вчені розробили зонд - Пенетратор, здатний проникнути вглиб крижаного покриву супутника. Нещодавно на поверхні Європи вдалося знайти глину - вперше для супутників Юпітера, що також підвищує імовірність виявити живі організми. Європейське космічне агентство запланувало місію JUICE, яка повинна вирушити до супутника у 2022 році.
Джерело: Лента
ІА "Вголос": НОВИНИ