Тепер же туроператори взялися за розкрутку Ізраїлю. У Ейлат - курорт на Червоному морі — щочетверга літає чартерний рейс, що дозволило істотно знизити ціну турів. А Міністерство туризму Ізраїлю, яке зараз активно працює над тим, щоб на Святу землю приїжджало якомога більше українців, обіцяє домогтися, щоб і готелі знизили ціни. Адже зараз в Ейлаті настала осінь, а значить почався сезон. Влітку тут температура може досягати 50 градусів, а зараз - не більше 30, причому температура води в морі в середньому 24-25 градусів. У грудні-січні трохи холодніше - повітря до 26, а вода - 20-22 градуси, пише Оксана Омельченко в газеті "Сегодня".

Втім, коли їдеш до Ізраїлю, варто чітко розуміти, що це не Єгипет з традиційним для нього відпочинком: харчування "все включено", цілий день на пляжі або на території готелю. В Ейлаті все навпаки - наприклад, за системою "все включено" працює лише 5 з 50 готелів (в основному сніданок + вечеря), у готелів майже немає своєї території (балкон нерідко виходить просто на вулицю), та й пляж доведеться ділити з "чужинцями". З них, правда, візьмуть 20 шекелів на день (близько 40 грн), а тим, хто з браслетами готелю, лежаки видадуть безкоштовно. Тому, якщо вже приїхали в Ейлат, то більш розумно не лежати на пляжі, а частіше виходити в місто. Благо, є де розвіятися та й інфраструктура дозвілля і розваг там куди більш цивільна, ніж на єгипетських курортах.

Серед "розважальних пропозицій" варто звернути увагу на:

Парк атракціонів "Місто царів" ("Kings City") (вхід для дорослих - близько 270 гривень). Найяскравіший атракціон - водоспади царя Соломона. Це подорож на човні по темних кімнатах, в яких розігруються сюжети з життя Соломона. Абсолютно несподівано човен опиняється на величезній висоті, звідки відкривається чудовий вид на Ейлат, і ... падає на величезній швидкості вниз.

Дельфінарій (вхід 130 гривень для дорослих). Це дуже милий парк в бухті, в якій, власне, і водяться дельфіни. Вони не влаштовують шоу, а просто живуть в цьому місці. Поспостерігати за тим, як вони граються, можна з пляжу, а можна під водою, пірнувши з аквалангом (650 гривень). Можливо, вам навіть вдасться почухати дельфіна за черевце - все буде залежати від того, в якому він настрої. Кажуть, часом вони бувають дуже сором'язливі і не хочуть спілкуватися з людьми. Родзинка дельфінарію - кімната релаксації на воді. Тут повна тиша, величезна кількість рослин і три басейни - з морською, солоною і дощовою водою. Можна просто скупатися в кожному, а потім випити чашку чаю і насолодитися спокоєм, а можна замовити підводний масаж з розслаблюючою музикою, після якого таке відчуття, що кожна клітинка тіла стала легкою і вільною.

Підводна обсерваторія (180 гривень). Ви спускаєтеся на 6 метрів вниз і дивитеся у вікна, за якими снують різнокольорові риби, скати, черепахи. Головний атракціон - годування живності, за яким також можна спостерігати. Аквалангіст спускається до риб з навушниками і мікрофоном і розкидаючи їжу, коментують свої дії.

В гості до бедуїнів. Жителі пустелі покатають вас близько години на верблюдах (240 гривень). Не бійтеся - ці тварини дуже спокійні і беззастережно слухаються "наїзника". А потім бедуїни покажуть, як роблять свої традиційні коржі з борошна й води і запропонують їх скуштувати з чаєм і різними сортами сиру.

Парк Тимна. Він знаходиться в 35 кілометрах від Ейлата (90 гривень) і являє собою долину, оточену стрімкими скелями різних відтінків та різних періодів, місцями вони досягають 850 метрів у висоту. Ерозія створює дивовижні фігури, а найцікавіша з них - це стовпи Соломона (сам цар до них відношення не має, а назвали їх так через величезних розмірів).

Крижана кімната. Це воістину екзотична для спекотного клімату забава (100 гривень). У крижаній кімнаті можна посидіти в справжній юрті, скотитися з крижаної гірки й сфотографуватися з льодовими скульптурами, які виготовили в Німеччині, а потім з великими труднощами доставили в спекотний Ейлат. На вході вам видадуть куртки, шапки і чоботи, а перед тим, як зайти в кімнату, де температура не піднімається вище 7 морозу, покажуть фільм про Арктику, яка майже завжди в снігах.

Ще одна розвага в Ейлаті, яке припаде до душі українським туристам, це шопінг. Курортне місто, що знаходиться на кордоні з Єгиптом, Йорданією і Саудівською Аравією - зона безмитної торгівлі, а тому тут все на 16% дешевше, ніж у всій країні. При цьому на відміну від Єгипту, де шопінг обмежується купівлею солодощів або брязкалець в подарунок, тут є брендові магазини як з одягом, так і з косметикою Мертвого моря. При цьому магазини працюють до глибокої ночі навіть у шабат, коли все закрито в інших містах Ізраїлю.

Окрема тема в Ейлаті - це їжа. Ізраїль, створений вихідцями з різних країн, це відображається і в гастрономії. Кухарі, з'єднавши в своїх стравах традиції десятка країн, постійно виграють різні конкурси. У результаті в Ізраїлі сотні прекрасних ресторанів, де подають величезні порції. Основна страва обійдеться на наші гроші десь в 200 гривень, закуска - в 100, а келих вина або пива - 40 грн. Тому любителям заощадити прямий шлях в обійми місцевого фаст-фуду: скуштувати шаурму можна приблизно за 40-50 грн, приблизно в таку ж ціну обійдеться фалафель (фрикадельки з хумуса - горохової пасти), а за 20 гривень вам дадуть величезну порцію кнафе (сирно-медова запіканка).

Особливість Ейлата, та й Ізраїлю в цілому - кошерні ресторани в готелях. Головний принцип такого харчування - молоко на одному прийомі їжі не повинно поєднуватися з м'ясом. Наприклад, тим, хто звик їсти на сніданок яєчню з беконом або сосиски, тут буде нелегко. Замість м'ясних закусок і ковбасок вранці - сири та оселедці. А от за вечерею навпаки ви не побачите молочних продуктів - навіть морозиво буде без молока.

Про те, що ви перебуваєте на Святій Землі, в готелі вам нагадає не тільки кошерна їжа, а й шабатний ліфт. Це підйомник, який зупиняється на кожному поверсі, і зробити з цим нічого не можна (інші, благо, працюють як завжди). Суть в тому, що віруючий не може в суботу, тобто в шабат, нічого робити такого, чого не робив Бог, а значить і натискати на кнопки ліфта.

Ще одна особливість Ейлата, та й Ізраїлю в цілому - це військові з автоматами на вулицях, причому як чоловіки, так і жінки - правда вони служать на півроку менше, ніж чоловіки. Та й армія тут демократичніша, ніж у нас. Наприклад, в магазинах можна побачити дивну картину, як дівчата у військовій формі приміряють туфлі на шпильках. До речі, на вході в магазин буде стояти металошукач, а охоронець попросить вас відкрити сумку. До цього треба ставитися з розумінням - таким чином тут стежать за безпекою туристів.

Якщо пляжний Ейлат набрид, можна вирушити на екскурсії. Головні місця в Ізраїлі, які варто відвідати, це, природно, Єрусалим, і Мертве море. З Ейлата і туди, і туди можна вирушити з екскурсією (близько 800-900 гривень з особи).

Прокат авто тут коштує близько 300-400 гривень в день, правда, ще в копієчку влетить бензин. Літр обійдеться в 15-17 гривень. З водінням у досвідчених водіїв в Ізраїлі проблем не буде. Хіба що варто врахувати, що тут немає знака "Стоп" - замість нього червоний круг з долонею. Це було зроблено спеціально: в івриті читають справа наліво, а напис STOP, прочитана навпаки, виходить вельми нецензурним.

І Єрусалим - святе місто, душа землі, серце Ізраїлю. Так місцеві називають це нині велике і кипляче життям місто. Сюди не можна підніматися на один день (так, так Єрусалим знаходиться на підвищенні, а тому місцеві тільки так і говорять), оскільки тоді не відчуєш енергетику Єрусалиму. Тут треба спокійно побродити по старому місту, заглядаючи в храми, вбираючи в себе святе повітря. У цьому місті багато всього, але порадити можна 5 обов'язкових речей:

Гетсиманський сад, де Ісус провів ніч перед арештом. Це красиве місце, де ростуть оливи (кілька з них, до речі, посаджені ще в 1 столітті). Тут також варто звернути увагу на Гетсиманський грот, в якому молився Христос, коли він пішов від апостолів.

Храм Гробу Господнього, який був споруджений на місці, де був розіп'ятий, а потім воскрес Ісус. Саме тут щороку на Великдень вже багато століть поспіль трапляється чудо - сходить благодатний вогонь. У храмі Гробу Господнього поклоняються каменю помазання, на якому лежало тіло Христове, а також гробниці Христа. Охочих поклонитися святим місцям багато, а тому в храмі Гробу Господнього постійно натовп. Тому варто бути готовими до величезних черг і не найприємнішої поведінки місцевих священиків - вони іноді, наприклад, можуть підвищити голос.

Стіна Плачу, куди люди несуть записки з благаннями до Бога. У вік комп'ютерних технологій деякі підприємці почали заробляти на Стіні, пропонуючи людям надіслати їм записку з проханням до Бога електронною поштою, а вони доставлять її до Стіни і знімуть цей момент на камеру. Але місцеві гіди однозначно говорять: збуваються лише ті бажання, які написані власною рукою.

Варто також відвідати музей Ізраїлю, де маса химерних сучасних скульптур, інсталяцій, ну, і звичайно біблійні манускрипти, археологічні знахідки. Важкий емоційно, але дуже важливий для розуміння нинішньої ментальності мешканців Ізраїлю - музей Голокосту Яд Вашем. Тільки тут обов'язково потрібно ходити з гідом, інакше фотографії та панорами вам нічого не скажуть, хоча за кожним експонатом стоять життя дуже багатьох людей.

Побувати в Ізраїлі і не викупатися в Мертвому морі, в якому можна лежати і читати книгу (сіль утримує на воді), теж не можна. Найбільш солоне море в світі і повітря навколо нього, як кажуть, лікарі, здатні творити чудеса, лікуючи шкірні захворювання, захворювання опорно-рухового апарату, хвороби крові. Зрозуміло, що якщо один раз скупатися, навряд чи всі хвороби як рукою зніме, проте своя користь теж буде.

Навколо моря розміщено дуже багато готелів, правда, до самого моря від них доведеться або йти пішки, або їхати на паровозику. Справа в тому, що Мертве море зникає. Учені б'ють на сполох: щорічно вода відходить від берега на метр, а тому готелі виявляються від нього все далі й далі. Косметику Мертвого моря можна купити як безпосередньо біля моря, так і в будь-яких косметичних магазинах Ізраїлю.

ІА "Вголос": НОВИНИ