Чим обумовлені такі зміни, «Вголос» поцікавився у керівника управління освіти Львівської міської ради Галини Слічної.

В умовах війни

Ініціатива освітян виглядає так: у навчальних закладах запроваджується 5-денний режим роботи із відпрацюванням по суботах навчання за грудень та січень. У першому семестрі школярі відпрацьовують грудень, у другому – січень: у першу суботу вони навчатимуться за розкладом понеділка, у другу – за розкладом вівторка і т.д. Водночас, разом з двомісячними зимовими канікулами, школярам залишать також осінні.

Галина Слічна пояснює цю ініціативу так: «Ми живемо в час війни, неоголошеної війни. Я думаю, що кожен це розуміє, і розуміє всю складність суспільно-політичної та економічної ситуації у державі. Тому ми зініціювали  обговорення зміни структури навчального 2014-2015 року».

І додає: «Розглядали різні моделі, вибудовували різні речі, і найоптимальнішим варіантом визначили, власне, затвердження 5-денного режиму роботи навчальних закладів з відпрацюванням по суботах грудня і січня. Обов’язково в першому семестрі пропонуємо осінні канікули, бо розуміємо навантаження на дітей. Такі осінні канікули будуть впродовж 6-7 днів».

На думку головного освітянина Львова, основне їхнє завдання – організувати нормальний навчально-виховний процес у теперішніх умовах.

«Ми не знаємо, що нас очікує завтра. І тому потрібно навчати дітей зараз, коли ще є нормальні умови, коли ще тепло. Ми не знаємо, що нас чекає у грудні і що буде з системами опалення. Чи краще було б організовувати навчання у холодних приміщеннях? Тоді точно буде не до навчання, тоді треба буде думати, в першу чергу, про здоров’я дитини», – пояснює такі зміни Галина Слічна.

За словами начальника управління освіти, вони розуміють, що «шестиденка» зумовить додаткове навантаження на дітей початкової школи. Тому кожен із керівників зобов’язаний буде вивчати  ситуацію, яка є в колективі, та наскільки стомлюються діти.

«Можна робити перерви, скасовувати ту ж саму суботу і зробити ще додаткові канікули раз в місяць для учнів першого класу чи початкової школи. Це все дуже індивідуально для кожного колективу насправді», – каже Галина Слічна.

Дитячі ж садочки працюватимуть у звичному режимі.

«У нас є також школи-садки, так звані, навчально-виховні комплекси. Ці заклади працюватимуть також  у звичному режимі. Хіба би в державі була вже зовсім критична ситуація, коли не опалюватимуть ні житловий фонд, ні заклади освіти. Але сподіваємось, що такого не буде», – каже головний освітянин Львова.

Щодо вчителів, то як пояснила Галина Слічна, вони отримують зарплату згідно з тарифікацією, і в грудні вони також отримають платню за відпрацьований період, починаючи з вересня по листопад.

Загалом, зі слів головного освітянина міста, ці ініціативи обговорили з керівниками навчальних закладів.

«Ми створюємо фокус-групи, впродовж вже двох тижнів обговорюємо це питання, впродовж минулого тижня ця ініціатива обговорювалась у педагогічних колективах серед працівників, проговорювали ми це питання з головами профспілкових комітетів, зараз проговорюємо його з батьківською громадою і цей процес ще триває. Хочемо також максимально зустрітися з батьками по районах міста, щоб обговорити ці речі», – розповіла Галина Слічна.

За її словами, 12 серпня відбулася зустріч з головами батьківських комітетів Сихівського району і майже усі погодилися, що це правильне рішення.

«Ми пропонували, наприклад, у червні організувати навчання на базі автономних шкіл, які в нас є, але вони однозначно сказали, що ні, краще вже навчатися по суботах», – розповіла Галина Слічна.

Куди дітей подіти?

«Звісно, є певні моменти, і я розумію, що мене може очікувати. В першу чергу – це не 100% задоволення батьківської громади тим, що може відбуватися. І по-друге – куди подіти дітей впродовж грудня і січня? Для цього і приймається структура навчання заздалегідь. Окрім того, на канікулах ми залишимо все позашкілля відкритим: студії, гуртки, спортивні колективи, спортивні організації, секції –  це все залишається на базі навчальних закладів. Розглядаємо різні варіанти для того, щоб батьки мали куди віддати дітей», – пояснює начальник управління освіти ЛМР.

Водночас, на думку Галини Слічної, ущільнення шкільної програми не дасть ефекту, потрібно піклуватися і про знання, які отримують школярі.

«Ми вже мали «свинячий грип», коли ми не вчилися практично 2 місяці, ми вже мали Помаранчеву революцію, коли не вчилися майже 4 місяці, але чи наші діти стануть розумнішими від цього? Я не вважаю, що це правильно. Я вважаю, що якщо ми маємо сприятливі, комфортні умови в цій половині року, то треба дітей вчити. Більше того, самі батьки про це говорять. І трактування, що ми повертаємося до Радянського союзу, де колись були «шестиденки», – не правильне. Маємо зрозуміти, що зараз це вимушені, тимчасові речі», – каже Галина Слічна.

Водночас, за її словами, ще влітку управління освіти Львова звернулося до Міністерства освіти з ініціативою в цілому змінювати структуру навчального року, але вже з 2015-го.

«Ситуація в нас не швидко зміниться, тому я думаю, що навчання потрібно, наприклад, організувати з 15 серпня до 15 червня, щоб розвантажити шкільну програму, ефективно використовувати енергоносії і визначатися із зимовими канікулами. Є різні варіанти, з якими можна працювати, але ті умови, які ми маємо зараз, ніхто ж не очікував. Ми у січні не здогадувались, що нас таке може й близько чекати», – переконана головний освітянин міста.

На запитання, скільки завдяки двомісячним зимовим канікулам вдасться зекономити на енергоносіях, Галина Слічна точної відповіді не знає.

«Важко сказати, бо все залежить від тарифів, а вони змінюються щомісячно. Тариф на газ сьогодні зріс на 85% від січня. Якщо брати до уваги ті ліміти на тепло, які у нас визначені на грудень, то можна буде зекономити більш як 10 млн грн.», – каже вона.

У підсумку Галина Слічна знову ж таки наголосила:  «Ми будемо розвантажувати дітей, безперечно лояльно відноситися до всіх цих речей, але мусимо розуміти, в яких ми є умовах. Це не є рішення, що діятиме постійно: змінюватиметься ситуація, безперечно, і ми зможемо діяти по-іншому. Але те, що є зараз, ті тарифи на енергоносії, ті речі, що відбуваються, то ми думаємо, дав би нам Бог змогу виплатили людям зарплату, щоб все було гаразд».

Відтак, уже незабаром, після обговорення цієї ініціативи з батьківськими колективами, управління освіти Львівської міськради винесе відповідний проект рішення про шестиденне навчання на розгляд виконавчого комітету ЛМР.

Уже зараз, за словами Галини Слічної, деякі райони Львівської області підхоплюють подібні ініціативи і вивчають можливість змін у своїх навчальних графіках.

У батьків – свої аргументи

Що думають з цього приводу батьки? Своїми думками через соцмережі вони поділилися з «Вголосом»:

Оля, мама 15-річного сина: Батьки обурені і глибоко стурбовані. Мій син каже, що це буде важко, навантаження у школі  й так велике і один вихідний – це недостатньо, щоб перепочити, а два місяці канікул взимку – не дуже й треба, бо в гори сам не поїдеш, а по місту гуляти, коли холодно і рано темніє, не так вже й цікаво. З материнської позиції: я просто в шоці. Що я з ним буду два місяці взимку робити? Це міська рада буде дивитися, щоб він в якусь дурню не вліз? Я вже три місяці літа собі мозок сушила... для тих, кому 15 років, пропозицій логічного проведення часу поза школою немає, табори на все літо проплатити не кожен зможе, вдома дитина сидіти просто так не буде, от і кому краще роблять?

Олександра, мама 3-класника: Я вирішила, що мій син не буде вчитись по суботах, хіба настрій виникне. Це занадто і не вартує здоров’я дитини і моїх нервів. Два місяці канікул – теж перебір. По-перше, куди подіти дитину, по-друге, малі елементарно забудуть все, що їм в голови пхали по суботах. Ну і, по-третє, таке теоретичне: мами і тати збирають на армію, купують ліки, борються з корупцією і т.д. Тримають цю державу люди, а не влада, то підкладати їм зайвий геморой, як на мене, занадто. Запропонований варіант – найлегший спосіб економії (і то, цифр я, наприклад, ще не бачила), але варто вже відмовитись від легких шляхів і зробити щось на перспективу. Можливо, не надто переконливі аргументи, тим паче, коли така ситуація в країні, але ініціаторам варто напружити мозок для чогось кращого.

Уляна, мама 3-класника: Мій третьокласник навчається у приватній школі, в якій дуже гарно збалансовано навчання, відпочинок та творчий і спортивний розвиток дітей у позаурочний час, дитина у школі до 19-ї години. Тому для мене таке нововведення не проблема. Не думаю, що він буде перевантажений за рахунок субот. Школу він дуже любить і вона його тримає в тонусі. Мабуть, тому я не є противником навчання по суботах. І ще я підтримую те, що взимку будуть довші канікули. Тому що минулорічних два тижні – це замало, бо припадають вони якраз на зимові свята, коли батьки (і бабусі) зайняті приготуваннями до Різдва і т.д і не мають можливості приділити часу дітям, кудись з ними поїхати, вдосталь нарозважатися на санках/лижах/ковзанах. Але, мабуть, для батьків, які не мають з ким залишати дітей, особливо молодших та середніх класів, довгі канікули – це дійсно проблема.

Софія, мама школярки: «Я думаю, як і багато в чому, тут палиця з двома кінцями. Менше сплять, менше відпочивають, якщо є багато позашкільної роботи. Також комусь треба з тими дітьми бути на канікулах.... Походи в гості чи виїзди на вихідні також скоротяться. Але з іншого боку – буде 6 робочих днів, тому позашкільні навантаження розподіляться теж.

Наталя: Я не підтримую! Діти і так виснажуються. Мій син вчиться добре, тому багато сил витрачає на навчання. За один вихідний він не відновлюватиметься. Ця «шестиденка» негативно відіб’ється на здоров’ї та й на навчанні поготів. Я проти такого нововведення. Розумію, що це викликане бажанням зекономити, але подумати треба про дітей в першу чергу. Діти й так морально зараз дуже вразливі. Країна в стані війни. Місяці майдану. Діти переймаються також тим усім. Навіщо їм ще й навантаження збільшувати?

Олена: Жовтень-листопад  зазвичай «грипуємо», пропускали заняття, у випадку шестиденки пропуски збільшаться, а знання – ні, про виснаження і так зрозуміло....

Ірина: В суботу діти робили домашні завдання, а в неділю відпочивали, або навпаки... Тому, якщо з вихідних залишити лише один день, повноцінного відновлення буде мало.

Оксана: Хтось думає, що це від надлишку фантазії такі нововведення? Якщо обирати з двох варіантів: навчання у холодному класі взимку чи по суботах – то краще вже суботи. Хоча цікаво було би послухати інші варіанти та пропозиції.

Ірина: Ледь якісь проблеми в державі – «закручують гайки» дітям, інвалідам і стареньким.... А чому не зекономити на чомусь іншому, щоб для дітей це тепло було?.. Ну не можна забирати від них і той мізер, що мають. Та в п’ятницю вони й так вже «фіолетові» і виснажені від утоми. Раді що врешті субота, що можна доробити недороблені за тиждень справи, а в неділю вже відпочити... А тепер з тим що буде? Ні уроки не підтягнуться, ні здоров’я не прибавиться – ні морального ні фізичного. А взимку будуть нудитися без нагляду батьків.

Мирослава: Краще б поскорочували деякі непотрібні предмети в школі, від яких користі ніякої. Діти й так живуть в стані постійного стресу, хто їм це компенсує?

Данило: Все правильно. Я 9 років так вчився і нічого. Важко тільки зубрилкам і двієчникам. А то зараз немає кого на роботу брати, хочуть 5-10 тис. зарплати, а самі навіть тригонометричну одиницю без гугла не виведуть.

Адрій: Трагедії у цьому немає жодної! Ми також вчились 6 днів. Правду кажучи, діти зараз «хойцяні», особливо не перенапружуються. В КРАЇНІ ВІЙНА – а тут нюні розпускають. Нє, прийдуть москалі, і взагалі школи позакривають. Для чого їм мудрі українці, дебілами й неуками легше керувати. Сьогодні всі – РОЗЛІНУВАЛИСЬ! Та в світі шалена конкуренція і щоб вижити – треба вчитись й працювати! Так є усюди! Ті ж китайці: початкова школа - 6 років, середня – 6 років, бакалавр – 4 роки, магістр – 2-3 роки! І як результат – Китай – друга економіка світу після США!               

Олена Монтаг, «Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ