Про це повідомила завідувач музею Людмила Строкова, передає «Укрінформ».
«Це перший день для загального відвідування. Вчора ми їх виставили, у вихідний день для відвідувачів. І сьогодні це перший день, що їх можна побачити саме в експозиції», - сказала Строкова.
За її словами, у Київ з амстердамського Музею Алларда Пірсона повернулися всі 19 експонатів, що надавалися для виставки в рамках спільного з кримськими музеями проекту «Крим - золотий острів у Чорному морі». Це загалом 22 одиниці, серед яких вироби з золота, срібла та бронзи від IV ст. до н.е. до І ст. до н.е. Зокрема, це золотий скіфський шолом, золотий скіфський меч та піхви до нього, а також сарматські коштовності: прикраси та предмети побуту. Як зазначила музейниця, страхова вартість цих експонатів складала 11,5 млн євро.
Ще 565 експонатів з кримських музеїв, за словами Строкової, залишаються в Амстердамі в Музеї Пірсона до юридичного вирішення питання про місце їх повернення.
Нагадаємо, наприкінці серпня Мінкульт заявив, що вся колекція виставки «Крим: золото і таємниці Чорного моря», яка зараз є у Амстердамі, повернеться в Україну.
Перед цим Росія заявила про своє право на скіфське золото Криму, тому нідерландські музейники ухвалили рішення не віддавати експонати виставки жодній зі сторін до рішення третейського суду або угоди між сторонами.
Нагадаємо, у березні 2014 року внаслідок агресії Російської Федерації на територію України було введено російські війська та окуповано територію Автономної Республіки Крим, яка є невід’ємною частиною України.
З квітня Україна вела переговори про повернення кримської виставки в Україну.
У 2013 р. Міністерство культури України погодило передачу понад 2 тисяч одиниць зберігання з колекцій державного музейного фонду України, які зберігалися у Центральному музеї Тавриди, Керченському історико-культурному заповіднику, Національному заповіднику «Херсонес таврійський», Бахчисарайському історико-культурному заповіднику та Національному Музеї історії України з метою експонування на виставці «Крим – золотий острів у Чорному морі» у земельному краєзнавчому музеї м. Бонн (виставка тривала з 3 липня 2013 р. до 19 січня 2014 р.) та музеї «Аллард Пірсон» – археологічному музеї Амстердамського університету терміном з 6 лютого по 28 травня 2014 р.
Виставка присвячена археології Криму, починаючи з періоду грецької колонізації (6 ст. до н.е.) до раннього середньовіччя (6-7 ст. н.е.). Серед експонатів виставки - знахідки з античних міст і поселень (Херсонес, Пантикапей, Тірітака, Артезіан), пізньоскіфських могильників ІІІ ст. до н.е – ІІІ ст. н.е. (Левадки, Усть-Альма), готських могильників V-VII ст. н.е. (Сувлу-Кая, Джург-Оба, Нейзац, біля с. Лучисте). Основна частина матеріалів з кримських музеїв була отримана в результаті археологічних досліджень саме у 2000-і роки.
ІА "Вголос": НОВИНИ