Рішення міністерства культури федеральної землі Баден-Вюртемберг звучить однозначно: вчителям заборонено користуватися соцмережами на кшталт Faceboоk, Twitter чи StudiVZ для комунікації з приводу робочих питань як зі школярами, так і з іншими колегами.

Ідея не нова: у федеральних землях Баварія та Шлезвіг-Гольштейн такі приписи існують уже давно. Чиновники пояснюють це міркуваннями захисту особистих даних. Однак заступник голови Федерального об'єднання з питань освіти та виховання Рольф Буш ставиться до цього скептично: «У багатьох школах Німеччини справді недостатньо відповідально ставляться до захисту даних. Але карати вчителів такою забороною – неправильно».

Більшість німецьких школярів уже не уявляють свого життя без соцмереж. Вони спілкуються там із педагогами, бо такий обмін інформацією видається простішим, ніж електронною поштою чи телефоном. Учителі за останні кілька років теж оцінили переваги соцмереж. Повідомлення на кшталт «урок фізкультури сьогодні відбудеться в гімнастичному залі» або «вчителі можуть купувати квитки на випускний бал за півціни» іноді швидше з'являються на Facebook, ніж на шкільній дошці оголошень.

Та чи повинні вчителі «дружити» з учнями в соцмережах? Адже це певною мірою стирає межі приватного простору. Дискусія між учителями й батьками про це триває вже кілька років, а нещодавнє рішення міністерства в Баден-Вюртемберзі її підживило.

«Саме на часі, щоб міністерство зайнялося цією темою», - прокоментував ініціативу голова Земельної учнівської ради Баден-Вюртемберга Зельман Ецен у розмові з DW.

Окрім захисту даних Ецен звертає увагу й на інші аспекти. «Ніхто не повинен бути зобов'язаним реєструватися в соцмережах, аби брати участь у шкільному житті», - зауважує він. Окрім того, треба зберігати «педагогічну дистанцію» між учителями та школярами, якщо ті постійно приватно спілкуються в інтернеті.

Однак багатьох нова ідея міністерства спантеличила. Чиновники не пояснили, яка саме комунікація вважається робочою та як каратиметься порушення заборони. Водночас на уроках від теми соцмереж повністю не відхрещуватимуться: вчителі й далі пояснюватимуть дітям, як ними користуватися, розповідатимуть про принципи їхньої роботи, ризики, переваги й недоліки.

У міністерстві вважають, що спілкування в соцмережах можуть замінити, наприклад, закодовані електронні листи. Та далеко не кожен учитель має службову електронну скриньку, яка є достатньо надійною з огляду на захист даних, зауважує Рольф Буш. На його думку, спершу в міністерстві мали б розробити відповідні стандарти та чіткі інструкції.

Представник школярів Ецен пропонує як варіант розв'язання дискусії розподілити потоки інформації: «Учителі мають використовувати електронні листи та об'яви на дошках оголошень. А школярі можуть далі самі розповсюджувати цю інформацію в соцмережах», - пропонує він.

Джерело: Німецька хвиля

ІА "Вголос": НОВИНИ