[media=156129,156130] Про це повідомляє Радіо Свобода.

Низка іноземних компаній вже готова інвестувати у спорудження сонячних електростанцій поблизу ЧАЕС, стверджує керівництво зони відчуження. Однак на більшості території зони повноправним господарем стала дика природа.

Восени минулого року завершилося будівництво і насування на старий саркофаг зруйнованого 4 енергоблоку нового безпечного конфайнменту. І після цього держава стала звертати більше уваги на той факт, що в зоні відновилася дика природа у масштабах, чи найбільших на українському Поліссі. Раніше це сприймалося як побічний ефект радіаційного зараження території та обмеження доступу людей у Чорнобильську зону.

На початку квітня почав працювати Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, і збереження та дослідження дикої природи стало одним із основних пріоритетів урядової політики щодо Чорнобильської зони, заявив у коментарі Радіо Свобода голова Державної агенції з управління зоною відчуження Віталій Петрук.

Спорудження нового безпечного конфайнменту (НБК), який захистив довкілля від поширення радіації з 4-го енергоблоку ЧАЕС щонайменше на 100 років, відкрило нову епоху у використанні зони відчуження.  Важливим напрямком використання зони відчуження став розвиток альтернативної енергетики, визнає Віталій Петрук. Якщо раніше йшлося про використання альтернативних джерел для потреб ліквідаторів або ж про вирощування біомаси для використання в енергетиці, то нині уряд сприяє розвиткові проекту «Чорнобиль Солар» (Chornobyl Solar) – створенню сонячних електростанцій в зоні з використанням іноземних інвестицій.  У Держагентстві з управління зоною відчуження стверджують, що на початку йтиметься про сонячні потужності обсягом 350 МВт, для яких використають наявні діючі трансформатори та розподільчі мережі на промисловому майданчику ЧАЕС. Якщо йтиметься про більший обсяг генерації – треба буде розбудовувати нові трансформаторні підстанції, визнають посадовці. 

Для порівняння, 350 мегават – це майже десята частина потужності, яку мала ЧАЕС у 1986 році, до аварії. За підрахунками фахівців, вже в райближчі роки сонячна енергетика в зоні могла би досягнути одної чверті потужності ЧАЕС до аварії.

Тим часом, Сергій Мирний ліквідатор аварії на ЧАЕС та автор наукових і художніх книг про катастрофу, вказує на той факт, що до зони відчуження зростає потік офіційних туристів (у зоні їх називають «відвідувачами», через заборону туристичних поїздок до зони, яка діяла певний період – ред.).  За офіційними даними, за останній рік у Чорнобилі клькість туристів подвоїлася – виросла з 16 тисяч до понад 30 тисяч на рік. Є навіть спеціалізовані турфірми, які співпрацюють з ДАЗВ і популяризують тури до Чорнобиля.

Євген Гончаренко, співробітник зони відчуження, який багато років супроводжує групи відвідувачів, говорить, що це досить специфічна група туристів, яка навряд чи стрімко зростатиме.  «Так звана туристична привабливість зони перебільшена. Певна кількість людей у світі нею цікавиться. Але це не той потік, який вирушає щороку на єгипетські піраміди чи Ейфелеву вежу у Парижі. Чи змінить поява заповідника туристичну привабливість? Навряд чи ми побачимо суттєві зміни», – визнає гід.

 

 

ІА "Вголос": НОВИНИ