Вже невдовзі настане Новий рік 2020. З нагоди свята було підраховано, скільки українці витратять грошей на Новорічний стіл.
Про це повідомляє Obozrevatel.
Новорічний стіл в Україні в середньому подорожчав на 25%. Найбільше додали в ціні такі продукти як м'ясо, ковбасні вироби, сир, а з овочів у лідерах – картопля.
Експерти кажуть, що цьогоріч лідерами зі зростання цін є гречка і картопля. Гречка і зовсім за рік додала 69%, а картопля – 109%. Це підтверджують і дані Держстату. Подорожчали хліб на 13-15%, варена ковбаса на 6,3%, сметана, масло, сир – у середньому на 10%. У результаті за святковий стіл українцям доведеться викласти більше грошей.
Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що наші ціни на продукти вже зрівнялися з європейськими. «Наші ціни не тільки зрівнялися з європейськими, але за деякими позиціями навіть перегнали їх. А наші зарплати в три рази нижчі, ніж, наприклад, у Польщі. Тому українська сім'я на продукти витрачає 50% свого бюджету, а польська – 14%», – зазначає Пендзин.
Причина, як завжди, банальна. «В європейських країнах думають про те, як здешевити продукти для громадян. Для цього знижують ПДВ на продукти харчування до 5-7% і фінансують фермерів. У нас же в 2017 році скасували навіть регулювання цін на соціальні продукти», – говорить Пендзин.
Правда, експерти заспокоюють, що особливого стрибка цін перед святами чекати не варто.
А ось в Інституті аграрної економіки провели свої підрахунки і прийшли до висновку, що новорічне застілля стане всього на 5,6% дорожче. За розрахунками співробітників інституту 3 кг салату «Олів'є» традиційної рецептури обійдеться в 140 грн, що майже на 8% дорожче, ніж минулого року. А 1,5 кг «Оселедця під шубою» – 120 грн (різниця 1,5%).
За даними інституту, бюджетне застілля на сім'ю з 4 осіб у Києві обійдеться в майже 1724 грн, а для тих, хто може дозволити собі купити делікатеси – 2294 грн. До переліку входить коньяк, свинина, курятина, ковбасна нарізка, салати, овочі, фрукти і т.д.
Одна з головних страв новорічного столу – індичка, качка або гусак – зараз у столиці продаються по 100-120 грн за кілограм. Господарі, які спеціально відгодовують птицю до новорічних свят, кажуть, що минулого року продавали товар на 10-20 грн дешевше.
«А що ви хочете, корм подорожчав, за газ теж треба платити. І все це ще в місто потрібно довезти», – зітхає продавець Тетяна на ринку «Лук'янівському» в Києві. Хоча економні господарі намагаються птицю закуповувати в селах, там її можна придбати по 80 грн за кіло.
«Ми вже з минулого року налагодили поставку гусей і курей від одного невеликого фермера. Замовляємо на початку грудня, а він передає нам птицю вже за пару тижнів до свята. Може поїздом передати, а зараз навіть поштою надіслав, тільки 80 грн довелося віддати за пересилку. Три гуски і три домашні курки, трохи сала, потрухів – все обійшлося в 1500 грн. вистачить на дві сім'ї», – розповідає киянка Марія Малькова.
Більш економні господарі вважають за краще бройлерних птахів, вони в магазинах дешевші. Тушки курей у середньому коштують 65 грн за кілограм.
Що стосується свинини і яловичини, то, якщо вірити Держстату, за рік вони подорожчали незначно – приблизно на 3%. Зараз на ринках яловичий биток або задню частину можна купити за 150-160грн, свинину за 140 грн.
Що дорожчає, так це сало. Якщо минулого року ми дивувалися салу по 100-120 грн, то найдешевше зараз у столиці на ринку коштує 100 грн, а чим ближче до центру, тим дорожче – 150-200 грн.
А ось алкоголь, особливо імпортний, майже не додав у ціні. На це вплинув курс долара. Оскільки на початку року він був 28 грн за долар, а зараз менше 24 грн, відповідно ціни і не росли. До того ж, останнім часом мінімальну ціну на алкоголь не піднімали.
Що стосується звичних новорічних делікатесів, таких як червона ікра або червона риба, то перед самим святом вони ще можуть і подешевшати. Оскільки постачальники, як правило, завозять у магазини великий обсяг товару, і намагаються оголошувати знижки, щоб він не залежався. Уже зараз у маркетах можна купити банку ікри за 100 грн, хоча в середньому вона коштує 160 грн. Тому економні господині делікатеси закуповують в останні дні.
Нагдаємо, що в Україні на Новий рік 2020 буде морозно, однак опади малоймовірні.
ІА "Вголос": НОВИНИ