Кожна виборча кампанія робить все глибшим провалля між двома частинами України. Під час предвиборної кампанії основні партії паразитують на почуттях людей, Хтось – на ностальгії по Союзом, хтось – на нелюбові суспільства до багатих, хтось – на релігійних чи мовних питаннях. Партії за будь-яку ціну намагаються відколоти свій шмат електорату. І не думають при цьому, що вони рвуть на шматки живе тіло України.

За «нашоукраїнцями» і «регіоналами» вже віддавна закріпилися певні політичні штампи, що складають своєрідний партійний бренд: одні ніби-то за прозахідний напрям розвитку і українську мову, а інші – буцім-то тягнуть до Росії. Однак, якщо відкинути заяложені штампи, стає очевидно, що у списку Партії регіонів є не менше україномовних депутатів, ніж у списку НУНС.

До того ж, у всьому світі визнано, що справжній патріотизм вимірюється не кількістю красивих слів і не кращим знанням колядок і щедрівок, а тими реальними справами, які певна особа чи політична сила робить для України.

Якщо ж проаналізувати партійні програми НУНС і ПР, то звертає на себе увагу, що передвиборні програми цих політичних сил, хоч і несуть на собі відбиток партійних ідеологій, за змістом є практично ідентичними.

У цьому є своя закономірність. Адже і НУНС, і Партія регіонів є політичними силами, які представляють владу. Тільки НУНС, політична сила президента, тримає під контролем переважно Правобережну Україну, а Партія регіонів, очолювана прем’єр-міністром – має перевагу на Лівобережжі. Відтак нічого дивного, що обидві партії влади зробили головний акцент на поліпшенні соціально-економічного становища людей. І «регіонами», і «наші самооборонці» обіцяють підвищити допомогу при народження дітей, підняти пенсії і мінімальні зарплати. Причому деколи обіцянки майже дослівно повторюють одна одну. Наприклад, студентам-сиротам і ПР , і НУНС обіцяють підняти стипендії до 106о грн.

Щоправда, НСНУ за більшістю параметрів все таки програє ПР.

Скажімо, Партія регіонів при народженні другої дитини обіцяє виплачувати – 25 тис. грн., а на третю та кожну наступну дитину – виплачувати по 50 тис. грн., в той час як НУНС обіцяє вдвічі менше – при народженні другої дитини – до 15000 грн. і кожної наступної – до 25 000 грн.

Молодим родинам партія Януковича обіцяє давати дешеве муніципальне житло, збудоване за гроші від проведення земельних аукціонів. Співробітникам бюджетної сфери – вчителям, лікарям, працівникам культури, міліціонерам, військовослужбовцям, які укладатимуть контракт з державою на 20 років, Партія регіонів пообіцяла відразу давати ключі від квартири, котра по завершенні строку контракту залишиться у власності користувача.

«Ми назавжди закриємо двері перед бідністю в будинках людей похилого віку.», - сказав пресм’єр-міністр на з’їзді Партії регіонів, обіцяючи впровадити практику накопичувальних пенсійних рахунків.

Як виконують політики свої обіцянки

Уряду Януковича є чим похвалитися за час управління господарством країни: виросли пенсії, підвищені мінімальні зарплати. Тому Янукович обіцяє продовжити розпочату системну реформу після перемоги на виборах, в якій він не сумнівається. «Погано живе той, хто кожен рік починає все з початку. Ми продовжимо почату реформу,» - заявив Віктор Янукович, у своїй програмній промові на 10-му з’їзді ПР

Що ж стосується «нашоукраїнців», то цій політичній силі значно краще вдається обіцяти, ніж відповідати за свої обіцянки.

Не будемо зараз зачіпати такі широковідомі гасла, як «Бандитам – тюрми!», зупинимося на соціально-економічній складовій програми НУНС, порівнявши їхні цьогорічні обіцянки з програмою «нашоукраїнців» на парламентських виборах 2002 року. основну частину програми блоку Віктора Ющенко «Наша Україна», становили обіцянки соціально-економічного й політико-правового характеру.

Одним із пріоритетів блоку було проведення правоохоронної й судової реформ «з метою забезпечення відкритості й викорінювання хабарництва». За п'ять років ця проблема так і не була вирішена: у числі першочергових завдань нинішньої програми блоку НУНС – створення антикорупційного бюро, деполітизація міліції та «очищення правосуддя».

В 2002 році блок «Наша Україна» запевняв, що після приходу до влади введе «зрозумілі й стабільні правила оподатковування для бізнесу». В 2007 році «Наша Україна» знову обіцяє прийняти в 2008 році Податковий кодекс із «простими й зрозумілими правилами виплати податків». Зобов'язання спростити процедуру отримання дозволів і перевірок, необхідних для ведення підприємницької діяльності, також містилося в програмі 2002 року. У числі нереалізованих ініціатив п'ятирічної давнини й створення твердого механізму суспільного контролю над формуванням і використанням державного й місцевого бюджетів.

Однак насправді найбільше розчарування прихильникам «помаранчевих» принесла нереалізація тієї програми, яка була висловлена на Майдані у 2004 році. Справжня Програма була висловлена саме там і тоді, і з того часу не змінювалася. Вона полягала у ліквідації безробіття, корупції, засилля чиновництва. Сьогодні пропрезидентський блок намагається забути ті свої гасла і перехопити від ПР їхню ідею – поліпшення матеріальних умов життя українського народу. Начебто і непогана ідея і не варто її цуратися навіть попри те, що вона висловлена конкурентами. Адже якщо політики змагатимуться у царині підвищення матеріальних статків народу, виграємо від цього тільки ми з вами – прості люди. От тільки чи не варто уже припинити довіряти порожнім обіцянкам і на цей раз довіритися спеціалістам, лідер яких на чолі уряду вже довів на ділі свою здатність підвищити і зарплати, і пенсії.

ІА "Вголос": НОВИНИ