«Гуманітарний» караван з Росії

Москва відправляє в Україну гуманітарний конвой. Про це заявив президент Росії Володимир Путін у телефонній розмові з президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу, повідомила прес-служба Кремля в понеділок, 11 серпня. 

Цього ж дня прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков запевнив, що колона гуманітарної допомоги з Росії в Україну відправиться найближчим часом і без втручання військових. Водночас сам Баррозу застеріг Кремль від будь-яких односторонніх військових дій в Україні, зокрема під гуманітарним приводом.

Варто нагадати, що раніше у ніч на суботу 9 серпня російські військові вже намагалися незаконно проникнути на територію країни під виглядом гуманітарного конвою. Проте їх вдалося зупинити.

Після заяви Путіна про «гуманітарку», Генсекретар НАТО Андрес Фог Рассмусен заявив, що Росія готує повномасштабне вторгнення в Україну під прикриттям цієї місії. Такої думки дотримуються і інші дипломати. Наприклад, постійний представник Сполучених Штатів Америки при Організації об’єднаних Націй Саманта Пауер заявила на засіданні Ради Безпеки ООН, що США будуть вважати прямим вторгненням проведення Росією в односторонньому порядку операції з доставки гуманітарної допомоги на Україну.

Разом з тим, аби обігнати Росію, Президент України Петро Порошенко вирішив теж надіслати мешканцям Донбасу гуманітарну місію. Так, вчора, 14 серпня, з Києва, Харкова та Дніпропетровська вирушили машини з «гуманітаркою». Раніше в Адміністрації Президента заявили, що Україна не проти допомоги і від Росії, але лише в тому випадку, коли вона приєднається до міжнародної допомоги разом з іншими країнами, які погодилися допомогти Донбасу.

Раніше Москва заявила, що доставляє гуманітарну допомогу в Україну під егідою Червоного Хреста. У Червоному Хресті ж довго дивувалися із повідомлень про відправку з Росії колони з гуманітарною допомогою на схід України, оскільки Москва не надавала списку спрямованих вантажів.

Проте попри всі нюанси 12 серпня 280 перефарбованих у білий колір військових КАМАЗів вирушили з підмосковного Наро-Фоминська в напрямку північного Сходу України. Дві ночі конвой пробув у Воронежі Вантажівки розмістилися на закритій території військового аеродрому Балтімор, де нині триває реконструкція злітно-посадкової смуги. Наразі ж повідомляються, що вантаж з допомогою перебуває у пункті пропуску «Донецьк» на російській стороні.  

Окрім того, сьогодні зранку з’явилася інформація про те, що з території Росії через Краснодонський район в Україну проникла чергова колона військової техніки. В колону увійшли 4 танки, 5 БТР, 5 БМП, 10 КАМАЗів і 10 УРАЛів (їх вміст невідомий). Військова техніка проникла в Україну під прикриттям так званого «гуманітаного конвою».

Вже о 9 ранку Антитерористичний центр підтвердив інформацію про колону військової техніки із Російської Федерації у складі БТРів та вантажівок, що перетнула кордон України на ПП «Ізварине». Є інформація, що ця колона спробує прорватися на допомогу бойовикам в оточеному Луганську.

Також повідомляється, що вдень представники Червоного Хреста оглянули перші машини «гуманітарного конвою» Путіна, який з-під Москви везе допомогу українцям, що опинилися на контрольованій терористами території. Виявилося, що машини практично пусті. Водночас речник інформаційного центру РНБО Андрій Лисенко заявив, що через ненадання Червоним Хрестом документації на російський «гуманітарний вантаж» українська сторона не може приступити до його оформлення в пункті пропуску «Донецьк» Ростовської області РФ.

У товаристві Червоного Хреста України досі ж чекають від російської сторони пакету документів щодо вмісту «гуманітарного вантажу», який перебуває у місті Донецьк Ростовської області.

Окрім того, зазначається, що у складі автоколони з так званим «гуманітарним конвоєм» Російської Федерації прибуло не 280 вантажівок, як спочатку було задекларовано російською стороною, а 262.

Вже під вечір організатори цього конвою подали представникам Міжнародного комітету Червоного Хреста загальний перелік вантажу. Зокрема у заявці зазначено, що конвой везе 400 тонн круп. Але яких саме – не відомо. Також 100 тонн цукру, 62 тонни дитячого харчування, 54 тонни медичних засобів, 12 тисяч спальних мішків та 69 генераторів.

Надалі «Вголос» буде стежити за подіями, які розгортаються навколо гуманітарного каравану з Росії.

«Скачки» валюти

Гуманітарна допомога з боку Росія стала цього тижня не єдиною несподіванкою. Ще одним «сюрпризом» для українців став курс валют, який весь тиждень тримав людей у напрузі.

Так, в понеділок, 11 серпня, до 12:00  вартість долара США на міжбанківському валютному ринку України зросла на 20 копійок – до 13,20 грн.

Вже наступного дня торги на міжбанківському валютному ринку України по долару США відкрилися черговим зростанням валюти: долар подорожчав на 20 коп. до 13,50 грн, а євро досяг ціни 18,02 грн.

Голова Нацбанку Валерія Гонтарева пояснила причини різкого падіння гривні під час виступу перед депутатами у Верховній Раді у вівторок, 12 серпня. Вона зазначила, що гривня «впала» через події на Донбасі і, зокрема, Через гуманітарний конвой, який суне з Росії.

Другою причиною голова Нацбанку назвала розбалансування показників падіння ВВП, інфляції та додала, що нестабільність може призвести до погіршення показників. «Третє – це суб'єктивні фактори, тобто, панічні настрої, які зростають серед населення», – зазначила Гонтарева.

Також вона заявила, що економічних причин для девальвації національної валюти немає.  

Гонтарева наголосила, що Нацбанк стабілізує гривню найближчим часом. І справді, вже у середу, 13 серпня 2014 р на українському міжбанківському ринку ціни на американську валюту пішли вниз: вартість долара США на міжбанківському валютному ринку України знизилась на 15 коп і становила 13,25 грн.

Сьогодні, 15 серпня, міжбанку гривня зміцнилась до 13,15 грн/дол. і 17,3972/17,6020 грн/євро.

До Львова з АТО повернулися військові

12 серпня о 10:15 на перон Львівського вокзалу зійшли близько сотні прикордонників, які прорвались з «Ізваринського котла». Зустрічали їх родичі, друзі і пересічні львів’яни.

Нагадаємо, прикордонники впродовж місяця перебували в оточенні в так званому «Ізваринському котлі» в районі населеного пункту Дякове. Разом із 72-ю та 79-ю бригадами з 6 на 7 серпня під постійним обстрілом вони прорвали два кільця оточення російських бойовиків та вийшли до основних сил АТО.

Днем пізніше, 13 серпня, вночі 450 бійців 24-ї механізованої бригади повернулися додому із зони АТО, де вони перебували майже два місяці.

У Московського патріархату новий очільник

13 серпня новим предстоятелем УПЦ МП став місцеблюститель Київської митрополичої кафедри митрополит Чернівецький і Буковинський Онуфрій.

Ще від 24 лютого Онуфрій виконує ці обов’язки через тяжку хворобу тодішнього митрополита Володимира, який помер 5 липня.

Інтронізація Онуфрія відбудеться 17 серпня.

Після обрання нового очільника Московського патріархату керуючий єпархією у Чернігівська єпархія УПЦ КП, глава Інформацийного управління УПЦ КП Євстратій Зоря заявив, що єпископи УПЦ МП, обираючи нового предстоятеля зробили вибір на користь «русского мира». Його підтримав і Патріарх УПЦ КП Філарет. Зокрема, він вважає, що діалог про об’єднання православ’я в Україні з новообраним київським митрополитом УПЦ МП може бути безплідним.

Зазначимо, самого Онуфрія не раз називали ортодоксальним церковником, який слідує всім канонам. І як наслідок – не буде противитись волі Москви, до патріархату якої і належить.

Порошенко призначив нового голову Львівської ОДА

Вчора, 14 серпня, Президент України Петро Порошенко призначив тимчасово виконуючим обов’язки голови Львівської обласної державної адміністрації Юрія Турянського. Відповідно, іншим указом з посади керівника ОДА Порошенко звільнив Ірину Сех, яка ще 10 червня написала заяву про звільнення.

Про Юрія Турянського відомо небагато. Вдалось знайти лише те, що він кандидат економічних наук, викладач у Львівській комерційній академії.

Ольга Куровець, «Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ