Запис зроблено в Нью-Йорку 1922 року у виконанні Українського національного хору під керівництвом Олександра Кошиця. «Щедрик» — одна з найпопулярніших обробок Миколи Леонтовича, знана не тільки в Україні, а й у всьому світі під назвою «Колядка дзвонів». Всесвітньо відома обробка «Щедрик» належить до тих, над якими Микола Леонтович працював майже все життя. Першу її редакцію було написано до 1901–1902 рр., другу — в 1906–1908 рр., третю — 1914 р., четверту — 1916 р. і, нарешті, п'яту — 1919 р.

Уперше «Щедрика» виконав хор Київського університету 1916 року, коли композитор працював у Києві, де керував хоровими колективами, викладав у Музично-драматичній школі (згодом — інституті його імені), працював у музичному відділі Київського обласного комітету й у Всеукраїнському комітеті мистецтв та очолив щойно створений державний оркестр.

Виконання твору принесло великий успіх. Ім'я Леонтовича стало відомим у музичних колах і серед широкої публіки. В основу твору покладено українську щедрівку — пісню добрих побажань, яку виконують у період зимових свят.

5 жовтня 1921 року «Щедрик» було вперше виконано на концерті в Карнегі Холі в Нью-Йорку. Українська культура, по суті, почала виявляти себе з часу, коли до Америки приїхали перші іммігранти з України в 1870-х роках. Однією з найважливіших подій був саме виступ хору Олександра Кошиця в Нью-Йорку в 1922 році. Тут вперше було виконано «Щедрика» М. Леонтовича, маленьке українське диво, яке розійшлося по всіх континентах. Настільки ця пісня сподобалася американцям, що в 1936 році американець українського походження Петро (Пітер) Вільговський (англ. Peter Wilhousky), який працював для радіо NBC, створив англійську версію слів до «Щедрика». Пісня нагадувала Вільговському передзвін, і він зафіксував цей образ у своїх віршах. Пізніше пісня закріпилася в музичній культурі західних країн під назвою «Колядка дзвонів» (англ. «Carol of the Bells»). І до сьогоднішнього дня американські хори, професійні й непрофесійні, співають цей твір як колядку на Різдво.

«Колядку дзвонів» широко використовують у рекламі, а її гумористичні версії фігурували в американських телесеріалах.
 

ІА "Вголос": НОВИНИ