Такий відчайдушний крок городян, як штурм будівлі облради, у суспільстві сприйняли неоднозначно. Одні впевнені, що це звичайні чвари між місцевими чиновниками, які чогось не поділили. Інші кажуть, що у місті відбувся заколот проти влади, результатом якого мала стати спроба створення «Вінницької народної республіки». Решта ж – переконували, що це провокація кремлівських агентів, і як доказ наводили те, що на місце події дуже оперативно прибули російські ЗМІ.
Кореспонденти «Вголосу» з’ясовували, чому у Вінниці громадські активісти вимагають зміни представників президентської вертикалі.
Голова Вінницької облради Сергій Свитко розповів, що конфронтація між ним та деякими депутатами ради виникла через те, що він намагався зробити прозорішою діяльність облради та її комунальних закладів. Крім того, він почав звертатися в прокуратуру та міліцію стосовно зловживань і корупційних схем, у яких могли бути задіяні депутати обласної ради. Окремих депутатів це не влаштовувало.
«Загалом через призначення керівників комунальних закладів, які я зробив, на мене подали до суду 8 разів. На суди постійно ходять громадські активісти, однак деякі одіозні керівники все одно повертаються на посади. Крім того, я звернувся до прокуратури, щоб 18 га землі, відчужених керівниками комунальних закладів, повернули законному власнику – обласній раді. У нас також є матеріали про розкрадання обласного бюджету. Кримінальні провадження по цих фактах порушували раніше, їх закривали, але я ініціював повторний їх розгляд. До цих кримінальних справ можуть бути причетні діючі депутати обласної ради, тому вони не прихильно до мене ставляться. Позицію окремих депутатів зайняла і виконавча влада, а це призвело до подій, які були у нас 6-8 січня», – розповів Сергій Свитко.
За його словами, голова Вінницької обласної державної адміністрації Анатолій Олійник безпосередньо причетний до того, що вінничан не впускали на сесію обласної ради, тому він має бути звільнений. Президент Петро Порошенко мав би призначити на цю посаду людину, яка працюватиме для громади, а не для відстоювання власних інтересів.
«Нинішній голова Вінницької ОДА загострює ситуацію в регіоні. До мене телефонують депутати від колишньої Партії регіонів – ті, хто підписувався за мою відставку, і кажуть, що на них здійснювали певний тиск, що вони каються і пропонують співпрацю. У Вінницькій облраді зараз відбудеться переформатування політичних сил, адже склад місцевих рад не віддзеркалює суспільні настрої: майже в усіх радах у нас домінує Партія регіонів, яку усі зневажають», – сказав Сергій Свитко.
У свою чергу Олексій Фурман підтвердив «Вголосу», що голова Вінницької облдержадміністрації Анатолій Олійник вирішив розправитися із головою облради, бо послухався місцевих «регіоналів» та їхніх сателітів.
«Насправді вінничани хотіли запобігти демаршу контрреволюції «регіоналів», які хотіли зняти законного голову ради, обраного на Майдані. Він якраз почав розкривати схеми та маніпуляції із землею, з дерибаном бюджету. Однак людей, які прийшли на сесію, не допустили у приміщення обласної ради, яке, до речі, є комунальною власністю», – каже він. І додає, що активісти подали свої заявки ще перед сесією, але влада проігнорувала громаду.
«Були задіяні «тітушки», які стояли поруч із міліціонерами, через це люди були змушені силою заходити у обласну раду. Теперішній голова ОДА скомпрометував себе своїми діями, тим, що пішов проти людей, які йому довіряли. Тому президент Петро Порошенко найближчим часом має призначити нового керівника регіону», – вважає Олексій Фурман.
Втім, тиждень часу, що пройшов з моменту акції протесту у Вінниці, засвідчив, що Порошенко не поспішає реагувати на вимоги громади міста, а у президентській фракції немає одностайної думки про події 6 грудня. Депутати «Блоку Петра Порошенка» відверто уникають спілкуватися на цю тему – добрий десяток обранців, до яких «Вголос» звернувся за коментарями, або ж відмовилися говорити про події у Вінниці, або просто проігнорували питання журналістів.
Зрештою, прокоментувала ситуацію депутат Оксана Юринець, яка була присутня на присвяченій вінницькому питанню закритій нараді депутатів із силовиками.
«Однозначної думки щодо подій, які відбулися, немає. Пояснення звучали різнобокі», – сказала вона. – Чи має міністр Аваков вибачатися? Це одне з перших запитань, яке пролунало. Міліція була проти того, що суд вже виніс вироки по затриманих і когось там вже було ув’язнено. Єдине, що ми зрозуміли, що великою проблемою є відсутність координації між міліцією, прокуратурою і судами. Всі три гілки правоохоронної слистеми потребують змін».
На відміну від народних депутатів, більш відвертими в оцінці подій у Вінниці були політологи. Директор інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає, що своїми діями вінничани виступили проти узурпації влади в Україні.
«Люди не хочуть повертатися до старих часів, коли треба було мовчати. Вони прагнуть самостійно обирати голів облдерждаміністрації, саме тому підтримують децентралізацію влади. Натомість, їх називають агентами й представниками чиїхось інтересів. Так, вони агенти, але – агенти змін», – пояснив політолог.
Він закликав представників влади не цькувати простих громадян, а очолити їх і скерувати у конструктивне русло, аби повстання не перетворилося у стихійний бунт.
«Владі не потрібно боятися протестів. Потрібно боятися виходу цих протестів за межі конструктивних дій. Задля цього влада мусить дбати не про вертикаль, а про повноваження громади, аби та самостійно керувала на місцях», – наголосив Вадим Карасьов.
Політичний оглядач Дмитро Тузов вважає, що через те, що українська влада вчиться «російським технологіям», події у Вінниці можуть повторитися будь-де, навіть у Києві.
«По всій країні продовжують «вершити правосуддя» судді, прокурори, міліціонери, які фальшували кримінальні та адміністративні справи, засуджували, ув'язнювали активістів та простих громадян. Таке відчуття, що їх старанно виводять з-під відповідальності, влаштовуючи ротації і перекидаючи з регіону в регіон – в режимі «повзучої контреволюції». Тож, події у Вінниці не складно було спрогнозувати. Питанням було лише де і коли виникне протест, який буде поширюватись, якщо не відбуватиметься відсторонення від влади одіозних персонажів. Звісно, каста політиків, голів держадміністрацій, міліціонерів, прокурорів, податківців, митників та інших представників "еліти" буде захищати свою синекуру до останнього. Але тоді почнуть діяти люди.Незграбно і порушуючи закон», – переконаний він.
На думку Дмитра Тузова, влада ж – або не діє, або ж діє, наслідуючи попередників і провокуючи дестабілізацію в суспільстві. Українцям же дають просте пояснення: протести провокують політичні сили, які не пройшли в парламент.
«Але, нагадаю, приблизно ті самі тези про "політичне підґрунтя громадської непокори" саме ми чули на початку Майдану минулого року від тих, хто тоді обслуговував Януковича та його сімейну камарилью. Виходячи з цієї логіки, необхідно встановити мораторій на будь-яку критику влади, будь-який громадський протест! Російський режим, до речі, так і робить, фактично оголосивши країну «обкладеною фортецею», – наголошує Тузов.
Водночас, на думку українського політолога Олега Рибачука, сьогодні замість народного повстання, люди мають навчитися виробляти певні правила, на яких будуватиметься серйозний фундамент для європейської України.
«Мені здається, що у Вінниці відбувається боротьба не за важливі для країні демократичні цінності. Тут йдеться про внутрішню містечкову боротьбу, яка має суттєву інформаційну підтримку. Саме тому важливо пояснити народові, що відбувається насправді».
Політолог застерігає громаду і від терміну «народний», бо саме з нього розпочалася історія самопроголошених терористичних «ДНР» і «ЛНР». Він каже, що, перш за все, потрібен діалог між усіма сторонами, як це буває в цивілізованих країнах.
Окрім того, на його думку, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, після того, як публічно образив активістів, одразу ж мав би подати у відставку.
«В будь-якій європейській країні після таких слів міністр вже наступного дня пішов би з посади. В нашій країні такий міністр поки що лишається у своєму кріслі», – додав Рибачук.
Політолог, співзасновник та голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір» Сергій Таран каже, що головна проблема масових виступів у Вінниці полягає в корупції. І томі влада мусить всі сили перекинути на подолання цього явища в Україні.
«Представники влади мусять врешті-решт зрозуміти, що люди більше не мовчатимуть. Жодних табу! І якщо народ вирішить піднятися, то зробить це у будь-якому разі. Тому влада мусить відновити до себе довіру громадян. Як це зробити? Через децентралізацію влади. Порошенко в межах коаліції мусить діяти рішуче вже сьогодні. І тоді повстань не буде», – підсумував політолог.
Втім, у ситуації, що склалася у Вінниці – малій батьківщині Порошенка, дивною є позиція самого президента. Точніше – повна відсутність його реакції на події. У ситуації, коли країна знаходиться у стані неоголошеної війни, коли сепаратисти контролюють частину території країни, коли люди вже більше року знаходяться у стані напруги а путінська пропаганда всіма способами намагається сіяти паніку, президент не може мовчати. Він мусить чітко висловити свою позицію і пояснити людям що ж насправді відбувається, а не втікати на кілька днів з візитом до Австралії…
Леся Бурбан, Тетяна Зеленська, «Вголос»
ІА "Вголос": НОВИНИ