Під час обговорення на пленарному засіданні Саміту, яке відбулося під головуванням президента США Барака Обами, глава Української держави наголосив, що міжнародне співробітництво залишається ключовим для успіху всіх спільних зусиль, повідомила прес-служба президента.

Петро Порошенко також відзначив прогрес, досягнутий з моменту започаткування самітів з питань ядерної безпеки у 2010 році.

Президент нагадав про унікальне рішення України, яка в 1994 році добровільно відмовилася від третього в світі ядерного арсеналу.

Петро Порошенко наголосив, що сьогодні для України, як і для інших неядерних держав, важливим викликом є безпекові гарантії. На жаль, отримані гарантії в рамках Будапештського меморандуму не лише виявилися не ефективними, але були порушені ядерною державою - Росією.

«Ми маємо вирішити, як покращити гарантії безпеки з боку ядерних держав постійних членів Ради Безпеки ООН для тих країн, які не володіють ядерним арсеналом», - підкреслив Президент.

Глава держави наголосив, що нині в окупованому Росією українському Криму Кремль розміщує елементи свого ядерного потенціалу, порушуючи режим нерозповсюдження зброї масового знищення. Крім того, протидіючи російській агресії на Донбасі, Україна здобула унікальний досвід забезпечення ефективного фізичного захисту ядерних матеріалів та об'єктів в Україні проти можливих диверсій.

Президент позитивно відзначив результати тристоронньої ініціативи Швеції, Норвегії та України з питань посилення ядерної безпеки та захищеності атомних електростанцій. Глава держави також нагадав про успішний запуск в Україні першої ядерної установки світового значення «Джерело нейтронів». Петро Порошенко назвав ці проекти прикладом ефективного міжнародного співробітництва в сфері ядерної безпеки та нерозповсюдження зброї масового знищення.

Окремо Глава держави наголосив на важливості злагоджених зусиль в боротьбі проти ядерного тероризму, відзначивши підтримку Україною відповідних міжнародних ініціатив.

«Запорукою нашого успіху є єдність - та сама єдність, яку ми демонструємо на цьому ядерному саміті», - резюмував президент.

Україна 1994 року підписала Будапештський меморандум, згідно з яким Росія, США та Велика Британія погодилися гарантувати її суверенітет і територіальну цілісність в обмін на відмову від ядерної зброї. На той час Україна мала третій за потужністю арсенал ядерної зброї у світі.

Згідно з меморандумом, сторони, крім незастосування ядерної зброї проти України, зобов'язані поважати незалежність, суверенітет та наявні кордони України, відповідно до принципів прикінцевого акта НБСЄ; утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності та політичної незалежності України і ніколи не застосовувати ніякі їхні озброєння проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі статутом ООН; відповідно до принципів прикінцевого акта НБСЄ, утримуватися від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підпорядкувати власним інтересам здійснення Україною її суверенних прав і таким чином забезпечити собі якісь переваги.

Провідні міжнародні організації та більшість країн визнали, що Росія, анексувавши Крим, порушила умови Будапештського меморандуму. 

31 грудня 2014 року Президент України Порошенко створив делегацію України для участі в переговорах з Російською Федерацією щодо порушення нею своїх зобов'язань за міжнародними договорами України.

ІА "Вголос": НОВИНИ